Ijtimoiy infratuzilma rivojlantiriladi
Prezidentimiz Jizzax shahridagi Mirzo Ulugʻbek mahallasida boʻlib, hududda qurilishi rejalashtirilayotgan uy-joylar, ijtimoiy obyektlar, obodonlashtirish loyihalari bilan tanishdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Jizzax shahrini obodonlashtirish, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish boʻyicha keng koʻlamli ishlar boshlangan. Shahar bosh rejasiga koʻra, Kimyogar, Ittifoq mahallalarida, Mustaqillik koʻchasida 5 va 7 qavatli uylar quriladi, ular atrofida savdo majmualari, klinika, mehmonxona hamda mahalla idoralari qad rostlaydi. Ayni paytda qurilish boshlab yuborilgan. Ular 2022 yilda foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Jizzaxda turizmni rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyat, qulay tabiiy sharoit mavjud. Sayyohlarda dastlabki taassurot esa shahar temir yoʻl vokzalidan boshlanishi tabiiy.
Shu maqsadda Jizzax temir yoʻl vokzali tubdan rekonstruksiya qilindi. Barcha zarur sharoitlar yaratilgan vokzaldan chiqishingiz bilan Mirzo Ulugʻbek mahallasi boshlanadi.
Bu yerda keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari bajarilmoqda.
Xususan, vokzal va Toshkent koʻchasini birlashtiruvchi hududda 13 ta 894 xonadonga moʻljallangan 7 qavatli uy qurilmoqda. Bu uylar yangi koʻchaning ikki chetida joylashadi, atrofi obodonlashtirilib, oʻziga xos chiroyli landshaft hosil qiladi.
Jizzax shahrida viloyat qoʻgʻirchoq teatri quriladi. 250 yosh tomoshabinga moʻljallangan mazkur maskan joriy yil yakuniga qadar foydalanishga topshirilishi maqsad qilingan.
Buning uchun 12 milliard 700 million soʻmdan ortiq mablagʻ yoʻnaltirilgan.
Davlatimiz rahbariga viloyat aholisini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash, shahar oqova suv tizimini yaxshilash borasidagi ishlar haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz aholini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash eng muhim masalalardan biri ekanini taʼkidladi. Rejadagi ishlarni tez va sifatli bajarish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Loyihalar taqdimotida mamlakatimiz avtomobil yoʻllari atrofini koʻkalamzorlashtirish, yoʻlboʻyi infratuzilmasini yaxshilash boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar haqida ham maʼlumot berildi.
Davlatimiz rahbari Jizzax shahridagi 3-sonli ichki ishlar boʻlimida ham boʻlib, oʻtgan yilgi topshiriqlar ijrosini koʻzdan kechirdi.

Социальная инфраструктура будет улучшена
Президент посетил махаллю "Мирзо Улугбек" Джизака и ознакомился с проектами по строительству домов, социальных объектов и благоустроительным работам в городе. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В Джизаке развернута широкомасштабная работа по благоустройству, созданию достойных условий жизни. Согласно генеральному плану города намечено возведение пяти- и семиэтажных домов в махаллях "Кимёгар", "Иттифок" и по улице Мустакиллик с торговыми комплексами, клиниками, гостиницами, махаллинскими центрами. В настоящее время работы начались. Объекты планируется сдать в 2022 году.
В Джизаке имеются широкие возможности, благоприятные природные условия для развития туризма. Первое впечатление у гостей, естественно, формирует железнодорожный вокзал. В связи с этим осуществлена кардинальная реконструкция городского вокзала, в нем созданы все условия. Прямо к вокзалу примыкает махалля "Мирзо Улугбек", где выполняется масштабная созидательная работа.
В частности, на территории между вокзалом и улицей Ташкент возводятся семиэтажные дома, рассчитанные в общей сложности на 13 тысяч 894 квартиры.
В Джизаке появится областной кукольный театр на 250 мест. Его планируют сдать в эксплуатацию до конца текущего года. На эти цели выделено более 12,7 миллиарда сумов.
Главе государства представлена также информация о планах по питьевому водоснабжению жителей области, улучшению канализационной системы города.
Президент отметил, что обеспечение населения чистой питьевой водой является одним из важнейших вопросов. Поручил выполнить запланированные работы качественно и в срок.
В ходе презентации был рассказано и предстоящей работе по озеленению обочин автомобильных дорог страны, совершенствованию придорожной инфраструктуры.
Глава государства посетил также отдел внутренних дел №3 Джизака и ознакомился с исполнением поручений, данных в прошлом году.