O'zbekiston o'qituvchi va murabbiylariga
Siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda o‘z hayotini yosh avlod tarbiyasidek sharafli ishga bag‘ishlagan barcha yurtdoshlarimizni 1 oktyabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Buyuk ma’rifatparvar bobomiz Abdulla Avloniyning: “Inson tafakkurining quvvati va kengligi avvalo muallim tarbiyasiga bog‘liq” degan so‘zlari sizlarning mashaqqatli, ayni vaqtda olijanob faoliyatingizga berilgan yuksak bahodir, desak, o‘ylaymanki, adashmagan bo‘lamiz.
Haqiqatan ham, biz o‘zimizdagi jamiki yaxshi fazilatlar, hayotda erishayotgan barcha yutuqlarimiz uchun siz, azizlardan umrbod qarzdormiz.
Ushbu qutlug‘ ayyomda sizlarning sha’ningizga eng go‘zal so‘zlar, ezgu tilaklarimizni izhor etar ekanmiz, barchamizning kamol topishimiz, jamiyatda munosib o‘rin egallashimizda bor bilim va tajribasini, qalb haroratini baxsh etib kelayotgan mehridaryo ustozlarimizga chin yurakdan minnatdorlik bildiramiz.
Barchamiz yaxshi tushunamiz, ta’lim-tarbiya – har qaysi davlat va jamiyatning nafaqat bugungi, balki ertangi kunini ham hal qiladigan eng muhim va ustuvor masaladir.
SHuning uchun mamlakatimizda bu masalaga davlat miqyosida ulkan e’tibor qaratilmoqda.
Bu haqda gapirganda, oxirgi vaqtda mamlakatimizda ta’lim-tarbiya tizimini mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladigan bir necha muhim qarorlar haqida alohida to‘xtalishni o‘rinli, deb bilaman.
Avvalo, 2017 yil 30 sentyabrda qabul qilingan Prezident qaroriga muvofiq yurtimizda birinchi marta Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil etildi. SHu asosda o‘tgan qisqa davrda ushbu tizim tubdan yangicha negizda tashkil etilgani, 980 dan ortiq bog‘cha qurilib, ishga tushirilgani, bu maskanlarda ta’lim-tarbiya ishlari mazmun va sifat jihatidan eng ilg‘or usul va vositalar yordamida olib borilayotganini qayd etish lozim.
YAna bir muhim hujjat – 2018 yil 14 avgustda qabul qilingan Prezident qaroriga binoan boshlang‘ich va yuqori sinf o‘qituvchilarining maoshlari tenglashtirildi, yangi yildan boshlab mutaxassis o‘qituvchilarning oshirilgan oylik ish haqi miqdori 54 foizga, oliy toifali pedagoglarniki esa 64 foizga etishi ko‘zda tutilmoqda.
SHu bilan birga, pedagog xodimlarni namunaviy arzon uy-joylar, avtotransport vositalari bilan ta’minlash maqsadida uzoq muddatli imtiyozli kreditlar berish, ularning oila a’zolariga tadbirkorlik faoliyati uchun imtiyozli kreditlar ajratish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Ana shu ishlarning davomi sifatida shu yil 5 sentyabrda qabul qilingan “Xalq ta’limini boshqarish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident farmoni soha taraqqiyotida yangi ufqlar ochib beradi, deb o‘ylayman.
Farmonda, jumladan, xalq ta’limi muassasalarini boshqarish tizimini takomillashtirish, moddiy-texnik va o‘quv-metodik bazasini mustahkamlash, nodavlat umumta’lim maskanlari tarmog‘ini yanada rivojlantirish, “Zamonaviy maktab” davlat dasturini tayyorlash, ishlab turgan pensioner o‘qituvchilarga pensiyalarini to‘liq miqdorda to‘lash kabi masalalar aniq belgilab qo‘yilganidan sizlar albatta xabardorsiz.
Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda oliy ta’lim tizimini rivojlantirishga ham ustuvor ahamiyat berilmoqda. YAngi oliy o‘quv yurtlari bilan birga chet eldagi nufuzli universitetlarning filiallari ochilmoqda, oliy ta’lim muassasalariga qabul kvotalari oshirilmoqda, ko‘pgina yo‘nalishlar bo‘yicha sirtqi bo‘limlar faoliyat ko‘rsatmoqda.
