Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyotning tayanch nuqtalarini ko‘rsatib o‘tdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Muzrabot tumanidagi «Yangiobod invest servis» xususiy korxonasi faoliyati bilan tanishdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Parranda yetti xazinaning biri, aholining kundalik iste’mol tovarlari bo‘lgan go‘sht va tuxum ta’minoti manbai. Ushbu mahsulotlarni mo‘l va arzon qilish maqsadida joylarda parrandachilik korxonalari tashkil etilmoqda.
Yaqinda Muzrabot tumanida ham ana shunday kompleks ishga tushirildi. 10 gektar maydonda yettita tovuqxona, ikkita jo‘jaxona va ma’muriy binolar qurilib, 220 gektar yer ozuqa yetishtirish yo‘lga qo‘yildi. Natijada 500 ming bosh tovuq boqish, 1 million 735 ming dona jo‘ja parvarishlash imkoniyati yaratildi. 150 kishi ish bilan ta’minlandi. Shu kunlarda 1000 tonna sig‘imga ega muzlatkich omborxona foydalanishga topshiriladi.Kelgusida tovuq go‘shtidan sosiska, par yostiq va ko‘rpalar, ozuqa mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyatini kengaytirish, viloyatning boshqa tumanlarida ham shunday majmualar tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Korxonada xitoylik mutaxassislar bilan hamkorlikda biogaz va bioo‘g‘it ishlab chiqarish ham rejalashtirilgan. Uning natijasida majmua o‘zini gaz bilan ta’minlash imkoniga ega bo‘lib, 50 ta qo‘shimcha ish o‘rni yaratiladi.
Shu yerda Surxondaryo viloyatida ertapishar mahsulotlar yetishtirish va eksportga chiqarish, aholi tomorqalaridan samarali foydalanish va qishloq xo‘jaligiga oid boshqa loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi.
Prezidentimiz tomorqachilik bo‘yicha olib borilayotgan ishlarga alohida e’tibor qaratdi.
Surxondaryo viloyatida 400 mingta xonadonda 48 ming gektar yer bor. Joriy yilda birinchi ekinlardan 644 ming tonna hosil olindi. Viloyat iqlim sharoitida, kichik issiqxonalar tashkil etish orqali bemalol uch marta hosil olish, eksport qilish mumkin. Bu qariyb 150 ming gektar yerdan foydalanish bilan barobar.
Masalan, bu yil mamlakatimiz tarixida birinchi marta kartoshka eksport qilish yo‘lga qo‘yildi. Surxondaryo viloyatida 270 ming tonnadan ziyod kartoshka yetishtirildi. Uning 100 ming tonnasini eksport qilish rejalashtirilgan.
- Tomorqachilik oziq-ovqat mahsulotlarini arzon qilish, inflyatsiya darajasini pasaytirishda tayanch nuqtalardan biri. Bu orqali qancha odam ishli bo‘ladi, oilalarga daromad, baraka kiradi. Tomorqadan samarali foydalangan odam boqimanda bo‘lmaydi, boy bo‘ladi. Buning uchun tizim yaratilgan, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ tomonidan taqdim etilgan, joylarga borib, arpa, bug‘doy, suli va makajo‘xori donidan yem ishlab chiqaradigan mobil zavodni ham ko‘zdan kechirdi.

Шавкат Мирзиёев определил точки опоры для роста экономики
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью частного предприятия «Янгиобод инвест сервис» в Музрабатском районе. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Птицеводство - источник диетического мяса и яиц, которые занимают важное место в повседневном рационе населения. На местах организуется множество птицеводческих хозяйств для обеспечения изобилия и доступности этой продукции.
Новый птицеводческий комплекс в Музарабатском районе начал свою деятельность недавно. На территории комплекса площадью 10 гектаров построены 7 курятников, 2 цыплятника и административное здание. Налажена заготовка корма на 220 гектарах. В результате здесь создана возможность содержать 500 тысяч кур и 1 миллион 735 тысяч цыплят. Обеспечены работой 150 человек. Вскоре будет сдан в эксплуатацию холодильный склад вместимостью 1 тысячу тонн.
В дальнейшем здесь планируется производить куриные сосиски и другие продукты питания, перьевые подушки и одеяла.
Глава государства поручил расширить деятельность предприятия, построить такие комплексы и в других районах области.
На предприятии планируют реализовать совместно с китайскими специалистами проект по производству биогаза и биоудобрений. В результате комплекс сможет обеспечивать себя газом, будет создано дополнительно 50 рабочих мест.
Здесь же прошла презентация сельскохозяйственных проектов по выращиванию и экспорту раннеспелой продукции, эффективному использованию приусадебных земель и других.
Президент уделил особое внимание проводимой работе по развитию огородного хозяйства. В распоряжении 400 тысяч домохозяйств Сурхандарьинской области имеются 48 тысяч гектаров земли. В нынешнем году с первого сбора получено 644 тысяч тонн различной сельхозпродукции. В климатических условиях области через создание малых теплиц можно собирать до трех урожаев в год.
К примеру, впервые в истории нашей страны в этом году налажен экспорт картофеля. В Сурхандарьинской области заготовлено свыше 270 тысяч тонн этого продукта, из них намечено экспортировать 100 тысяч тонн.
- Огородное хозяйство - одна из точек опоры для удешевления продуктов питания, снижения уровня инфляции. Благодаря ему обеспечивается занятость многих людей, увеличиваются доходы семей. Человек, эффективно пользующийся приусадебным участком, не будет иждивенцем, будет богатым. Для этого создана необходимая система, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился также с представленным АО "Узбекистон темир йуллари" мобильным заводом по производству комбикорма из ячменя, овса, пшеницы и кукурузы.