2018 yil 25 dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar mamlakatda ijtimoiy, iqtisodiy, sud-huquq tizimida amalga oshirilayotgan islohotlarni huquqiy jihatdan ta’minlashga qaratilgan bir qator qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Deputatlar ishni «O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonuni loyihasini muhokama etishdan boshladilar.
Qayd etilganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda inson huquq va erkinlarini ta’minlashga katta e’tibor berilmoqda. Parlament quyi palatasi deputatlari tomonidan tayyorlangan mazkur qonun loyihasi ham ana shu yo‘ldagi chora-tadbirlardan bo‘lib, Prezidentimizning 2018 yil 5 maydagi “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi yuzasidan ishlab chiqilgan.
Deputatlar fikricha, bu O‘zbekistonda “milliy preventiv mexanizm” institutining joriy etilishini, ya’ni qamoqda saqlash joylariga Ombudsmanning kirib turishi orqali qiynoq va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazo turlarining oldini olish choralari ko‘rilishini anglatadi.
Loyihada Ombudsman qamoqda saqlash joylariga kirganida u erda saqlanayotgan shaxslar soni haqida ma’lumot olishi, ularni saqlash sharoitini o‘rganishi, shaxslar bilan xoli uchrashishi, bunday joylarda shaxsni saqlashning qonuniyligini tasdiqlovchi hujjatlar bilan tanishib chiqishi mumkinligi kabi normalar o‘z aksini topmoqda. Shuningdek, qamoqda bo‘lib turgan shaxsni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni talab qilishi, qamoqda saqlash joylari ma’muriyatining qonunga zid harakati (harakatsizligi)ning oldini olish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishi, shaxslarni qamoqda saqlashning sharoiti haqida o‘z xulosasini tayyorlashi va uni tegishli organlarga yuborishi, bu kabi faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqishi ko‘zda tutilmoqda.
Qamoqda saqlash joylaridan tashqari, shaxs o‘z xohish-irodasi bilan tark etish imkoni bo‘lmagan boshqa joylarga ham Ombudsmanning kirib borishi nazarda tutilmoqda. Bunday joylar sirasiga shaxsni sud yoki boshqa vakolatli organ qarori bilan joylashtiriladigan turli internat muassasalari, ijtimoiy xavfli kasalliklarga chalingan shaxslarni davolash va saqlash muassasalari, psixiatriya muassasalari va boshqalar kiradi.
Eng asosiysi, qonun loyihasida Ombudsmanning ushbu faoliyatiga amaliy ko‘mak berish uchun nodavlat notijorat tashkilotlari vakillaridan iborat ekspertlar guruhi tuzilishi lozimligi haqidagi normani kiritish, Ombudsman Kotibiyatida unga ko‘maklashish sho‘‘basini tuzish nazarda tutilmoqda. Bundan tashqari, mansabdor shaxslarning Ombudsman oldidagi mas’uliyatini oshirish maqsadida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yangi 1974-modda kiritish va unda Ombdusmanning qonuniy faoliyatiga to‘sqinlik qilganlik uchun ma’muriy javobgarlik o‘rnatish taklif etilmoqda.
Deputatlarning ta’kidlashicha, ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi yurtimizda “milliy preventiv mexanizmi”ni joriy etish, shu asnoda demokratik islohotlar jarayonida adolatlilik, insonparvarlik va qonun ustuvorligi kabi tamoyillarni samarali amalga oshirishda yanada qulay sharoit yaratadi.
Majlisda ko‘rilgan masalalar orasida Davlat geologiya qo‘mitasi, uning tasarrufidagi tashkilotlar va joylardagi davlat hokimiyati organlarining er osti boyliklaridan foydalanish sohasidagi roli, mas’uliyatini oshirish, mazkur sohada faol investitsiyaviy siyosatni yuritish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida «Er osti boyliklari to‘g‘risida»gi va «Suv va suvdan foydalanish to‘g‘risida»gi qonunlarga hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga tegishli o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasi muhokamasi ham qizg‘in kechdi.
Deputatlar fikricha, ushbu qonun loyihasi qabul qilinishi natijasida faoliyatini qonunchilikka muvofiq amalga oshiruvchi er qa’ridan foydalanuvchilar sonining ko‘payishi va soliq tushumlarining ortishiga, qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlarni qazib olishni qonuniylashtirish, foydali qazilmalarni ruxsatsiz qazib olish hollariga chek qo‘yishga xizmat qiladi. Ayni paytning o‘zida qonunning qabul qilinishi yuridik va jismoniy shaxslarning ushbu sohadagi noqonuniy faoliyatlari uchun javobgarligini kuchaytirishga, davlat nazorati samaradorligini oshirishga, shuningdek, erosti boyliklarini saqlash hamda ulardan oqilona foydalanishni ta’minlashga yordam beradi.
