Eksport, investisiya va mahalliylashtirishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 15 yanvar kuni eksport, investisiya va mahalliylashtirishni kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Jahonda iqtisodiy raqobat tobora kuchayib borayotgan hozirgi davrda barqarorlikning asosiy omili ishlab chiqarishni kengaytirish va tashqi bozorlarda mustahkam o‘rin egallashdir.
Eksport faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rilgan choralar natijasida o‘tgan yili mamlakatimiz eksporti hajmi 28 foizga o‘sdi. Hududiy sanoat eksporti qariyb 2 barobarga oshdi.
Mazkur yo‘nalishdagi ko‘rsatkichlarni yanada oshirish maqsadida bu yildan boshlab prognoz ko‘rsatkichlarini belgilash va monitoring qilish bo‘yicha yangi tizim joriy etildi.
Avvalambor, eksport prognozi 3 yillik qilib tasdiqlandi. 2020 yil rejasi o‘tgan yilgiga nisbatan 22 foiz ko‘p belgilandi.
Videoselektor yig‘ilishida eksport, investisiya va mahalliylashtirish yo‘nalishlariga mas'ul mutasaddilarning vazifalari ko‘rib chiqildi. Har bir dollardan unumli foydalanish bo‘yicha hududlar va tarmoqlar rahbarlarining shaxsiy mas'uliyati belgilandi.
Davlatimiz rahbari bundan buyon tarmoq yoki hududning masalasi degan sansolarlik bo‘lmasligi, eksport prognozi ijrosini ta'minlashga har bir vazir, xo‘jalik birlashmasi rahbari hokim bilan birga teppa-teng javob berishini ta'kidladi.
Investisiyalar va tashqi savdo vazirligiga joriy yilgi eksport prognozi ijrosini to‘liq ta'minlash bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqib, mahsulotlarni qaerga, qachon eksport qilish va buni amalga oshirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni belgilash vazifasi qo‘yildi.
To‘qimachilik, meva-sabzavotchilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari va avtomobil' sanoati kabi yetakchi tarmoqlar salohiyatidan samarali foydalanish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
“O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasiga paxta tolasini qayta ishlash quvvatlarini 80 foizga yetkazish, yangi korxonalar hisobiga eksport nomenklaturasini diversifikasiya qilish hamda geografiyasini kengaytirish topshirildi.
Mamlakatimiz eksportyorlarining salohiyatli bozorlarga kirishini yengillashtirish uchun imtiyozli savdo rejimini joriy etish, «GSP+» umumiy preferensiyalar tizimiga qo‘shilish yuzasidan ham ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda meva-sabzavotlar eksporti masalasi atroflicha muhokama qilindi.
Meva-sabzavot ekinlarini eksport talabidan kelib chiqib optimal joylashtirish, salohiyatli tashqi bozorlarda savdo uylari va dilerlik tarmoqlarini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Ixtisoslashgan 55 ta tumanda meva-sabzavotlar ishlab chiqarishni klaster shakliga o‘tkazish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
“O‘zstandart” agentligiga hududiy hokimliklar bilan birgalikda 155 ta fermer xo‘jaligida “Global G.A.P.” xalqaro standartini joriy etish, O‘simliklar karantini davlat inspeksiyasiga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini tashqi bozorlar talablariga muvofiqlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Eksport faoliyati jozibadorligini oshirish uchun eksport va eksportoldi moliyalashtirish tizimini tashkil etish, tashish xarajatlarini qoplash mexanizmini kengaytirish borasida chora-tadbirlar belgilandi.
Videoselektor yig‘ilishida investisiyalarni jalb etish masalalari tahlil qilindi.
O‘tgan yili barcha manbalar hisobidan o‘zlashtirilgan investisiyalarning qariyb 30 foizini to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyalar tashkil etdi. Sanoati rivojlanmagan, olis tumanlarga ham katta investisiyalar kirib bordi. Umumiy qiymati 5,4 milliard dollar bo‘lgan 145 ta tarmoq va 167 ta hududiy loyihalar ishga tushirildi.
