“Surishtiruvning protsessual hujjatlari” nomli o‘quv-amaliy qo‘llanma ishlab chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti tomonidan surishtiruv bo‘linmalari xodimlarining jinoyatlarni tergov qilish sohasidagi faoliyati samaradorligini yanada oshirish maqsadida, Ichki ishlar vaziri general-mayor P.R.Bobojonovning umumiy tahriri ostida “Surishtiruvning protsessual hujjatlari” nomli o‘quv-amaliy qo‘llanma ishlab chiqilib, chop ettirildi va Tergov departamenti hamda uning quyi tizimlari xodimlari qo‘llanma bilan to‘liq ta’minlandi.
Mazkur o‘quv-amaliy qo‘llanmada surishtiruv jarayonining qonuniyligi va xolisligini ifodalaydigan protsessual hujjatlarning mohiyati, turlari, ularga qo‘yiladigan talablar va zaruriy rekvizitlari oydinlashtirilgan, ularni rasmiylashtirishda e’tiborga olinishi lozim bo‘lgan jihatlar asoslab berilgan. SHuningdek, surishtiruv jarayonida uchraydigan eng muhim protsessual hujjatlarning namunalari tavsiya sifatida keltirilgan.
Qo‘llanma O‘zbekiston Respublikasining amaldagi Jinoyat-protsessual qonunchiligi va jinoyatlarni tergov qilish amaliyotida erishilgan eng ilg‘or tajribalarni umumlashtirgan holda tayyorlangani bois, surishtiruv idoralari xodimlari tomonidan tuziladigan protsessual hujjatlarni rasmiylashtirishning yagona uslubiyoti shakllanishiga va ular faoliyatida qonuniylik prinsiplari ta’minlanishiga xizmat qiladi.

Разработано учебно-практическое пособие под названием “Процессуальные документы дознания”
В целях усовершенствования деятельности сотрудников органов дознания в проведении следствия по преступлениям, Следственным департаментом при МВД Республики Узбекистан было разработано и выпущено учебно-практическое пособие под общим авторством Министра внутренних дел генерал-майора Бобожонова П.Р., под названием “Процессуальные документы дознания”, которыми были обеспечены сотрудники следственных подразделений Следственного департамента.
В данном учебно-практическом пособии определена сущность и виды процессуальных документов, заключающиеся в законности и объективности процесса дознания, обоснованы признаки, которые необходимо принять во внимание при уточнении основных требующих реквизитов и правильного их оформления. Также рекомендованы образцы самых важных процессуальных документов, встречающиеся в процессе дознания.
Данное пособие служит формированию единой методики при оформлении процессуальных документов сотрудниками органов дознания, а также обеспечения принципа законности в их деятельности, так как пособие подготовлено при обобщении самого передового опыта достигнутого в практике при расследовании преступлений и действующего уголовно-процессуального законодательства.