SHavkat Mirziyoev: umumiy kelajagimiz – o‘zimizning qo‘limizda
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlarining keng doiradagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston, Turkmaniston, Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston delegatsiyalari a’zolari, Jamg‘arma boshqaruvi vakillari ishtirok etdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti SHavkat Mirziyoev nutq so‘zladi.
“Qariyb o‘n yillik tanaffusdan so‘ng o‘tayotgan Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlarining bugungi tarixiy majlisi tashkilot faoliyatida yangi sahifa ochadi, Markaziy Osiyoda mintaqaviy sheriklikka katta sur’at bag‘ishlaydi. Biz bu boradagi o‘zaro hamkorlikka qat’iy tayyor ekanimizni yana bir bor tasdiqlaymiz”, dedi SHavkat Mirziyoev.
Orol dengizi qurishining oqibatlari tobora chuqurlashayotgani, Orolbo‘yi atrofidagi hududlar cho‘llanishi davom etayotgani ta’kidlandi. Suv resurslari tanqisligi, er degradatsiyasi, bioxilma-xillikning kamayishi va boshqa jiddiy iqlim o‘zgarishlari kuzatilayotganiga e’tibor qaratildi.
“SHu bois bugungi uchrashuvimiz juda muhim. Ushbu halokat oqibatlarini engib o‘tish va Orolbo‘yida ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, mamlakatlarimiz manfaatlarini hisobga olgan holda suv va ekologiya bilan bog‘liq muammolarni hal etish uchun sa’y-harakatlarimizni birlashtirishimiz zarur.
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi bu boradagi yagona mintaqaviy tashkilotdir. U mamlakatlarimiz hamkorligining ta’sirchan mexanizmiga aylanishi mumkin.
Ishonamanki, tashkilot doirasida mintaqaning barcha mamlakatlari manfaatlari o‘rtasida muvozanatga erisha olamiz. Zero, umumiy kelajagimiz – o‘zimizning qo‘limizda”, deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi faoliyatini takomillashtirish, hududga innovatsion echimlar va xorijiy investitsiyalarni jalb etish, “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish, ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish va boshqa masalalar bo‘yicha muhim takliflarni ilgari surdi.

Шавкат Мирзиёев: наше общее будущее – в наших руках
Состоялось заседание глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала в расширенном составе. В нем приняли участие члены делегаций Узбекистана, Туркменистана Таджикистана, Казахстана и Кыргызстана, представители правления фонда.
На заседании выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
“Нынешнее историческое заседание глав государств-учредителей фонда, которое проходит после почти десятилетнего перерыва, откроет новую страницу в деятельности организации, придаст мощный импульс региональному партнерству в Центральной Азии.
Сегодня мы вновь подтверждаем свою твёрдую готовность к сотрудничеству», сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что последствия высыхания Аральского моря усугубляются, регион Приаралья продолжает захватывать возникшая там пустыня. В результате наблюдаются дефицит водных ресурсов, деградацию земель, уменьшение биоразнообразия, серьёзные климатические изменения.
“В связи с этим очень важна сегодняшняя наша встреча.
Необходимо объединить усилия для преодоления последствий этой катастрофы и улучшения социально-экономической ситуации в Приаралье, решения водных и экологических проблем региона с учётом наших общих интересов.
«Международный фонд спасения Арала является единственной региональной организацией в этом направлении и сегодня может стать действенным механизмом сотрудничества наших стран.
Уверен, мы сможем добиться баланса интересов всех стран региона в рамках организации, ведь наше общее будущее – в наших руках”, отметил глава нашего государства.
Президент нашей страны выдвинул важные предложения по совершенствованию деятельности Международного фонда спасения Арала, привлечению инновационных решений и иностранных инвестиций в регион, развитию «зеленой» экономики, осуществлению научных исследований и другим вопросам.