Joriy yildan boshlab Investisiya dasturlari yangi tizim asosida ishlab chiqildi. 2020 yil uchun 1569 ta xususiy va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiya loyihalari ro‘yxati tasdiqlandi. Mazkur dasturga asosan shu yilda 233 trillion 200 milliard so‘m, jumladan 7,1 milliard dollar miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalar va kreditlar o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda tarmoqlar va hududlar rahbarlari bu borada amalga oshirishi zarur bo‘lgan chora-tadbirlar belgilab berildi.
Tegishli vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalariga tarmoq loyihalarini o‘z vaqtida ishga tushirish bo‘yicha javobgarlik yuklandi. Hududlarda amalga oshiriladigan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalar ishtirokidagi har bir loyihaga respublika idoralari rahbarlari mas'ul sifatida biriktirildi.
Mutasaddilarga galdagi loyihalar bo‘yicha loyihaoldi ishlarini yakunlab, xorijiy investorlar bilan shartnomalar imzolash va ijrosini qat'iy nazoratga olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Videoselektorda joriy yilda byudjet mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladigan ijtimoiy va infratuzilma loyihalar ijrosi ham muhokama qilindi.
Prezidentimiz byudjet mablag‘larining samarali sarflanishi, belgilangan 2 ming 190 ta ob'ektda qurilish-ta'mirlash ishlari sifatli bajarilishini qat'iy nazoratga olish zarurligini ta'kidladi.
Joriy yilda 372 ta bolalar bog‘chasi, 343 ta maktab, 228 ta tibbiyot muassasasi, 61 ta oliy o‘quv yurti, 44 ta sport inshooti, 187 ta ichimlik va oqova suv tarmog‘i, 241 ta irrigasiya va melioratsiya ob'ektida qurilish-ta'mirlash ishlari belgilangan.
O‘tgan yili boshlangan loyihalarni sifatli amalga oshirish, yangi ob'ektlar bo‘yicha tender savdolarini yakunlash va moliyalashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz investisiya loyihalarini ishlab chiqish, amalga oshirish va monitoring qilish, investisiyalar samaradorligini baholashda muammolar saqlanib qolayotganini ko‘rsatib o‘tdi.
Mutasaddilarga xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda tarmoqlar va hududlar bo‘yicha investisiya strategiyasini ishlab chiqish, bunda jalb qilinayotgan investisiyalar samaradorligi va iqtisodiy-ijtimoiy ta'sirini baholash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyalarni yo‘naltirish uchun yetakchi sohalarni belgilash vazifasi qo‘yildi.
Investisiya loyihalarini joylashtirishda birinchi navbatda infratuzilmaga ulanish imkoniyatlari va xarajatlariga alohida e'tibor qaratish zarurligi ta'kidlandi.
Bugungi kunning dolzarb masalalaridan yana biri – mahalliylashtirishni chuqurlashtirish orqali ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish.
2019 yil yakuni bo‘yicha lokalizasiya doirasida 800 dan ortiq loyihalar ishga tushirildi. Xususan, polivinilxlorid, katanka, elektrodvigatel', shisha idishlar, maishiy texnika, har xil dori-darmonlar va boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Joriy yildan boshlab mahalliylashtirish dasturini yangicha yondashuvlar asosida shakllantiramiz, dedi davlatimiz rahbari.
Xususan, 830 ta loyiha doirasida 9 trillion so‘mlik yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
“O‘zeltexsanoat” uyushmasi, “O‘zagrotexsanoat-xolding” AJ, “O‘zavtosanoat” AJ, “Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish” agentligi, “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi, shuningdek, Toshkent shahri, Farg‘ona viloyati, Xorazm, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlari aniq loyihalarni amalga oshirishlari lozimligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan, Vazirlar Mahkamasi hamda Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga har bir vazirlik va idora bilan birgalikda bir oy muddatda 2020 yil mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan loyihalar bo‘yicha tarmoq jadvallarini tasdiqlash vazifasi yuklatildi.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, loyihalarni amalga oshirishda asosiy e'tibor mahsulotning raqobatbardoshligi va iqtisodiy samaradorligiga, tannarxini kamaytirishga qaratilishi kerak.
