Toshkent shahrida Koreys madaniyati va san’ati uyi ochildi
Toshkent shahrida 20-aprel kuni Koreys madaniyati va san’ati uyining tantanali ochilish marosimi bo‘ldi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In rafiqalari bilan birgalikda ushbu do‘stlik va madaniyat saroyini ochdi.
- Poytaxtimiz ko‘rkiga ko‘rk qo‘shib turgan ushbu muhtasham inshoot qiyofasida zamonaviy arxitektura yutuqlari va an’anaviy koreys madaniyati uyg‘unlashgan. Bu maskan xalqlarimizning mustahkam do‘stligi va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar yuqori bosqichga chiqqanining yorqin tasdig‘idir, - dedi davlatimiz rahbari.
- Bu markaz do‘stlik, ahillik va mushtaraklik maydonidir. O‘ylaymanki, u O‘zbekistondagi koreys diasporasi, shu yerda ishlayotgan koreyaliklar va barcha o‘zbekistonliklar uchun umumiy uy bo‘ladi. Ko‘p jihatdan o‘xshash xalqlarimiz va birodarlashgan davlatlarimizni bog‘lab turadi, - dedi Mun Chje In.
Sahnada koreyslarning yurtimizga ko‘chirib kelinishi, xalqimiz bilan ahil yashashi haqida badiiy kompozitsiya namoyish etildi.
Ma’lumki, 1937-yilda Uzoq Sharqdan o‘n minglab koreyslar mamlakatimizga ko‘chirilgan. O‘sha paytdagi qiyinchiliklarga qaramay, o‘zbek xalqi ularni ochiq qalb bilan qabul qilgan, ularga boshpana berib, mehr ko‘rsatgan. O‘zining mehnatsevarligi va qat’iy irodasi, xalqlarimizning mentaliteti o‘xshashligi tufayli koreyslar yurtimizda ikkinchi Vatanini topdi. Ular O‘zbekistonning teng huquqli fuqarosiga, jamiyatimizning faol a’zolariga aylandi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 180 mingdan ziyod koreys millatiga mansub yurtdoshlarimiz yashaydi. Ularning uch yuzga yaqini davlatimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlangan.
Barcha millat va elat vakillari qatori koreys yurtdoshlarimiz uchun ham o‘z milliy madaniyati, tili, urf-odat va an’analarini asrab-avaylashi uchun zarur sharoit yaratilgan. O‘nlab koreys madaniyat markazlari faoliyat yuritmoqda. 12 ta oliy ta’lim muassasasi, 48 ta maktab va litseyda koreys filologiyasi o‘qitilmoqda.
Koreys tilida kitob va gazetalar chop etilmoqda, ko‘rgazmalar, konsert va festivallar, sport musobaqalari o‘tkazilmoqda.
Davlat rahbarlari o‘zbekistonlik koreys rassomlari asarlari ko‘rgazmasi bilan ham tanishdi.
Koreys madaniyat va san’at uyi 478 o‘rinli kinokonsert zali, konferensiyalar zali, kutubxona, badiiy galereya, restoran va xizmat xonalarni o‘z ichiga olgan. U jamoatchilik va yoshlar intiladigan, mushtarak madaniyatimizni boyitadigan yana bir maskanga aylanadi. Bu kun alohida strategik sherik davlatlar - O‘zbekiston va Janubiy Koreya munosabatlari tarixida yana bir yorqin sahifa bo‘lib qoladi.

В Ташкенте открыт Дом корейской культуры и искусства
В Ташкенте 20 апреля состоялась церемония открытия Дома корейской культуры и искусства. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин вместе с супругами торжественно открыли этот дворец дружбы и культуры.
- В облике этого величественного здания, украсившего нашу столицу, современные архитектурные решения гармонично сочетаются с элементами традиционной корейской культуры. Это является ярким подтверждением крепкой дружбы и высочайшего уровня отношений, которые сложились между нашими странами, - сказал глава нашего государства.
- Это центр дружбы, согласия и гармонии. Думаю, что он станет общим домом для корейской диаспоры в Узбекистане, работающих здесь корейцев и всех узбекистанцев. Будет связывать наши братские народы и страны, у которых много общего, - сказал Мун Чжэ Ин.
На сцене представлена художественная композиция о переселении корейцев в нашу страну и их жизни в Узбекистане в дружбе и согласии.
В 1937 году десятки тысяч корейцев с Дальнего Востока поневоле оказались на узбекской земле. Народ Узбекистана с присущей ему душевной щедростью принял искреннее участие в судьбе переселенных корейцев, несмотря на трудности того времени, обогрел и приютил их, делился с ними последним куском хлеба. Благодаря своему трудолюбию, жизненной стойкости и крепкой воле, а также схожести наших менталитетов и ценностей корейцы обрели здесь свою вторую Родину.
Сегодня в нашей стране проживают более 180 тысяч граждан корейской национальности. Около трехсот из них удостоены высоких государственных наград.
Как и для представителей всех национальностей и народностей, для наших граждан корейской национальности созданы необходимые условия для сохранения и развития национальной культуры, языка, традиций и обычаев. Действуют десятки центров корейской культуры. Корейская филология преподается в 12 высших учебных заведениях, корейский язык изучают в 48 школах и лицеях. Издаются книги и газеты на корейском языке, проводятся концерты и фестивали, спортивные соревнования.
Главы государств ознакомились также с выставкой произведений художников-корейцев Узбекистана.
Дом корейской культуры и искусства вобрал в себя киноконцертный зал на 478 мест, конференц-зал, библиотеку, художественную галерею, ресторан и служебные помещения.
Он станет местом притяжения для широкой общественности, прежде всего для подрастающего поколения, центром взаимообогащения культур. Этот день станет яркой страницей в истории отношений Узбекистана и Южной Кореи как стратегических партнеров особого уровня.
Сегодня во второй половине дня Президенты посетят Самарканд и ознакомятся с его достопримечательностями.