Qayd etish joizki, bugungi globallashuv tobora shiddatli tus olayotgan bir paytda fuqarolarning shaxsiy ma’lumot va axborotlari xavfsizligini ta’minlash dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Mamlakatimiz Konstitutsiyasiga muvofiq, har bir shaxs shaxsiy hayot daxlsizligi, shaxsiy va oilaviy sir, o‘z qadri va g‘ururini himoya qilish huquqiga ega. Qolaversa, “Axborotlashtirish to‘g‘risida”gi qonunga asosan, jismoniy shaxslarning shaxsiy ma’lumotlari haqidagi axborot konfidensial ma’lumotlar sirasiga kiradi.
Mazkur normalar shundan dalolat beradiki, davlatda insonning shaxsiy hayoti haqidagi axborotlarni himoyalash davlat siri tarkibiga kiruvchi ma’lumotlarni muhofazalash darajasida amalga oshiriladi.
Majlisda deputatlarning bahs-munozarasiga sabab bo‘lgan masalalardan yana biri — «Shaxsiy ma’lumotlar to‘g‘risida»gi qonuni loyihasi ham ana shunday hayotiy zarurat tufayli tayyorlangani bilan ahamiyatlidir. Raqamli texnologiyalar davrida fuqarolarning asosiy huquqlarini qo‘shimcha mustahkamlashga qaratilgan muhim huquqlarni ta’minlashni nazarda tutuvchi ushbu qonun loyihasi shaxsiy ma’lumotlar bilan ishlash ishtirokchilarining o‘rnatilgan me’yor va qoidalarga rioya etishini ta’minlash, fuqarolarga o‘z shaxsiy ma’lumotlari ustidan nazorat qilish bo‘yicha keng imkoniyatlar yaratishga yordam beradi. Shuningdek, shaxsiy ma’lumotlarni xalqaro uzatishini soddalashtiradi hamda qaerda qayta ishlanishidan qat’i nazar, fuqarolar ma’lumotlari himoyasini ta’minlash kafolatlarini yaratadi. Fuqarolarga zarar keltirishi mumkin bo‘lgan, shu jumladan, ularning shaxsiy hayoti daxlsizligi bo‘yicha huquqlari hamda qonuniy manfaatlari buzilishining oldini olishga ko‘maklashadi.
Muhokamalar chog‘ida deputatlar O‘zbekiston tarixida insonning shaxsiy hayot daxlsizligini muhofazalash borasida yangi bosqichni boshlab beradigan ushbu qonun loyihasi muhim va zarur hujjat bo‘lishini ta’kidladilar. Ammo u so‘z va fikr erkinligi cheklanishiga olib kelmasligi zarurligini qayd etdilar.
Majlisda parlament quyi palatasi huzuridagi Sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlashga ko‘maklashuvchi komissiya tomonidan tavsiya etilgan masala — sudlarning binolar, moddiy-texnik ta’minoti borasida Samarqand, Toshkent, Qashqadaryo viloyatlari va Toshkent shahar hokimlariga parlament so‘rovini yuborish haqidagi masala ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyot vaziri B.Xodjaevga yuborilgan “O‘zbekistonda energiya resurslaridan samarali foydalanish va energiya tejovchi innovatsion texnologiyalarni qo‘llash istiqbollari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining parlament so‘roviga javobi o‘qib eshittirildi.

Расширяющиеся полномочия Омбудсмана, регулируемые недра, гарантируемые персональные данные
25 декабря 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ, осуществляемых в социальной, экономической, судебно-правовой сферах страны. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Депутаты начали работу с рассмотрения законопроекта «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане) и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Как отмечалось, за последние годы в стране обращается особое внимание на обеспечение прав и свобод граждан. Подготовленный депутатами нижней палаты парламента данный проект закона являясь одним из таких мер, был разработан в соответствии с Указом Президента страны «О Программе мероприятий, посвященных 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека» от 5 мая 2018 года.
По мнению депутатов, это означает создание института национального превентивного механизма, то есть принятие мер по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, путем регулярных посещений Омбудсманом мест содержания под стражей.
