Shavkat Mirziyoyev: Tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija beradi
Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona shahridagi «Listem-Fergana» qo‘shma korxonasini borib ko‘rdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Janubiy Koreya bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur qo‘shma korxonada rentgen asbob-uskunalari ishlab chiqariladi. Bu nafaqat yurtimiz, balki mintaqada yuqori texnologiyali tibbiy texnika tayyorlaydigan yagona zavod hisoblanadi.
Korxona loyihasining umumiy qiymati 8 million dollar bo‘lib, yiliga ikki turdagi 300 dona rentgen apparati ishlab chiqarishga mo‘ljallangan. Birinchi bosqich doirasida 35 kishi ish bilan ta’minlangan. Yil yakuniga qadar yana yuzga yaqin ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.Hozirda keyingi bosqichni hayotga tatbiq etish ustida ish olib borilyapti. Buning natijasida yillik ishlab chiqarish quvvatini 500 donaga, mahsulotlar turini 10 dan oshirish rejalashtirilgan. Bu shu paytgacha katta valyuta mablag‘lari evaziga import qilinayotgan tibbiy uskunalar o‘rnini to‘ldirish, ichki bozorni arzon va yuqori sifatli jihozlar bilan ta’minlashga xizmat qiladi. Korxona to‘la quvvat bilan ishlay boshlagach, mahsulotni eksportga yo‘naltirish ham mo‘ljallangan.
«Listem-Fergana»ning rentgen uskunalariga hozirdanoq talab yuqori. Bu yerda ishlab chiqarilgan dastlabki «Smart DR» raqamli rentgen apparati chet ellardagi muqobillaridan uch barobar arzon. Masalan, uning narxi 50 ming AQSh dollarini tashkil etadi. «Philips» kompaniyasining shu kabi texnikasi 144 ming dollar, «Siemens» kompaniyasiniki esa 168 ming dollar atrofida baholanadi. «Smart DR» rentgen apparatida soatiga 15 mijozni tekshiruvdan o‘tkazish mumkin. Olingan tasvirlar kompyuter xotirasida 5 yilgacha saqlanadi. Bu kasalliklar dinamikasini kuzatishda muhim ahamiyatga ega. Tasvirni internet orqali yuborish ham mumkin. Bu boshqa shifokorlar bilan masofadan turib maslahatlashish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari aholi salomatligini mustahkamlashda to‘g‘ri tashxis qo‘yish muhimligi, tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija berishini ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev endi korxonada mahalliylashtirish darajasini oshirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, xodimlar malakasini yuksaltirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda «Hyundai» kompaniyasi bilan hamkorlikda «Qo‘qon» erkin iqtisodiy zonasida elektromobillar ishlab chiqarish, Vodil ko‘mir konida ko‘mir qazib chiqarish, toshdan ekologik toza qog‘oz ishlab chiqarishga oid rejalar, «Farg‘onaazot» va «Qo‘qonsuperfosfat» aksiyadorlik jamiyatlarini modernizatsiya qilishga qaratilgan loyihalar muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев: Производство медицинского оборудования у нас в стране даст огромный экономический и социальный эффект
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил совместное предприятие «Listem-Fergana» в городе Фергане. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Предприятие, организованное совместно с партнерами из Южной Кореи, производит рентгеновское оборудование. Это единственный производитель такой высокотехнологичной медицинской техники не только в нашей стране, но и во всем регионе.
Проектная стоимость предприятия - 8 миллионов долларов, оно способно выпускать в год 300 штук рентгеновских аппаратов двух видов. В рамках первого этапа проекта обеспечены работой 35 человек. До конца года предусмотрено создание еще около 100 рабочих мест.
В настоящее время ведется работа над реализацией второго этапа проекта. В результате намечено довести годовое производство до 500 штук, расширить ассортимент до более чем 10 видов. Все это позволит обеспечить внутренний рынок доступной и высококачественной медицинской техникой, которая сегодня импортируется в нашу страну за счет больших валютных средств. После выхода предприятия на полную мощность планируется наладить экспорт.
Уже сейчас продукция «Listem-Fergana» пользуется большим спросом. Первая модель предприятия - цифровой рентгенограф «Smart DR» - стоит 50 тысяч долларов США, что втрое дешевле зарубежных аналогов. Например, аналогичная техника от компании «Philips» стоит 144 тысячи долларов, аппарат производства «Siemens» - 168 тысяч долларов.
С использованием «Smart DR» можно обслуживать 15 пациентов за час. Снимки хранятся в памяти аппарата до 5 лет, что важно для наблюдения за динамикой заболевания. Снимки можно отправлять через интернет другим врачам для коллективной постановки диагноза дистанционно.
Глава государства отметил, что правильная диагностика имеет важное значение для укрепления здоровья населения, производство медицинского оборудования в нашей стране даст огромный экономический и социальный эффект. Шавкат Мирзиёев дал поручения по повышению уровня локализации и квалификации работников на предприятии, развитию промышленной кооперации.
Здесь же рассмотрены проекты по организации совместно с компанией «Hyundai» производства электромобилей в свободной экономической зоне "Коканд", добыче угля на Вуадильском месторождении, выпуску экологически чистой бумаги из камня, а также по модернизации акционерных обществ "Ферганаазот" и "Кокандсуперфосфат".
Президент одобрил представленные проекты и отметил необходимость уделения особого внимания качеству и соблюдению сроков при их реализации.