“O‘zstandart” agentligiga tadbirkorlik sub'ektlariga import o‘rnini bosuvchi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni o‘zlashtirishda standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlash bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatish belgilandi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga mahalliylashtirish dasturi doirasidagi loyihalarning o‘z vaqtida amalga oshirilishi bo‘yicha shaxsiy nazorat o‘rnatish topshirig‘i berildi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Savdo-sanoat palatasiga joylardagi mas'ullar bilan birgalikda Respublika sanoat yarmarkasi doirasida tuzilgan shartnomalar ijrosini to‘liq va o‘z vaqtida ta'minlash choralarini ko‘rish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрены вопросы расширения экспорта, инвестиций и локализации
В нынешних условиях острой конкуренции в мировой экономике основным фактором обеспечения стабильности сановятся расширение производства и занятие прочных позиций на внешних рынках.
Благодаря принятым мерам по поддержке сферы в прошлом году экспортные показатели нашей страны возросли на 28 процентов. Объем регионального промышленного экспорта увеличился почти в 2 раза.
Для дальнейшего повышения объемов экспорта с 2020 года начала действовать новая система по определению и мониторингу прогнозных показателей. Так, прогноз по экспорту утвержден на трехлетний период. План на 2020 год определен на уровне, превышающем прошлогодний на 22 процента.
На видеоселекторном совещании обсуждены задачи, стоящие перед ведомствами и лицами, ответственными за экспорт, инвестиции и локализацию. Указано на персональную ответственность руководителей регионов и отраслей за эффективное использование каждого доллара.
Глава государства отметил, что отныне не допускается перекладывание ответственности с отрасли на регион и наоборот, за исполнение прогноза по экспорту каждый министр, руководитель хозяйственного объединения будут отвечать наравне с хокимами.
Министерству инвестиций и внешней торговли поручено разработать “дорожную карту” по обеспечению полного исполнения экспортного прогноза на текущий год, конкретно определив, куда и когда будет экспортирована продукция, какие меры будут приняты для этого.
Указано на необходимость эффективного использования потенциала в таких ведущих отраслях, как текстиль, плодоовощеводство, кожевенно-обувное производство, строительные материалы, автомобильная промышленность.
Ассоциации “Узтукимачиликсаноат” поручено довести мощности по переработке хлопкового волокна до 80 процентов, диверсифицировать номенклатуру за счет новых предприятий и расширить географию экспорта.
Даны указания по внедрению льготного торгового режима для облегчения отечественным экспортерам выхода на потенциальные рынки, присоединению к всеобщей системе преференций «GSP+».
На совещании подробно рассмотрен вопрос экспорта плодоовощной продукции.
Поручено обеспечить оптимальное размещение плодоовощных культур исходя из требований экспорта, организовать торговые дома и дилерскую сеть на перспективных внешних рынках. Затронут также вопрос перевода заготовки плодоовощной продукции в 55 специализированных районах на кластерную систему.
Агентству “Узстандарт” поручено совместно с хокимиятами на местах внедрить международный страндарт “Global G.A.P.” в 155 фермерских хозяйствах, Государственному комитету по карантину растений – привести сельхозпродукцию в соответствие с требованиями внешнего рынка.
Даны указания по организации системы экспортного и предэкспортного финансирования для повышения привлекательности экспортной деятельности, расширению механизма компенсации расходов на перевозку.
На видеоселекторном совещании проанализирована работа по поддержке инвестиций.
Почти 30 процентов инвестиций, освоенных в прошлом году из всех источников, составили прямые иностранные инвестиции. Капиталовложения начали приходить и в отдаленные районы со слабым развитием промышленности. Было реализовано 145 отраслевых и 167 региональных проектов на общую сумму 5,4 миллиарда долларов.
