Senatorlar “O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi organlari faoliyati takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonunni ko‘rib chiqdilar
Ta’kidlanganidek, muhokama qilinayotgan Qonun O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga, Soliq kodeksiga, “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida”gi, “Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida”gi, “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlariga, shuningdek O‘zbekiston Respublikasining Mudofaa doktrinasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutadi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Jumladan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy xizmatchisining (xodimining) qonuniy talablarini bajarmaslik, mazkur organ harbiy xizmatchisining (xodimining) o‘z xizmat burchini bajarishiga qarshilik ko‘rsatganlik uchun ma’muriy javobgarlikni nazarda tutuvchi va bu huquqbuzarlikar ma’muriy sudlar tomonidan ko‘rib chiqilishini belgilovchi moddalar bilan to‘ldirilmoqda.
“Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida”gi Qonuni to‘ldirilmoqda. Jumladan, huquqbuzarliklar profilaktikasini bevosita amalga oshiruvchi organlar va muassasalar tizimi O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi organlari bilan to‘ldirilmoqda hamda uning vakolatlari nazarda tutilmoqda. Parlament a’zolari qayd etganidek, Qonunning qabul qilinishi O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi organlari faoliyatida ularning huquq va majburiyatlari hamda vakolatlarini mustahkamlashga xizmat qiladi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.

Сенаторы рассмотрели Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием деятельности органов Национальной гвардии Республики Узбекистан»
Отмечалось, что обсуждаемый Закон предусматривает внесение изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, Налоговый кодекс Республики Узбекистан, законы Республики Узбекистан «О политических партиях», «О профилактике правонарушений», «Об органах внутренних дел», а также Оборонную доктрину Республики Узбекистан. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В частности, Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности дополняется статьями, предусматривающими административную ответственность за невыполнение законных требований военнослужащего (сотрудника) Национальной гвардии Республики Узбекистан, противодействие выполнению служебного долга военнослужащим (сотрудником) данного органа и устанавливается что данные правонарушение рассматриваются административными судами.
Отмечалось, что дополнения вносятся в Закон Республики Узбекистан «О профилактике правонарушений». В частности, перечень системы органов и учреждений, непосредственно осуществляющих профилактику правонарушений, дополняется органами Национальной гвардии Республики Узбекистан и предусматриваются ее полномочия. Парламентарии отметили, что принятие Закона будет способствовать укреплению прав и обязанностей, а также полномочий органов Национальной гвардии Республики Узбекистан в сфере их деятельности. Закон одобрен сенаторами.