Shavkat Mirziyoyev: Harbiy xizmatchilar xalqimizning ma’naviy yetuk farzandlari bo‘lishi kerak
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev Denov tumanidagi Janubi-g‘arbiy maxsus harbiy okrugiga qarashli harbiy qismda bo‘ldi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbarining topshirig‘iga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi barcha harbiy qism va muassasalarining shtat turkumlari, shaxsiy tarkibi tubdan takomillashtirilmoqda.
Mazkur harbiy qism ham 2018 yildan aralash harbiy qism tarkibida faoliyat yuritmoqda. Bu yerda muddatli harbiy xizmatchilar 21 yo‘nalishda mutaxassisliklar bo‘yicha tayyorlanadi.
Qismda harbiy xizmatchilar uchun barcha shart-sharoit yaratilgan. Jumladan, bir vaqtning o‘zida 500 nafardan ortiq harbiy xizmatchi amaliy va nazariy mashg‘ulot o‘tash imkoni mavjud 3 qavatli o‘quv binosi, 6 ta yotoqxona, zamonaviy sport majmuasi, oshxona qurildi.
Prezidentimiz ilgari surgan Beshta tashabbus asosida mazkur harbiy qismda ham muayyan ishlar amalga oshirilmoqda. Tanishuv chog‘ida shu haqda ma’lumot berildi. Xususan, o‘quv binolaridagi kompyuter xonalari, elektron kutubxonada harbiylarning zamonaviy bilim va ilg‘or ko‘nikmalarni egallashi, o‘z ustida muntazam ishlashi uchun barcha imkoniyatlar yaratildi.
Mudofaa vazirligi va viloyat harbiy-ma’muriy sektori tomonidan harbiy xizmatchilarning oila a’zolariga shart-sharoit yaratish maqsadida joriy yilda qism hududidagi harbiy shaharchada 64 xonadonli 4 ta ko‘p qavatli uy, nodavlat bitta maktabgacha ta’lim muassasasi qurilib, foydalanishga topshirildi.
Davlatimiz rahbari harbiy qismdagi sharoitlar, yangi tashkil topgan bo‘linmalar, askar va harbiy xizmatchilarning o‘quv faoliyati bilan tanishdi.
Saf maydonida Oliy Bosh Qo‘mondonga muddatli harbiy xizmatchilarning jangovar tayyorgarligiga bag‘ishlangan ko‘rgazmali mashg‘ulotlar namoyish etildi. Prezidentimiz harbiy texnika va qurol-aslahalar namunalarini ko‘zdan kechirdi.
Harbiylar bilan muloqotda Prezidentimizga Janubi-g‘arbiy maxsus harbiy okrugiga qarashli harbiy qismlarni zamonaviy texnika va qurol-aslaha bilan ta’minlash, qo‘shinlarning boshqaruv tizimini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar, harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini ijtimoiy himoya qilish, mazkur qismda jangovar va o‘quv-tayyorgarlik jarayonini avtomatlashtirishga doir loyihalar haqida ma’lumot berildi.
– Harbiylar xalqimizning ma’naviy yetuk farzandlari bo‘lishi kerak. Buning uchun shaxsiy tarkibning ma’naviy yetukligini, harbiy xizmatchilarning jangovar tayyorgarligini yuksaltirish lozim. Siz Amir Temur, Jaloliddin Manguberdi kabi buyuk ajdodlarimiz vorislari ekanligingizni doim his qilib, shunga munosib xizmat qilsangiz, yoshlarimiz vatanparvarlik, ona yurtga sadoqat tuyg‘ularini sizlardan o‘rganadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident askar va ofitserlarning jangovar shayligini oshirish, yashash va dam olish sharoitini yaxshilash, ularni uy-joy bilan ta’minlash borasidagi ishlarni yanada jadallashtirish lozimligini ta’kidladi. Buning uchun joylarda faoliyat yuritayotgan harbiy komandirlar, harbiy-ma’muriy sektorlar faoliyatini yanada takomillashtirish kerakligi qayd etildi.

Шавкат Мирзиёев: Военнослужащие должны быть высокодуховными сынами нашего народа
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев посетил в Денауском районе воинскую часть при Юго-западном особом военном округе. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с поручениями главы нашего государства осуществляется коренное совершенствование штатов и личного состава всех воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Узбекистан.
Данная часть с 2018 года действует в составе смешанной воинской части. Здесь солдаты-срочники готовятся по 21 специальности.
В части созданы все условия для военнослужащих. Возведены трехэтажный учебный корпус, где теоретические и практические занятия могут проводить одновременно более 500 военнослужащих, 6 общежитий, современный спорткомплекс и столовая.
Конкретная работа в воинской части проводится и в рамках выдвинутых Президентом Пяти инициатив. В ходе посещения представлена информация об этом. Так, в компьютерных классах и библиотеке созданы все условия для приобретения военными современных знаний и навыков, постоянной работы над собой.
Министерством обороны и областным военно-административным сектором уделяется особое внимание членам семей военнослужащих. На территории военного городка в текущем году построены 4 многоэтажных дома на 64 квартиры, негосударственный детский сад.
Глава государства ознакомился с созданными в воинской части условиями, новыми подразделениями, процессом обучения солдат и офицеров.
На плацу Верховному Главнокомандующему продемонстрированы показательные занятия, отражающие боевую подготовку военнослужащих-срочников. Президент осмотрел образцы военной техники и вооружения.
Президенту рассказано о проектах по современному оснащению воинских частей Юго-западного особого военного округа, совершенствованию системы управления войсками, социальной защите военнослужащих и их семей, автоматизации учебных процессов и боевой подготовки в данной воинской части.
– Военнослужащие должны быть высокодуховными сынами нашего народа. Для этого необходимо повышать духовный уровень, боевую подготовку личного состава. Всегда помните о том, что являетесь потомками Амира Темура, Жалолиддина Мангуберды и других великих предков, служите достойно, тогда молодежь будет брать с вас пример патриотизма, преданности Родине, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил необходимость дальнейшего повышения боеготовности солдат и офицеров, ускорения работ по улучшению условий проживания и отдыха, обеспечению жильем, для чего следует еще более улучшить деятельность военных командиров на местах и военно-административных секторов.
Даны поручения по совершенствованию системы военного строительства, разработке программы по повышению духовности военнослужащих.