Shavkat Mirziyoyev Nursulton Nazarboyev bilan uchrashdi
Bokuda o‘tayotgan Turkiy kengash sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti - Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan uchrashdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari Nursulton Nazarboyevni Turkiy kengashning faxrli raisi etib saylangani hamda Turkiy dunyoning oliy ordeniga sazovor bo‘lgani bilan tabrikladi.
Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti Kengashga asos solinishi va uning rivojlanishiga, tashkilot doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikning kengayishiga katta hissa qo‘shgani alohida ta’kidlandi.
Elboshi Nursulton Nazarboyev, o‘z navbatida, O‘zbekistonning Turkiy kengashga qo‘shilishi ushbu tuzilmaning xalqaro nufuzini va hamkorlik samaradorligini oshirishga xizmat qilishini qayd etdi.

Шавкат Мирзиёев встретился с Нурсултаном Назарбаевым
На полях саммита Тюркского совета в городе Баку 15 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы Нурсултаном Назарбаевым. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Нурсултана Назарбаева с избранием почетным председателем Тюркского совета и награждением Высшим орденом Тюркского мира.
Особо отмечен большой вклад Первого Президента Казахстана в становление и развитие Совета, а также расширение взаимовыгодного сотрудничества в рамках организации.
В свою очередь, Елбасы Нурсултан Назарбаев особо отметил, что присоединение Узбекистана к Тюркскому совету позволит повысить международный авторитет и эффективность сотрудничества в рамках этой структуры.
На встрече обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, а также глобальной и региональной повестки.