Senatorlar “Mudofaa to‘g‘risida”gi Qonunni ko‘rib chiqdilar
Senatorlar yalpi majlis kun tartibidagi sakkizinchi masalani, ya’ni “Mudofaa to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini ko‘rib chiqdilar. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Ta’kidlanganidek, ushbu Qonunning maqsadi mudofaa sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat. Qonunning asosiy vazifalari mudofaani tashkil etishning va O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarini boshqarishning huquqiy asoslarini belgilashdan, mamlakat mudofaasini ta’minlashda davlat organlarining vakolatlarini, shuningdek fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining, tashkilotlar va fuqarolarning ishtirok etishini aniqlashdan iborat.
Qonunga ko‘ra mudofaa - bu O‘zbekiston Respublikasining suverenitetini, hududiy yaxlitligini, aholining tinch hayoti va xavfsizligini himoya qilishni ta’minlash borasidagi siyosiy, iqtisodiy, harbiy, ijtimoiy-huquqiy, axborotga oid, tashkiliy va boshqa tusdagi chora-tadbirlar tizimidir. Mustaqillikni, suverenitetni, hududiy yaxlitlikni va konstitutsiyaviy tuzumni himoya qilish, davlatning harbiy xavfsizligini ta’minlash, Markaziy Osiyoda xalqaro va mintaqaviy hamkorlikni, xavfsizlikni, barqarorlikni va yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlash, davlatning harbiy tashkilotini muntazam ravishda rivojlantirish, uni O‘zbekiston Respublikasini qurolli himoya qilishga shay holatda saqlab turish mudofaa sohasidagi davlat siyosatining asosiy maqsadlari sifatida belgilanmoqda.
Senatorlar qayd etganidek, ushbu normativ-huquqiy hujjatning qabul qilinishi O‘zbekiston Respublikasining mudofaa sohasidagi qonun hujjatlarini yanada takomillashtirishga, undan kelib chiqadigan va mamlakatni mudofaaga tayyorlash masalalarini tartibga soladigan normativ-huquqiy hujjatlar, ustav hujjatlarini ishlab chiqishni davom ettirish uchun asoslar yaratishga, O‘zbekiston Respublikasining mudofaa sohasidagi tashqi siyosati ochiqligini keng namoyish etishga ko‘maklashadi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.

Сенаторы обсудили Закон «Об обороне»
Сенаторами в рамках повестки дня пленарного заседания рассмотрен восьмой вопрос, то есть Закон Республики Узбекистан «Об обороне». Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Отмечалось, что целью и основными задачами Закона является регулирование отношений в области обороны, установление правовых основ организации обороны и управления Вооруженными Силами Республики Узбекистан, определение полномочий государственных органов, а также участия органов самоуправления граждан, организаций и граждан в обеспечении обороны страны.
Согласно Закону, оборона является системой политических, экономических, военных, социально-правовых, информационных, организационных и иных мер, направленных на обеспечения защиты суверенитета, территориальной целостности Республики Узбекистан, мирной жизни и безопасности ее населения. Защита независимости, суверенитета, территориальной целостности и конституционного строя, обеспечение военной безопасности государства, укрепление международного и регионального сотрудничества, безопасности, стабильности и добрососедства в Центральной Азии, постоянное развитие военной организации государства, поддержание ее в готовности к вооруженной защите Республики Узбекистан определяются как основные цели государственной политики.
Сенаторами отмечалось, что принятие данного Закона будет способствовать дальнейшему совершенствованию законодательства Республики Узбекистан в области обороны, созданию основ для дальнейшей разработки вытекающих из него нормативно-правовых актов, уставных документов, регламентирующих вопросы подготовки страны к обороне, широкому показу открытости внешней политики Республики Узбекистан в сфере обороны. Закон одобрен сенаторами.