Bularning barchasi ta’lim-tarbiya jarayonlarining sifati va darajasini zamon talablari asosida tubdan yaxshilash, zahmatkash ustozlarimiz, mazkur sohada faoliyat ko‘rsatayotgan barcha fidoyi insonlar uchun munosib mehnat sharoitlari yaratish, ularning qadr-qimmatini yuksaltirishga qaratilgani bilan ayniqsa ahamiyatlidir.
YUrtimizda joriy yil Investitsiya dasturi doirasida 356 ta ta’lim muassasasida 684 milliard 700 million so‘mlik, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari bo‘yicha esa 371 ta umumta’lim maktabida 424 milliard so‘mdan ziyod qurilish-rekonstruksiya va ta’mirlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Bu haqda so‘z yuritganda, shu yil avgust oyiga qadar davlat byudjetidan 12 trillion 366 milliard so‘m yoki yalpi xarajatlarning 26 foizdan ziyodi aynan ta’lim-tarbiya sohasiga yo‘naltirilganini hisobga oladigan bo‘lsak, ushbu tizimdagi islohotlarimizning ko‘lami va miqyosi yanada yaqqol ayon bo‘ladi.
Albatta, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ana shunday ulkan ishlarning amaliy ta’siri va natijadorligini ta’minlashda o‘qituvchi va murabbiylarning o‘rni va roli beqiyos ekanini hammamiz yaxshi tushunamiz.
SHuning uchun ham yoshlarni milliy va umumbashariy qadriyatlar ruhida, zamonaviy bilim va kasb-hunarlar, xorijiy tillarni puxta egallagan, Vatanimiz va xalqimizga sadoqatli insonlar etib voyaga etkazishda avvalo sizlarga tayanamiz.
Ayniqsa, butun dunyoda murakkab va tahlikali vaziyat hukm surayotgan hozirgi vaqtda yoshlar hayotiga tahdid solayotgan xavf-xatarlarning oldini olish, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashishda sizlarning ibratli faoliyatingiz ulkan ahamiyatga ega.
SHu boradagi o‘ta mas’uliyatli vazifalar sizlardan o‘z ustingizda tinimsiz ishlash, farzandlarimizni yangicha tafakkur, yuksak insoniy tuyg‘ular bilan oshno etish, ularda mustaqil va ijodiy fikrlash qobiliyatini uzluksiz rivojlantirib borishni talab etmoqda.
Ishonchim komil, millati, tili va dinidan qat’i nazar, Vatanimizning har bir farzandini o‘z bolasidek sevib, ardoqlab, ularni barkamol insonlar etib tarbiyalash uchun sidqidildan mehnat qilayotgan siz, hurmatli O‘zbekiston o‘qituvchi va murabbiylari bu vazifalarni albatta sharaf bilan ado etasiz.
Bu yo‘lda sizlarni doimo qo‘llab-quvvatlash, barcha zarur sharoitlarni yaratib berish uchun davlatimiz va jamiyatimiz o‘zining bor kuch va imkoniyatlarini bundan buyon ham ayamaydi.
Aziz va muhtaram ustozlar!
Barchangizni bugungi umumxalq bayrami bilan yana bir bor samimiy tabriklayman.
Olijanob va mas’uliyatli faoliyatingizda kuch-g‘ayrat, yutuq va omadlar, xonadonlaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman

Учителям и наставникам Узбекистана
Искренне, от всей души поздравляю вас и в вашем лице всех наших соотечественников, посвятивших свою жизнь очень важному и благородному делу воспитания молодого поколения, с 1 октября – Днем учителей и наставников.
Говоря об огромном значении вашего нелегкого и вместе с тем почетного труда, думаю, уместно привести слова нашего великого просветителя Абдуллы Авлони: «Богатство знаний и широта мировоззрения человека прежде всего зависят от учителя».
Действительно, каждый из нас в неоплатном долгу перед вами, дорогие учителя, за все то лучшее, что есть в нас, за все наши успехи, которых мы достигли в жизни.
В этот светлый праздник мы выражаем глубокую благодарность и наилучшие пожелания вам, нашим добрым и заботливым наставникам, отдающим все свои знания и опыт, теплоту своих сердец ради того, чтобы мы стали духовно зрелыми личностями, обрели достойное место в обществе.
