Sanoat tarmoqlarini rivojlantirishga oid vazifalar ijrosi ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sanoatni rivojlantirish, neft-gaz mahsulotlari ishlab chiqarish va iste’molchilarga muntazam yetkazib berish borasidagi ishlar tahliliga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Majlis avvalida mutasaddilar joriy yilning 9 oyida ishlab chiqarish hajmi, prognoz parametrlarining bajarilishi bo‘yicha hisobot berdi. Qayd etilganidek, shu vaqt mobaynida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 234,7 trillion so‘mni tashkil qilib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 7 foizga o‘sgan. Buning 6,5 foizi iqtisodiyot “drayveri” – ishlab chiqaradigan sanoat hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Xususan, avtomobilsozlikda katta o‘sish sur’atlari ta’minlangan. 2018 yilning mos davriga nisbatan yengil avtomobillar ishlab chiqarish hajmi 40 foiz, yuk mashinalari 33 foiz, avtobuslar 3,8 marta, avtomobil dvigatellari 45 foiz oshgan.
Boshqa tarmoqlar bo‘yicha olganda, trikotaj mato ishlab chiqarish 26 foizga, charm mahsulotlari 22 foizga, sement 18 foizga, kabel-o‘tkazgichlar 23 foizga, iste’mol tovarlari hajmi qariyb 16 foizga o‘sgan.
Hududlar kesimida eng ilg‘or ko‘rsatkichlar Andijon, Namangan, Xorazm, Samarqand, Toshkent va Surxondaryo viloyatlarida qayd etilgan.
Davlatimiz rahbarining kichik biznes rivojiga e’tibori, bu borada qabul qilingan farmon va qarorlari natijasida yurtimizda tadbirkorlik muhiti tubdan yaxshilandi.
Buni joriy yil boshidan buyon jami 72 ming 400 ta, sanoat tarmoqlarida 16 mingga yaqin yangi kichik biznes korxonalari tashkil qilinganida ham ko‘rish mumkin. Jami kichik sanoat korxonalari soni 2018 yilning mos davriga nisbatan 25 foizga ko‘paygan.
Tadbirkorlarning sanoatdagi ulushi ham sezilarli ortmoqda. Joriy yilning 9 oyida kichik biznes korxonalari tomonidan jami 81 trillion so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan bo‘lib, bu jami sanoat ishlab chiqarishining 34,5 foizini tashkil qiladi.
Sanoat rivoji eksport hajmining 24 foizga ko‘payishini ta’minladi. Jumladan, yengil avtomobillar eksporti 3,3 marta, avtobuslar 2 barobar, yuk avtomashinalari 1,5 karra, transformator va akkumulyatorlar 2,7 marta, kabel-o‘tkazgich mahsulotlari 2,2 baravar, poyabzal 2,1 karra oshgan. Tayyor trikotaj va tikuvchilik mahsulotlari 25, trikotaj mato 31, tayyor to‘qimachilik mahsulotlari 38, oziq-ovqat mahsulotlari 14, rangli metallar va ulardan ishlab chiqarilgan mahsulotlar 45, qora metalldan ishlab chiqarilgan mahsulotlar 54 foiz oshgan.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga sanoat tarmoqlaridagi holatni doimiy ravishda tahlil qilib borish, muammolarni tezkorlik bilan bartaraf etish, hududlarning sanoat salohiyatini yanada oshirishga turtki beradigan tizim yaratish yuzasidan topshiriq berildi. Bunda kichik va o‘rta biznes korxonalari bilan ishlashga alohida ahamiyat qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda neft-gaz tarmog‘idagi ishlar holati ham tahlil qilindi. So‘nggi yillardagi keng qamrovli institutsional islohotlar doirasida neft-gaz tarmog‘ida boshqaruv samaradorligini oshirish va tizimni takomillashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar ahamiyati ta’kidlab o‘tildi.
Bu borada, sohadagi ayrim muammolar, belgilangan loyihalarni amalga oshirishdagi kamchiliklar muhokama qilindi. Yil yakuni bo‘yicha ehtimoli bo‘lgan qoloqliklar o‘rnini to‘ldirish, shuningdek, 2020 yilda neft, neft mahsulotlari, tabiiy va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish hamda taqsimlash prognoz ko‘rsatkichlarini shakllantirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Bunda uglevodorod xomashyosini qazib olish va qayta ishlash hajmini oshirish, iqtisodiyot tarmoqlari, aholi va eksportga yoqilg‘ini uzluksiz yetkazib berish, texnologik sarf-xarajat va yo‘qotishlarni kamaytirishga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Energetika vazirligi va neft-gaz tarmog‘i korxonalari rahbarlariga neft mahsulotlari, tabiiy va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish hamda ularni iqtisodiyot tarmoqlari va aholiga yetkazib berish prognoz ko‘rsatkichlarining bajarilishini ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish, jalb qilinayotgan mablag‘larni maqsadli ishlatish, neft-gaz mahsulotlari eksporti hajmlarini oshirish uchun qo‘shimcha zaxiralarni shakllantirish, quduqlar kesimida qazib chiqarish hajmlarini nazorat qilish va hisobini yuritish tizimini joriy etish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklandi.