В проекте изложены нормы о том, что при посещении мест содержания под стражей Омбудсман получает информацию о количестве лиц, изучает условия их содержания, проводит конфиденциальные встречи с лицами, изучает документы, подтверждающие законность их нахождения в этих местах. Также, требует проведения медицинского освидетельствования лица, принимает незамедлительные меры к пресечению незаконных действий (бездействия) администраций, составляет заключение об условиях содержания лиц и направляет его соответствующим организациям, должностным лицам, вносит предложения по совершенствованию данной деятельности.
Предусматривается также посещение Омбудсманом других мест, в которых находящиеся там лица, не могут покинуть их по своей воле. К ряду таких мест относятся интернатные учреждения, психиатрические учреждения, учреждения социальной помощи и другие места, в которых помещаются лица на основании решения суда или хокима.
Самое главное, законопроектом предлагается внесение нормы о создании экспертной группы, образованной из числа представителей негосударственных некоммерческих организаций для содействия деятельности Омбудсмана, в части образования в структуре Секретариата Омбудсмана. Кроме того, в целях повышения ответственности должностных лиц перед Омбудсманом предлагается дополнить Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности статьей 1974 и привлечение к ответственности лиц за воспрепятствование деятельности Омбудсмана.
По мнению депутатов, принятие данного законопроекта создаст еще более благоприятные условия для внедрения в нашей стране национального превентивного механизма, эффективной реализации принципов справедливости, гуманности и верховенства закона в процессе демократических реформ.
На заседании среди рассмотренных вопросов также бурно обсужден законопроект, предусматривающий внесение соответствующих изменений и дополнений в законы «О недрах», «О воде и водопользовании» и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности. Данный проект закона разработан в целях усиления роли и ответственности Госкомгеологии, его подведомственных организаций и органов государственной власти на местах в сфере недропользования, а также создания благоприятных условий для ведения активной инвестиционной политики в данной сфере.
По мнению депутатов, принятие обсуждаемого проекта закона послужит увеличению количества недропользователей, осуществляющих деятельность в соответствии с законодательством и роста налоговых поступлений, легализацию добычи драгоценных металлов и драгоценных камней, уменьшению фактов самовольной добычи полезных ископаемых. Вместе с тем, принятие рассматриваемого закона позволит повысить ответственность юридических и физических лиц за несанкционированную деятельность в данной сфере, эффективность государственного контроля, а также обеспечить сохранность и рациональное использование недр.
Необходимо подчеркнуть, что ныне, когда все более ускоряется процесс глобализации, актуальное значение обретает обеспечение персональных данных и информационной безопасности граждан. Согласно Конституции страны, каждый имеет право на неприкосновенность частной жизни, личную и семейную тайну, защиту своих чести и достоинства. Кроме того, в соответствии с Законом «Об информатизации» информация о персональных данных физических лиц относится к категории конфиденциальной.
Данные нормы свидетельствуют, что наиболее защищенной в государстве информацией, наряду с информацией, составляющей государственную тайну, являются сведения о частной жизни человека.
На заседании в связи с этим оживленно обсужден законопроект «О персональных данных».
Данный законопроект, предусматривающий обеспечение важных прав, направленных на дополнительное укрепление основных прав граждан в эпоху цифровых технологий, соблюдение участниками обработки персональных данных установленных норм и правил, обеспечит граждан возможностью контроля своих персональных данных. Вместе с тем, упростит доступ к ним и, как следствие, упростит процедуры международной передачи персональных данных, гарантируя защиту персональных данных граждан вне зависимости от того, где они обрабатываются. Способствует предотвращению возможных нарушений, которые могут причинить вред гражданам, в части нерушимости прав на неприкосновенность частной жизни.
В ходе обсуждений депутаты отметили, что данный законопроект в истории Узбекистана будет важным и необходимым документом, началом нового уровня в защите персональной неприкосновенной жизни человека, не ограничивая свободы слова и мысли.
На заседании также был рассмотрен рекомендованный Комиссией по содействию обеспечения независимости судебной власти при Олий Мажлисе Республики Узбекистан вопрос о направлении парламентского запроса хокимиятам Самаркандской, Ташкентской, Кашкадарьинской областей и города Ташкент по обеспечению судов зданиями, их материально-техническому снабжению.
Наряду с этим был заслушан ответ на парламентский запрос Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, отправленный министру экономики Республики Узбекистан Б. Ходжаеву «О перспективах эффективного использования энергетических ресурсов и внедрения энергосберегающих инновационных технологий в Узбекистане».
Также на заседании были рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.