Senatorlar kreditorlarni huquqiy jihatdan himoya qilish kuchaytirilishi hamda tadbirkorlik faoliyatini moliyalashtirish mexanizmlari takomillashtirilishi bilan bog‘liq qonunni ko‘rib chiqdi
Senat a’zolari “Kreditorlarni huquqiy jihatdan himoya qilish kuchaytirilishi hamda tadbirkorlik faoliyatini moliyalashtirish mexanizmlari takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini ko‘rib chiqdilar. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Ta’kidlanganidek, Qonun O‘zbekiston Respublikasining 5 ta qonuni va 6 ta kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutadi. Jumladan, Jinoyat-protsessual kodeksiga kiritilayogan normaga ko‘ra mol-mulkni xatlash to‘g‘risida qaror chiqarilgandan keyin surishtiruvchi yoki tergovchi garov reyestriga bir kun ichida tegishli yozuvni kiritadi, mol-mulkni xatlash haqida sud ajrimi chiqarilgandan keyin esa qonun hujjatlariga muvofiq vakolatli bo‘lgan organlar tomonidan uch sutka ichida shunday yozuv kiritiladi.
Fuqarolik kodeksi kreditorlarning talablarini qarzdorning majburiyatlar bajarilishining ta’minoti sifatida berilgan mol-mulki hisobidan qanoatlantirish, garov predmetini identifikatsiya qilish, garovga qo‘yilgan, suddan tashqari tartibda undiruv qaratilgan mol-mulkni sotish to‘g‘risidagi normalar bilan to‘ldirilmoqda.
Iqtisodiy protsessual kodeksga kiritilayotgan o‘zgartishga ko‘ra, agar undiruvni qarzdorning majburiyatlari bajarilishining ta’minoti bo‘lgan ko‘char mol-mulkka qaratish to‘g‘risida talab bildirilgan bo‘lsa, sud buyrug‘i sudya tomonidan yakka tartibda beriladi.
Fuqarolik protsessual kodeksga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarga ko‘ra sud buyrug‘i, agar undiruvni qarzdorning majburiyatlari bajarilishining ta’minoti bo‘lgan ko‘char mol-mulkka qaratish to‘g‘risida talab arz qilingan bo‘lsa beriladi. Sud buyrug‘ini berish to‘g‘risidagi arizada to‘lanmagan to‘lovlar summasining hisob-kitobi va undiruv qaratilayotgan, qarzdorning majburiyatlari bajarilishining ta’minoti sifatida turgan ko‘char mol-mulkning tavsifi keltirilishi kerak. Sud buyrug‘ida undirilishi lozim bo‘lgan pul summalarining miqdori yoki undiruv qaratilayotgan, qarzdorning majburiyatlari bajarilishining ta’minoti sifatida turgan ko‘char mol-mulk uning tavsifi va bahosi ko‘rsatilgan holda bo‘lishi kerak.
Qonun qabul qilinishi aholi va kichik biznesni moliyalashtirish imkoniyatini oshirishga, O‘zbekistonning xalqaro reytingini oshirishga, kechiktirilgan kreditlar darajasini pasaytirishga va moliya tizimi barqarorligini oshirishga ko‘maklashishi ta’kidlandi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.

Сенаторы обсудили Закон, связанный с усилением правовой защиты кредиторов и совершенствованием механизмов финансирования предпринимательской деятельности
Члены Сената Олий Мажлиса рассмотрели Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с усилением правовой защиты кредиторов и совершенствованием механизмов финансирования предпринимательской деятельности». Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Отмечалось, что Закон предусматривает внесение изменений и дополнений в 5 законов и 6 кодексов Республики Узбекистан. В частности, Уголовно-процессуальный кодекс дополняется нормой, согласно которой после вынесения постановления о наложении ареста на имущество дознаватель или следователь в течение одного дня вносит в залоговый реестр соответствующую запись, а после вынесении определения суда об аресте имущества – уполномоченными в соответствии с законодательством органами в течение трех суток.
Кроме того, Гражданский кодекс дополняется нормами касательно удовлетворения требований кредиторов за счет имущества должника, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств, идентификации предмета залога, реализации заложенного имущества, на которое обращено взыскание во внесудебном порядке, последующего залога.
Также в Экономический процессуальный кодекс вносится изменение, согласно которому судебный приказ выдается судьей единолично, если заявлено требование об обращении взыскания на движимое имущество, являющееся обеспечением исполнения обязательств должника.
Вместе с тем вносятся изменения и дополнения в Гражданский процессуальный кодекс, согласно которым судебный приказ выдается, если заявлено требование об обращении взыскания на движимое имущество, являющееся обеспечением исполнения обязательств должника. Заявление о выдаче судебного приказа должно содержать расчет суммы невыплаченных платежей и описание движимого имущества, выступающего в качестве обеспечения исполнения обязательств должника, на которое обращается взыскание. В судебном приказе должен указываться размер денежных сумм, подлежащих взысканию, или движимое имущество, выступающее в качестве предмета залога или предмета обеспечения исполнения обязательств кредитора при наличии письменной сделки.
Отмечалось, что принятие Закона будет способствовать повышению доступности финансирования населения и малого бизнеса, росту международного рейтинга Узбекистана, снижению уровня просроченных кредитов и повышению стабильности финансово-банковской системы страны. Закон одобрен сенаторами.