Navbatdagi o‘quv-seminar mashg‘uloti o‘tkazildi.
Joriy yilning 23 noyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov boshqarmasi mas'ulligida “Qonunga xilof ravishda chet elga chiqish va O‘zbekiston Respublikasiga kirish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, gumon qilinuvchilarning harakatlarini malakalashda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar” mavzusida videokonferensaloqa tizimi orqali o‘quv-seminar mashg‘uloti o‘tkazildi.
Seminarda Tergov departamenti va uning quyi tergov bo‘linmalari, jinoyat ishlari bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi sudi sudyasi L.Otegenova, JIB Nukus shahar sudining sud'yasi I.Kalniyazov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi prokuraturasining Ichki ishlar organlarida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari 1-darajali yurist P.Bekniyazov, Majburiy ijro byurosi Nukus shahar bo‘limining surishtiruv bo‘limi boshlig‘i adliya kichik maslahatchisi B.Urinbaev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bojxona boshqarmasi surishtiruv va ma'muriy amaliyot bo‘limi bosh inspektori xizmati mayori M.Xojimuratovlar ishtirok yetishdi.
Seminar davomida Qoraqalpog‘iston “Qonunga xilof ravishda chet elga chiqish va O‘zbekiston Respublikasiga kirish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, gumon qilinuvchilarning harakatlarini malakalashda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar” mavzusida suhbat olib borildi.
Shundan so‘ng seminar savol-javob shaklida davom yettirilib, ishtirokchilar qonunga xilof ravishda chet elga chiqish va O‘zbekiston Respublikasiga kirish bilan bog‘liq jinoyatlarini tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, amaliyotda kelib chiqayotgan muammolar va ularning yechimlari yuzasidan o‘zaro fikr almashishdi.

Прошёл очередной научно-практический семинар
23 ноября 2019 года Следственным управлением при МВД Республики Каракалпакстан проведен научно-практический семинар по видеоконференц связи на тему «Особенности расследования преступлений, составляющих незаконный выезд за границу или незаконный въезд в Республику Узбекистан, квалификация деяний подозреваемых и обсуждение недостатков и пробелов в практической деятельности сотрудников правоохранительных органов».
На семинаре приняли участие представители Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан и представители нижестоящих звеньев, представитель прокуратуры Республики Каракалпакстан Бекниязов И.К., председатель суда по уголовным делам Республики Каракалпакстан Отегенова Л.Ж. председатель суда по уголовным делам города Нукус Калниязов И.К., начальник отдела дознания Бюро принудительного исполнения города Нукус Уринбаев Б.Н., главный инспектор Таможенного управления Республики Каракалпакстан Хожимуратов М.М.
В ходе семинара были изложены проблемы, возникающие при расследовании преступлений составляющих незаконный выезд за границу или незаконный въезд в Республику Узбекистан и особенности их расследования.
После этого семинар принял вид дебатов, в ходе которого представители правоохранительных органов задали немало вопросов, возникающих при расследовании данного вида преступлений, обменялись опытом и мнениями по данной теме.