Все мы хорошо понимаем, что образование и воспитание имеют решающее значение не только в сегодняшней жизни, но и для будущего любого государства и общества.
Поэтому в Узбекистане вопросы развития образования и воспитания стали приоритетом государственной политики.
В этой связи хотел бы остановиться лишь на некоторых принятых в последнее время важных решениях в данной сфере.
В соответствии с постановлением Президента от 30 сентября 2017 года впервые в республике создано Министерство дошкольного образования. Система дошкольного образования была кардинально реформирована, в короткие сроки построено и сдано в эксплуатацию свыше 980 детских садов, воспитательная работа в которых осуществляется с применением новых, самых передовых методов и средств.
Согласно постановлению Президента от 14 августа 2018 года уравнены размеры заработной платы учителей начальных и старших классов, с нового года повышение заработной платы учителей-предметников составит в общей сложности 54 процента, педагогов высшей категории – 64 процента.
Наряду с этим налажена система предоставления педагогическим работникам долгосрочных льготных кредитов на приобретение доступного жилья по типовым проектам и автотранспортных средств, а также выделения льготных кредитов членам их семей на развитие предпринимательской деятельности.
В продолжение этой работы 5 сентября нынешнего года принят Указ Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию управления системой народного образования», который открывает новые перспективы в развитии сферы.
Как вам известно, в указе, в частности, определены конкретные задачи по совершенствованию управления учреждениями народного образования, укреплению их материально-технической и учебно-методической базы, дальнейшему развитию сети негосударственных общеобразовательных организаций, разработке государственной программы «Современная школа», выплате пенсий работающим учителям-пенсионерам в полном объеме.
Следует отметить, что в нашей стране приоритетное значение придается и развитию системы высшего образования. Наряду с новыми вузами открываются филиалы престижных зарубежных университетов, увеличиваются квоты приема в высшие образовательные учреждения, действуют заочные отделения по многим направлениям обучения.
Все это нацелено на кардинальное улучшение с учетом современных требований качества учебно-воспитательного процесса, создание достойных условий для наших уважаемых учителей, всех, кто самоотверженно трудится в этой сфере, повышение их авторитета в обществе.
В стране проводится огромная работа по строительству, реконструкции и ремонту учебных заведений, в том числе в рамках Инвестиционной программы этого года в 356 образовательных учреждениях – общим объемом 684 миллиарда 700 миллионов сумов, а в рамках программ “Обод кишлок” и “Обод махалла” в 371 общеобразовательной школе – более чем на 424 миллиарда сумов.
В общей сложности до августа 2018 года из Государственного бюджета на сферу образования и воспитания было направлено 12 триллионов 366 миллиардов сумов, что составляет более 26 процентов совокупных расходов. Эти цифры ярко свидетельствуют о масштабах осуществляемых в системе реформ.
Естественно, мы хорошо понимаем, что учителя и наставники играют ни с чем не сравнимую роль в достижении высоких целей, которые мы поставили перед собой.
В воспитании молодого поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей, преданности своей Родине и народу, овладении современными знаниями и профессиями, иностранными языками мы полагаемся прежде всего на вас, уважаемые работники сферы образования.
Ни для кого не секрет, что сегодня обстановка в мире становится все более напряженной и непредсказуемой. В таких сложных условиях предотвращение негативного влияния на сознание нашей молодежи, борьба с невежеством путем просвещения имеют огромное значение, и ваша благородная деятельность служит примером для широкой общественности.
Масштабные и ответственные задачи нашего времени требуют от всех нас, прежде всего от вас, уважаемые педагоги, неустанной работы над собой, формирования у подрастающего поколения высоких духовно-нравственных качеств, умения мыслить самостоятельно, по-новому, развития и реализации его способностей.
Уверен, что вы, дорогие учителя и наставники, не жалеющие сил и энергии для воспитания всех детей нашей многонациональной страны гармонично развитыми личностями, настоящими гражданами Узбекистана, с честью справитесь с этими задачами.
Наше государство и общество и впредь будут использовать все возможности, чтобы создавать для вас необходимые условия и постоянно поддерживать в вашей самоотверженной деятельности.
Дорогие учителя и наставники!
Еще раз искренне поздравляю всех вас с сегодняшним всенародным праздником.
Желаю вам здоровья, успехов и удачи в выполнении вашей благородной и ответственной миссии, счастья и семейного благополучия.