Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 14 noyabr kuni Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik dasturining vazirlar darajasidagi konferentsiyasida ishtirok etish uchun Toshkent shahrida boʼlib turgan Jahon bojxona tashkiloti bosh kotibi Kunio Mikuriyani qabul qildi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoev mamlakatimizning Jahon bojxona tashkiloti bilan konstruktiv hamkorligi tobora mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oʼzbekiston 1992 yildan buyon ushbu nufuzli xalqaro tuzilma aʼzosidir. Oʼtgan davrda yurtimiz bojxona organlarining huquqiy bazasini shakllantirish, infratuzilmasini modernizatsiya qilish va samaradorligini oshirish boʼyicha qoʼshma tadbir va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirildi.
Keyingi yillarda, avvalo, bojxona maʼmuriyatchiligini takomillashtirish, malakali kadrlarni, jumladan, tashkilotning Bryusseldagi bosh qarorgohi negizida tayyorlash kabi yoʼnalishlarda oʼzaro almashinuvlar sezilarli faollashgani kuzatilmoqda.
Uchrashuvda xalqaro standartlarni joriy etish asosida bojxona organlari salohiyatini oshirish, bojxona maskanlarini zamonaviy kompleks va uskunalar bilan jihozlash, huquqbuzarliklarga qarshi kurashni kuchaytirish, xorijdagi yetakchi markazlarda mutaxassislar tayyorlash borasidagi hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Oʼzaro hamkorlikni mustahkamlash boʼyicha "yoʼl xaritasi"ni birgalikda ishlab chiqish va tez fursatda qabul qilishga kelishib olindi.
Jahon bojxona tashkiloti bosh kotibi samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Oʼzbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlarning natijadorligini, shuningdek, Markaziy Osiyoda yaxshi qoʼshnichilik va sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan siyosatni yuksak baholadi.
Kunio Mikuriya mamlakatimiz bojxona organlarini isloh qilishni davom ettirishda va mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishda tashkilot bundan buyon ham koʼmaklashishga tayyor ekanini bildirdi.

Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации
Сегодня, 14 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию, находящегося в Ташкенте в рамках участия в мероприятиях Министерской конференции Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
На встрече Президент Шавкат Мирзиёев с удовлетворением отметил укрепляющееся конструктивное сотрудничество нашей страны со Всемирной таможенной организацией.
Узбекистан является членом этой авторитетной международной структуры с 1992 года. За этот период успешно реализованы совместные мероприятия и проекты по формированию правовой базы, модернизации инфраструктуры и повышению эффективности деятельности таможенных органов республики.
Наблюдается заметная активизация обменов в последние годы, прежде всего по таким направлениям, как совершенствование таможенного администрирования и подготовка квалифицированных кадров, в том числе на базе штаб-квартиры организации в Брюсселе.
В ходе беседы обсуждены практические аспекты расширения сотрудничества по повышению потенциала таможенных органов на основе внедрения международных стандартов, оснащению постов современными комплексами и оборудованием, усилению борьбы с правонарушениями, обучению специалистов в ведущих зарубежных центрах.
Достигнута договоренность о совместной разработке и принятии в ближайшее время «дорожной карты» по углублению взаимодействия.
Генсек Всемирной таможенной организации, выразив признательность за теплый прием, дал высокую оценку результативности осуществляемых в Узбекистане социально-экономических преобразований, а также политики по укреплению добрососедства и партнерства в Центральной Азии.
Кунио Микурия заверил, что организация будет активно содействовать в продолжении реформы таможенных органов нашей страны и расширении регионального торгово-экономического сотрудничества.