MDHga a’zo davlatlar Ichki ishlar vazirlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 31 may kuni MDHga a’zo davlatlar Ichki ishlar vazirlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Mazkur yig‘ilish Hamdo‘stlik davlatlari Ichki ishlar vazirlari Kengashining 46-uchrashuvi hisoblanib, u an’anaviy tarzda qizg‘in va konstruktiv hamda hamfikrlilik ruhida bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Ozarbayjon Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Armaniston Respublikasi Politsiyasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘izston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi va Turkmaniston Ichki ishlar vazirliklari delegatsiyalari ishtirok etdi.
Kengashning bu galgisida Hamdo‘stlik davlatlari hududida Uyushgan jinoyatchilik va boshqa xavfli turdagi jinoyatchilikka qarshi kurashishni muvofiqlashtirish bo‘yicha Byuro direktori O.F.Konovalov, Ijro qo‘mitasi qoshidagi MDHga a’zo davlatlar Ichki ishlar vazirlari Kengashi vakili A.N.Kuleshov, Ijro qo‘mita o‘rinbosari A.D.Smagulov, shuningdek MDH Antiterror markazi rahbari A.P.Novikovlar qatnashdilar.
Ayni vaqtdagi Ichki ishlar vazirlari Kengashi yig‘ilishiga raislik qilish vazifasi Ozarbayjon Respublikasi Ichki ishlar vazirligidan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligiga o‘tdi.
Ichki ishlar vazirlari Kengashida kun tartibiga qo‘yilgan 7 banddan iborat keng qamrovli vazifalar ko‘rib chiqildi.
Birinchi masala “MDHga a’zo davlatlar Ichki ishlar vazirliklari va Politsiyasining hamkorligi va davlatlararo jinoyatchilikka qarshi kurashish dasturini amaliyotga joriy etishning ustuvor masalalari to‘g‘risida” nomini oldi.
Muhokamalar mobaynida yig‘ilish ishtirokchilari dolzarb masalalar va Hamdo‘stlik davlatlari Ichki ishlar vazirliklari va Politsiyasining istiqboldagi hamkorligini kengaytirish yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Jinoyatchilikka qarshi kurashish davlatlararo dasturi amaliyotga joriy qilinishining, shuningdek hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor-profilaktik tadbirlar va maxsus operatsiyalarning ijobiy natijalari qayd etib o‘tildi.
Ikkinchi masala yuzasidan Hamdo‘stlik davlatlari hududida Uyushgan jinoyatchilik va boshqa xavfli turdagi jinoyatchilikka qarshi kurashishni muvofiqlashtirish bo‘yicha Byuro tashabbusi bilan qayta ishlab chiqilgan 2030 yilgacha bo‘lgan vaqtda Hamdo‘stlik davlatlarining Ichki ishlar vazirliklari va Politsiyasi hamkorligi Konsepsiyasi Kengash qaroriga muvofiq tasdiqlandi.
Kun tartibidagi uchinchi masala bo‘yicha Kengash ilgari Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi tomonidan ilgari surilgan, MDHga a’zo davlatlarning majburiy ravishda chiqarib yuborilishi lozim bo‘lgan shaxslarga qaytib kelish uchun guvohnoma rasmiylashtirish to‘g‘risidagi qarorni qabul qildi.
To‘rtinchi masalada Tojikiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi tashabbusi bilan Hamdo‘stlik davlatlarining Ichki ishlar vazirliklari va Politsiyasi yuborgan so‘rovnomalarni xalqaro nazorat ostida etkazishning yagona tartibi Kengash tomonidan tasdiqlandi.
Kun tartibidagi beshinchi masala yuzasidan MDHga a’zo davlatlar Ichki ishlar vazirliklari va Politsiyasi tomonidan har tomonlama muvofiqlashtirilgan yoki hamkorlikda tezkor-profilaktik tadbirlar o‘tkazish borasida Kengash tomonidan umumiy qoidalar qabul qilindi.
Byuro tashabbusi bilan kiritilgan mazkur qoidalarga asosan, tashkilotni tartibga soluvchi va yuqorida keltirilgan tezkor-profilaktik tadbirlarni o‘tkazishda foydalaniladigan normativ-huquqiy hujjatlardan foydalanishda MDHga a’zo mamlakatlarning asosiy milliy qonunchiligi inobatga olinadi.
