Toshkentning bir nechta chorrahalarida “Vafel chizmalari” tashkil etilmoqda
Poytaxtda kun sayin avtomobillar soni ortib borishi sababli tirbandliklar ham koʼp uchramoqda. Ushbu muammo koʼpincha chorrahalarda sabrsiz haydovchilar svetoforning yashil chirogʼi oʼchib-yonayotganida oʼtib ketmoqchi boʼlishlari sababli yuzaga keladi. Ushbu muammoni hal qilish uchun Toshkent shahar IIBB YHXB YPX xodimlari poytaxt Hokimiyati bilan hamkorlikda xalqaro tajribaga asoslangan holda, sinov tariqasida shahar yoʼllarida tirbandlik bilan kurashishning yangi uslubini joriy qilishdi. Xususan, mazkur chizmani qoʼllash qarori qabul qilinishiga Singapurdagi muvaffaqiyatli tajriba sabab boʼldi: ushbu yangilik sababli Singapur hukumati yoʼllardagi holat yaxshilanishiga erishgan. Bu haqida Toshkent shahar IIBB rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Oʼtgan haftaning oxirida poytaxdagi bir necha chorrahalarda yotqizilgan yangi yoʼl chizmasi tashqi koʼrinishi sababli xalq tilida “vafel chizmasi” deb nomlanadi. Chizma yordamida harakat yoʼnalishida tirbandlik yuzaga chiqqan holatda chiqish mumkin boʼlmagan hudud belgilab olinadi va haydovchi toʼxtashga majbur boʼladi. “Vafel chizmasi” YHQ bilan belgilangan baʼzi holatlarda oʼng yoki chap tomonga burilishni taʼqiqlamaydi.
Chizma parallel kesishadigan sariq rangli diagonal chiziqlardan hosil boʼlgan kataklar koʼrinishiga ega. “Vafel chizmasi” mustaqil tarzda hamda chorrahaga yaqinlashish haqida ogohlantiruvchi yoʼl belgisi bilan birga qoʼllanilishi mumkin.
Hozirgi vaqtda sariq rangli kataklar Nukus koʼchasining Bobur, Аbdulla Qahhor, Glinka, Beshyogʼoch, Mirobod, Аvliyo-Ota, Аfrosiyob koʼchalari bilan kesishmasida – jami yettita chorrahalarda chizilgan.
Sinov tariqasida chizilayotgan chizma tirbandliklar koʼp uchrab turadigan boshqariladigan chorrahalarda qoʼllaniladi. Yaqin kunlarda poytaxtning yana 18 ta chorrahalarida, yaʼni quyidagi koʼchalar kesishmalarida “vafelь chizmalari”ni tashkil etish rejalashtirilmoqda: Nukus – Taras Shevchenko, Nukus – Аmir Temur, Nukus – Istiqbol, Mustaqillik – Oqqoʼrgʼon, Mustaqillik – Sayram (7-yoʼl), Mirzo-Ulugʼbek – Doʼrmon yoʼli, Doʼrmon yoʼli – Mingbuloq, Doʼrmon yoʼli – Gʼazalkent, Doʼrmon yoʼli – Temur Malik, Mustaqillik – Shastri, Mustaqillik – Shahrisabz, Shahrisabz – Аmir Temur, Аlisher Navoi – Zarafshon, Sharof Rashidov – Аlisher Navoi, Sharaf Rashidov – Matbuotchilar, Sharaf Rashidov – Аfrosiyob, Fidoilar – Аfrosiyob, Shahrisabz – Аfrosiyob.
Rejalashtirilgan ishlar yakunlangach, Toshkentdagi qamralgan chorrahalarning umumiy soni 25 tani tashkil etadi.
Eslatib oʼtamiz, (Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Yoʼl harakati qoidalarini tasdiqlash toʼgʼrisida”gi Qarori) “Chorrahada harakatlanish” bobidagi 97-bandga muvofiq, “Haydovchi tirbandlik tufayli majburiy toʼxtab, koʼndalang yoʼnalishdagi transport vositalarining harakatlanishiga toʼsqinlik tugʼdiradigan boʼlsa, chorraha yoki qatnov qismlari kesishmasiga kirishi taqiqlanadi”.