Начиная с текущего года инвестиционные программы формируются по новой системе. Для 2020 года утвержден перечень 1569 проектов, реализуемых за счет частных и прямых инвестиций. Согласно программе, в текущем году предусмотрено освоение 233 триллионов 200 миллиардов сумов, в том числе 7,1 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций и кредитов.
На совещании определены задачи глав отраслей и регионов в инвестиционной сфере.
На руководителей соответствующих министерств, ведомств и хозяйственных объединений возложена ответственность за своевременный запуск отраслевых проектов. За каждым проектом, реализуемым в регионах с участием прямых инвестиций, закреплены главы ведомств республиканского уровня.
Ответственным лицам предписано завершить предпроектные работы, подписание договоров с иностранными инвесторами и взять их исполнение под строгий контроль.
Обсуждены также запланированные на текущий год социальные и инфраструктурные проекты за счет бюджетных средств.
Президент отметил необходимость установления жесткого контроля за эффективным расходованием бюджетных средств, качественным выполнением строительно-ремонтных работ на 2190 объектах.
В нынешнем году предусмотрены к выполнению или завершению строительно-ремонтные работы в 372 детских садах, 343 школах, 228 медицинских учреждениях, 61 высшем образовательном учреждении, 44 спортивных объектах, 187 объектах питьевого водоснабжения и канализации, 241 объекте ирригации и мелиорации.
Даны поручения по качественной реализации начатых в минувшем году проектов, завершению тендерных торгов по новым объектам, финансированию.
Президент отметил сохраняющиеся проблемы в разработке, реализации и мониторинге инвестиционных проектов, при оценке эффективности привлекамых инвестиций.
Перед ответственными лицами поставлена задача разработать с привлечением зарубежных экспертов инвестиционные стратегии по отраслям и регионам, проводить оценку результативности и экономической эффективности привлекаемых инвестиций, определить первоочередные сферы для направления прямых иностранных инвестиций.
Подчеркнуто, что при размещении инвестпроектов в первую очередь следует обратить особое внимание на возможности подключения к инфраструктуре и сопутствующие расходы.
Одним из актуальных вопросов на сегодня является производство конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынке продукции путем углубления локализации.
В этих целях в 2019 году было реализовано свыше 800 проектов. В частности, освоен выпуск поливинилхлорида, катанки, электродвигателей, стекляной тары, бытовой техники, лекарственных средств и других видов продукции.
Начиная с текущего года программа локализации будет формироваться на основе новых подходов, отметил глава государства.
В частности, в рамках 830 проектов намечено производство новых видов продукции на 9 триллионов сумов.
Указано на необходимость реализации конкретных проектов локализации в системе ассоциаций “Узэлтехсаноат”, «Узсаноаткурилишматериаллари”, акционерных обществ “Узагротехсаноат-холдинг”, “Узавтосаноат”, Агентства по развитию фармацевтической отрасли, а также в городе Ташкенте, наряду с Ферганской, Хорезмской, Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областями.
В связи с этим Кабинету Министров и Министерству экономики и промышленности поручено в месячный срок совместно с министерствами и ведомствами утвердить отраслевые графики по проектам, включенным в программу локализации на 2020 год.
Глава государства отметил, что основное внимание при реализации проектов следует уделить конкурентоспособности и социально-экономической эффективности, снижению себестоимости продукции.
Агентству “Узстандарт” поручено оказывать субъектам предпринимательства практическую помощь в вопросах стандартизации, метрологии и сертификации в процессе освоения производства импортозамещающих промышленных товаров.
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента поручено установить личный контроль за своевременной реализацией проектов в рамках программы локализации.
Перед Министерством экономики и промышленности, Торгово-промышленной палатой поставлена задача принять совместно с ответственными лицами на местах меры к полному и своевременному выполнению договоров, заключенных в ходе Республиканской промышленной ярмарки.
На видеоселекторном совещании заслушаны отчеты ответственных руководителей, определены важные задачи на перспективу.