Tergov departamentida “O‘zbekistonda odam savdosiga qarshi kurashish: dolzarb aloqa tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash” loyihasi o‘tkazildi
Bugun, 24 oktabr kuni Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamentida Respublika “ISTIQBOLLI AVLOD” ijtimoiy-axborot markazi bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda odam savdosiga qarshi kurashish: dolzarb aloqa tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash” loyihasi o‘tkazildi.
Mazkur loyihada AQSh Davlat departamentining Giyohvandlikka qarshi kurash va huquqni muhofaza qilishning xalqaro masalalari Byurosi bo‘lim direktori Russell Singer, Byuro katta maslahatchisi James Kallaxan, dasturlar bo‘yicha mutaxassis (INL) Azizbek Yusupov, dasturlar bo‘yicha assistent (INL) Furkat Kayumxodjayev, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish Milliy axborot-tahlil markazining Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Aziz Erkabayev, “ISTIQBOLLI AVLOD” ijtimoiy-axborot markazi direktori Nodira Karimova, direktor o‘rinbosari Shoxida Kasimova, markazning jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha menedjeri Muattar Ruzibayeva, markaz huquqshunosi Xodjiakbar Isakov, Tergov departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Mansur Sattarov, bo‘lim boshlig‘i Muxtor Abduraximov, o‘ta muhim ishlar bo‘yicha tergovchi Sobirzoda Oripov va Ichki ishlar vazirligining sohaviy xizmatlari vakillari ishtirok etishdi.
Loyiha davomida O‘zbekiston Respublikasining odam savdosiga qarshi kurash sohasidagi qonun hujjatlari va ularni ijro etish mexanizmini takomillashtirish hamda bu borada xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni amalga oshirish masalalari muhokama qilinib, tomonlar bir-birlarini qiziqtirgan savollarga javob berishdi.

В Следственном департаменте при МВД Республики Узбекистан был организован проект «По противодействию торговли людьми в Узбекистане: поддержки горячей линии в данной сфере»
Сегодня, 24 октября совместно с Республиканским социально-информационным центром «ISTIQBOLLI AVLOD» в Следственном департаменте при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан был проведен проект на тему «Противодействие торговли людьми в Узбекистане: поддержки горячей линии в данной сфере».
В данном проекте приняли участие директор отдела Бюро Государственного департамента США по международным вопросам борьбы с наркотиками и правопорядка (INL) Рассел Сингер, старший советник отдела Джеймс Каллахан, специалист по программам (INL) Азизбек Юсупов, ассистент по программам (INL) Фуркат Каюмходжаев, начальник отдела Международного сотрудничества национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками Азиз Эркабаев, директор Республиканского социальный информационного центра «ISTIQBOLLI AVLOD» Нодира Каримова, заместитель директора центра Шохида Касымова, менеджер по связям с общественностью центра Муаттар Рузибаева, юрист центра Исаков Ходжиакбар, первый заместитель Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан Мансур Саттаров, начальник отдела Мухтор Абдурахимов, следователь по особо важным делам Собирзода Орипов и другие представители МВД Республики Узбекистан.
В ходе проекта стороны обсудили меры по совершенствованию законодательства в сфере противодействия торговли людьми, принудительного труда и взаимодействия с представителями гражданского общества и зарубежными неправительственными организациями. Так же участники проекта в процессе встречи ответили на интересующие вопросы сторон.
По итогам проекта участники договорились усилить роли в сфере борьбы с торговлей людьми и принудительному труду.