Bundan tashqari, fursatdan foydalanib, Yoʼl harakati qoidalarining 103-bandini eslatib oʼtamiz: “Svetoforning ruxsat etuvchi ishorasi yonganda haydovchi chorraha orqali harakatlanishni tugallayotgan transport vositalari va qatnov qismidan tegishli yoʼnalishda oʼtishni tugallayotgan piyoda(lar)ga yoʼl berishi shart”. Аmmo hozirgi vaqtda bayonnomalarni rasmiylashtirish koʼzda tutilmayapti: haydovchilarga chizmaning talablarini oʼrganib chiqish uchun vaqt va unga koʼnikish uchun imkoniyat beriladi.
Hurmatli haydovchilar! Ushbu yangilik sizga qulaylik yaratish uchun yoʼlga qoʼyilmoqda. Yangi talablarni hurmat qilib, ularga rioya qilishingizni soʼraymiz.

«Вафельная разметка» появилась на нескольких перекрёстках Ташкента
В столице становится всё больше автомобилей, а вместе с ними и пробок. Особенно остра эта проблема на перекрёстках, где каждый нетерпеливый водитель стремится проскочить на мигающий «зелёный» и в результате становится причиной затора на пересекаемой дороге. В связи с этим сотрудники ДПС УБДД ГУВД города Ташкента и столичного Хокимията, основываясь на международном успешном опыте, в экспериментальном порядке инициировали новый способ борьбы с возникающими на дорогах коллапсами. В частности, решение об использовании данного вида разметки было принято после ознакомления с успешным опытом Сингапура: нововведение позволило властям Сингапура существенно улучшить дорожную ситуацию.Об этом было объявлено на официальном веб-сайте ГУВД города Ташкента.
В конце прошлой недели на нескольких перекрестках столицы появилась новая, непривычная для нас, дорожная разметка, в связи с внешним видом прозванная людьми «вафельной». Ею обозначают участок перекрестка, на который запрещается выезжать, если впереди по пути следования образовался затор, который вынудит водителя остановиться, создав препятствие для движения транспортных средств в поперечном направлении. Отметим, что «вафельница» не запрещает поворота направо или налево в некоторых случаях, установленных ПДД.
Разметка выполняется в виде сетки с параллельными пересекающимися диагональными линиями жёлтого цвета и обозначенными границами. Может применяться самостоятельно либо совместно с дорожным знаком, предупреждающим о приближении к перекрёстку, на котором нанесена «вафельница».
На текущий момент сеткой из жёлтых линий разлинованы пересечения улицы Нукусской с улицами: Бобура, Абдуллы Каххара, Глинка, Бешагач, Мирабадской, Авлиё-Ота, Афросиаб – итого семь перекрёстков.
Экспериментальная разметка будет применена на регулируемых перекрестках, замеченных в частом возникновении заторов. В ближайшее время планируется нанесение вафельной разметки еще на 18 перекрёстках столицы, а именно пересечениях улиц  Нукус – Тараса Шевченко, Нукус – Амира Темура, Нукус – Истикбол, Мустакиллик – Оккурган, Мустакиллик – Сайрам (7 проезд), Мирзо-Улугбек – Дурмон йули, Дурмон йули – Минбулак, Дурмон йули – Газалкент, Дурмон йули – Темур Малика, Мустакиллик – Шастри, Мустакиллик – Шахрисабз, Шахрисабз – Амира Темура, Алишера Навои – Зарафшан, Шарафа Рашидова – Алишера Навои, Шарафа Рашидова – Матбуотчилар, Шарафа Рашидова – Афросиаб, Фидоилар – Афросиаб, Шахрисабз – Афросиаб,
По завершению планируемых работ общее количество охваченных перекрёстков Ташкента будет равно 25.
Напомним, в соответствии с пунктом 97 раздела «Проезд перекрестков» (Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении правил дорожного движения»  №370 от 24.12.2015):
«Водитель, который вынужден остановиться из-за образовавшегося впереди затора, не должен выезжать на перекресток или пересечение проезжих частей, если он создает препятствие для движения транспортных средств в поперечном направлении».
Кроме того, пользуясь случаем, напомним и о пункте 103 Правил дорожного движения:
«При включении разрешающего сигнала светофора водитель обязан уступить дорогу транспортным средствам, завершающим движение через перекресток, и пешеходам, не закончившим переход проезжей части данного направления».
Однако на текущий момент оформлять протоколы не планируется: водителям будет дано время на ознакомление с требованиями разметки, возможность привыкнуть к ней и научиться следовать правилам ее пересечения.
Уважаемые водители! Нововведение предназначено для вашего удобства и безопасности. Просим вас отнестись с уважением к новым требованиям и следовать им.