Oltinchi masala bo‘yicha Kengashning oldin qabul qilingan 11 ta qarorini, ya’ni ayrim sabablarga ko‘ra o‘zining dolzarbligini yo‘qotgan va boshqa hujjatlardagi qoidalarni takrorlagan hujjatlarni harakatdan to‘xtatish haqida Kengash qarori imzolandi.
SHuningdek, Kengash yig‘ilishi doirasida Hamkor davlatlarning hududlaridagi xavfsizlik va qonun ustuvorligini ta’minlash hamda boshqa dolzarb masalalar yuzasidan ham hamkorlik muhokama qilindi.
Armaniston Respublikasi Politsiyasi boshlig‘i Osipyan Valeriy Razmikovichning taklifiga asosan, Kengashning navbatdagi yig‘ilishi 2020 yilda Erevan shahrida o‘tkazilishiga qaror qilindi.

Проведено очередное заседание Совета министров внутренних дел государств-участников СНГ
31 мая сего года успешно проведено очередное заседание Совета министров внутренних дел государств – участников СНГ.
Это была 46-ая по счету встреча министров внутренних дел стран Содружества и прошла она, как всегда, в очень теплой, конструктивной обстановке, в духе взаимопонимания.
В заседании приняли участие делегации Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики, Полиции Республики Армения, министерств внутренних дел Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Туркменистана.
В работе заседания присутствовали директор Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств Содружества О.Ф.Коновалов, Представитель Совета министров внутренних дел государств – участников СНГ при Исполнительном комитете СНГ А.Н.Кулешов, заместитель Исполнительного комитета СНГ А.Д.Смагулов, а также Руководитель Антитеррористического центра СНГ А.П.Новиков.
Председательствование в Совете министров внутренних дел на следующий период перешло от МВД Азербайджанской Республики – министерству внутренних дел Республики Узбекистан.
Совет министров внутренних дел рассмотрел широкий круг вопросов. Повестка дня состояла из семи пунктов.
Так, первый вопрос повестки дня именовался «O приоритетных вопросах сотрудничества министерств внутренних дел и полиции государств – участников СНГ и ходе реализации межгосударственных программ борьбы с преступностью».
В ходе дискуссии по данному вопросу участники заседания обменялись мнениями по актуальным и перспективным направлениям расширения сотрудничества министерств внутренних дел и полиции стран Содружества.
Отмечены положительные результаты реализации межгосударственных программ борьбы с преступностью, а также проводимых совместных оперативно-профилактических мероприятий и специальных операций.
Обозначены приоритетные направления практического взаимодействия в борьбе с преступностью.
По второму вопросу принято Решение Совета, в соответствии с которым одобрена Концепция сотрудничества министерств внутренних дел и полиции государств Содружества на период до 2030 года, проект которой ранее был инициирован и разработан Бюро по координации борьбы с преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств СНГ.
По итогам рассмотрения третьего вопроса Совет принял решение о дальнейшей проработке, ранее инициированного МВД России, проекта Соглашения о взаимодействии государств – участников СНГ по вопросам оформления свидетельств на возвращение лицам, подлежащим принудительной высылке.
Согласно четвертому вопросу повестки дня Советом одобрен инициированный МВД Таджикистана - Единый порядок проведения международной контролируемой поставки по запросу органов внутренних дел и полиции государств Содружества.
По пятому вопросу Советом принят Регламент проведения комплексных согласованных или совместных оперативно-профилактических мероприятий со стороны министерств внутренних дел и полиции государств – участников СНГ.
Данный регламент, внесение которого инициировало Бюро, будет использован для нормативно-правового регулирования порядка организации и проведения вышеуказанных оперативно-профилактических мероприятий с учётом особенностей национальных законодательств государств СНГ.
По шестому вопросу подписано Решение Совета о прекращении действия 11 ранее принятых решений Совета, которые в силу тех или иных причин утратили свою актуальность или дублировали положения других документов.
В рамках заседания Совета, также были обсуждены другие актуальные вопросы взаимодействия по обеспечению правопорядка и безопасности на территории государств Содружества.
Следующее заседание Совета, по предложению Начальника Полиции Республики Армении Осипяна Валерия Размиковича решено провести в 2020 году в городе Ереване.