Tanzila Narbayeva: odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlar 3,2 barobarga kamaydi
Odam savdosiga qarshi kurashish masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. 2019-yilda Prezident Farmoni bilan Senat Raisi rahbarligidagi Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasi tashkil etildi.
Tanzila Narbayeva Milliy komissiya tomonidan o‘tgan davrda amalga oshirilgan ishlarning natijalariga alohida to‘xtaldi. “Cotton Campaign”, “Human Rights Watch” kabi xalqaro tashkilotlar tavsiyalarini inobatga olib, odam savdosi va majburiy mehnat sohasida O‘zbekiston egallagan o‘rnini yaxshilashga qaratilgan “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi. Aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida profilaktik va tushuntirish-targ‘ibot ishlari olib borildi va natijada odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlar keyingi ikki yilda qariyb 3,2 barobarga kamaydi”, dedi Senat Raisi. Shuningdek “majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida ko‘rilgan choralar natijasida birgina joriy yilning o‘zida 250 nafarga yaqin mansabdor shaxsga nisbatan ma’muriy jazo qo‘llanildi”, deb ta’kidladi Tanzila Narbayeva.
Senat Raisi xorijdagi fuqarolarimiz huquq va erkinliklarini himoya qilish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi qabul qilinganiga ham urg‘u berdi. Shu maqsadda odam savdosiga qarshi kurashish bilan bog‘liq muammolarning tub ildizini chuqur tahlil qilish, jinoyat-qidiruv ishlarini olib borishda xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalasini kelishib olish zarurligi ta’kidlandi

Танзила Нарбаева: количество преступлений, связанных с торговлей людьми сократилось в 3,2 раза
13 ноября 2019 года Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева приняла участие и выступила на официальной церемонии открытия международной конференции на тему «Роль судов в противодействии торговле людьми». Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
Вопрос противодействия торговле людьми поднят на уровень государственной политики. В 2019 году Указом Президента создана Национальная комиссия по противодействию торговле людьми и принудительному труду во главе с Председателем Сената.
Танзила Нарбаева отдельно остановилась на результатах работы, проведенной Национальной комиссией за прошедший период. «Разработана «дорожная карта» по улучшению позиции Узбекистана в сфере торговли людьми и принудительного труда с учетом рекомендаций таких международных организаций, как «Cotton Campaign», «Human Rights Watch». Среди населения, в особенности молодежи проведена профилактическая, разъяснительная и агитационная работа, в результате чего количество преступлений, связанных с торговлей людьми за последние два года сократилось почти в 3,2 раза», отметила Председатель Сената. Как отметила Танзила Нарбаева, «благодаря принятым мерам в сфере противодействия торговли людьми только в этом году в отношении 250 должностных лиц приняты административные меры».
Председатель Сената акцентировала внимание также на том, что принята программа мер по защите прав и свобод наших соотечественников, находящихся за рубежом. С этой целью отмечалась необходимость глубокого анализа коренных причин проблем на путей противодействия торговле людьми, согласования вопроса налаживания международного сотрудничества в проведении уголовно-розыскной работы.