Mazkur vazifalarni muvofiqlashtirish uchun Hisob palatasi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Energetika vazirligi va boshqa manfaatdor idoralar rahbarlaridan iborat tarkibda Ishchi guruh tuzish taklif qilindi.
Iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan hisobot tayyorlash, bunda mamlakatimiz iste’molchilarini yoqilg‘i-energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash choralariga e’tibor qaratish topshirildi.

Рассмотрен ход исполнения задач по развитию отраслей промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное анализу осуществляемой работы по развитию промышленности, производству и бесперебойной доставке потребителям нефтегазовой продукции. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В начале совещания ответственные лица отчитались об объемах производства промышленной продукции и исполнении прогнозных параметров за 9 месяцев текущего года. Отмечалось, что за указанный период было произведено промышленных товаров на 234,7 триллиона сумов; рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 7 процентов, 6,5 процента из которых обеспечены “драйвером” экономики – отраслями, выпускающими готовую продукцию.
В частности, высокие темпы роста достигнуты в автомобилестроении. Объем выпуска легковых автомобилей по сравнению с аналогичным периодом 2018 года вырос на 40 процентов, грузовых машин – на 33 процента, автобусов – в 3,8 раза, автомобильных двигателей – на 45 процентов.
Производство трикотажной ткани выросло на 26 процентов, кожаной продукции – на 22 процента, цемента – на 18 процентов, кабельно-проводниковой продукции – на 23 процента, потребительских товаров – почти на 16 процентов.
Лучшие производственные показатели в разрезе регионов зафиксированы в Андижанской, Наманганской, Хорезмской, Самаркандской, Ташкентской и Сурхандарьинской областях.
В результате постоянного внимания, уделяемого главой государства развитию малого бизнеса, принятых в этой сфере указов и постановлений деловая среда в стране кардинально улучшилась. Об этом свидетельствует тот факт, что с начала нынешнего года создано в общей сложности 72,4 тысячи предприятий, в том числе около 16 тысяч предприятий малого бизнеса в отраслях промышленности. Число малых промышленных предприятий выросло на 25 процентов по сравнению с аналогичным периодом 2018 года.
Все более весомой становится доля частного предпринимательства в промышленности. За 9 месяцев этого года субъекты малого бизнеса произвели продукцию на сумму 81 триллион сумов, что составило 34,5 процента от общего объема промышленной продукции.
За развитием промышленности последовал рост объемов экспорта – на 24 процента. В частности, увеличился экспорт легковых автомобилей – в 3,3 раза, автобусов – в 2 раза, грузового автотранспорта – в 1,5 раза, трансформаторов и аккумуляторов – в 2,7 раза, кабельно-проводниковой продукции – в 2,2 раза, обуви – в 2,1 раза. Экспорт пряжи вырос на 19 процентов, готовых трикотажных и швейных изделий – на 25 процентов, трикотажной ткани – на 31 процент, готовой текстильной продукции – на 38 процентов, продовольственной продукции – на 14 процентов, цветных металлов и изделий из них – на 45 процентов, продукции из черных металлов – на 54 процента.
На совещании Министерству экономики и промышленности поручено осуществлять постоянный мониторинг отраслей промышленности, оперативно устранять проблемы, создать систему стимулирования дальнейшего роста промышленного потенциала регионов. Особо подчеркнута необходимость усиления участия субъектов малого и среднего бизнеса в промышленном производстве.
Проанализировано также состояние дел в нефтегазовой отрасли. Отмечена важность принимаемых в последние годы в рамках широкомасштабных институциональных реформ мер по повышению эффективности и совершенствованию системы управления отраслью.
На совещании обсуждены имеющиеся в сфере проблемы, недостатки в реализации намеченных проектов. Поручено принять меры к восполнению возможных к концу года отставаний, а также сформировать прогноз по добыче и распределению нефти, нефтепродуктов, природного и сжиженного газа на 2020 год.
При этом особое внимание необходимо уделить наращиванию добычи и переработки углеводородного сырья, бесперебойной доставки населению и на экспорт, снижению технологических издержек и потерь, отмечалось на совещании.
Министерству энергетики и предприятиям нефтегазовой отрасли дано указание обеспечить выполнение прогнозных показателей производства нефтепродуктов, природного и сжиженного газа, а также их поставки отраслям экономики и населению.
Вместе с тем на должностных лиц возложена персональная ответственность за подготовку к осенне-зимнему сезону, целевое использование привлекаемых средств, изыскание дополнительных резервов для увеличения экспорта нефтегазовой продукции, внедрение системы контроля и учета объемов добычи в разрезе скважин.
Для координации исполнения поставленных задач предложено образовать рабочую группу из числа руководителей Счетной палаты, министерств экономики и промышленности, энергетики и других заинтересованных ведомств.
Поручено подготовить отчет и доложить о проделанной работе по подготовке отраслей экономики и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону, уделив особое внимание мерам стабильного снабжения потребителей топливно-энергетическими ресурсами.