Maxsus lentalar amaliyotga joriy qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 30.11.2017 yildagi “Sud-tergov faoliyatida fuqarolarning huquq va erkinliklari kafolatlarini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-5268-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash yuzasidan 01.03.2018 yilda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Oliy sudi, DXX, IIV, Mudofaa vazirligi, Davlat soliq va Bojxona qo‘mitalari tomonidan tasdiqlangan “Hodisa sodir bo‘lgan joy holatini o‘zgartirish, dalillarni yo‘qotish yoki yo‘q qilishning oldini olishga qaratilgan birinchi navbatdagi chora-tadbirlarni ko‘rish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomani tasdiqlash haqida”gi Qo‘shma qarori qabul qilingan edi.
Mazkur Qo‘shma qarorning 4-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti tashabbusi bilan ichki ishlar organlarining sohaviy xizmatlari tomonidan hodisa sodir bo‘lgan joyni o‘rab olishda foydalaniladigan maxsus lenta amaliyotga joriy qilinib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi IIV, Toshkent shahar IIBB va viloyatlar IIB hamda Transportda JXTB navbatchilik qismlari, IIVning YHXBB, HPBB, PPX va JTSBB, Tergov departamenti hamda uning quyi tizimlari maxsus lentalar bilan to‘liq ta’minlandi.

Специальные ленты введены в практику
На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 30.11.2017 года за № УП-5268 “О дополнительных мерах по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности”, 1 марта 2018 года, было принято и утверждено Совместное постановление Генеральной прокуратуры, Верховного суда, СГБ, МВД, Министерство обороны, Государственного налогового и таможенного комитетов “Об утверждении первичных мер по профилактике изменения обстоятельств места преступления, утери доказательств или их уничтожения”.
В целях исполнения 4-го пункта данного совместного постановления по инициативе Следственного департамента, структурными подразделениями органов внутренних дел была введена в практику специальная лента, используемая при окружении места происшествия. В данное время специальной лентой полностью обеспечены МВД Республики Каракалпакстан, ГУВД города Ташкента, УВД областей и дежурные части ОООБ на транспорте, ГУПДД, ГУПП, ППС и ГУООБ органов внутренних дел, следственные подразделения следственного департамента при МВД Республики Узбекистан.