Ichki ishlar organlari ekspert-kriminalistika bo‘linmalari xodimlari uchun maxsus kiyimlar joriy etilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 18 apreldagi “Ichki ishlar organlarining jinoyatlarni tergov qilish sohasidagi faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq ichki ishlar organlarining moddiy-texnik ta’minotini hozirgi zamon talablariga mos ravishda takomillashtirish maqsadida Ichki ishlar vazirligi Ekspert-kriminalistika bosh markazi tomonidan 2019 yil mart oyida ichki ishlar organlari ekspert-kriminalistika bo‘linmalari xodimlarini hodisa joyini ko‘zdan kechirish jarayonida va laboratoriya sharoitida foydalanishi uchun maxsus kiyimlar bilan ta’minlash to‘g‘risidagi takliflar tayyorlandi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 30 noyabrdagi “Sud-tergov faoliyatida fuqarolarning huquq va erkinliklari kafolatlarini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan og‘ir va o‘ta og‘ir turdagi jinoyatlar (murdalar, inson tanasi bo‘laklari va suyak qoldiqlari, qon dog‘lari va boshqa biologik ashyoviy dalillarni olish bilan bog‘liq) hodisa joylarini ko‘zdan kechirishda ekspert-kriminalistning o‘zidan soch tolasi yoki mikrozarracha kabi ashyolar qolishini oldini olish, jinoyatga aloqador DNK namunasi, poyafzal izlari, qo‘l-barmoq izlari, mikrozarracha va biologik turdagi olinadigan ashyoviy dalillar tozaligini ta’minlash maqsadida kombinezon, nafas olish a’zolarini himoyalovchi niqob (respirator), ko‘zni himoyalovchi plastik ko‘zoynak, rezina qo‘lqop (jarrohlikka oid), poyafzal uchun baxilalardan iborat maxsus kiyimini joriy etish bo‘yicha taklif ishlab chiqildi.
Shuningdek, taklif etilayotgan suv o‘tkazmaydigan matodan tayyorlangan engil kurtka sutkaning namgarchilik ob-havo sharoitida ochiq joyda ishlayotgan mutaxassisni yopinishini ta’minlaydi hamda yukni engillashtiruvchi nimcha va bosh kiyimi turli xildagi asboblarni, ya’ni cho‘tka, qaychi, valik, skotch va boshqalarni qo‘llash bilan bog‘liq hodisa joyini ko‘zdan kechirishda qulaylik yaratadi. SHuningdek, engil kurtka va nimchada nur qaytaruvchi tasmasini mavjudligi mutaxassisni sutkaning tungi vaqtida o‘tkaziladigan ko‘zdan kechirishda xavfdan saqlashga xizmat qiladi.
Baland qo‘njli rezina etikdan botqoqli dala hududlari, yong‘in sodir bo‘lgan ob’ektlar, elektr toki shikast etkazish xavfi mavjud bo‘lgan joylar, loy-ko‘lmakli podvallar va boshqa zaruriyat joylarni ko‘zdan kechirishda foydalaniladi. Laboratoriya sharoitida foydalaniladigan xalat va shim mutaxassisga tadqiqotlar o‘tkazish jarayonida qulayliklar yaratadi.
Ushbu maxsus kiyimlar joriy yilning bahor oylarida Toshkent shahar IIBB Ekspert-kriminalistika markazi xodimlari tomonidan sinovdan o‘tkazildi va kiritilgan takliflarga asosan yanada mukammallashtirildi.
Ayni vaqtda maxsus kiyimlar Andijon shahar Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi Ekspert-kriminalistika bo‘linmasi xodimlari tomonidan sinov tariqasida foydalanilmoqda.

Внедрение специальной форменной одежды в служебную деятельность экспертно-криминалистических подразделений органов внутренних дел
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 апреля 2017 года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере расследования преступлений», в целях усовершенствования материально-технической базы, отвечающей современным требованиям в марте 2019 года со стороны Главного экспертно-криминалистического центра Министерства внутренних дел были подготовлены предложения по обеспечению сотрудников экспертно-криминалистических подразделений органов внутренних дел специальной форменной одеждой, для использования в лабораторных условиях, а также при осмотре мест происшествий.
В частности, при проведении осмотра места происшествия по тяжким и особо тяжким преступлениям, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 ноября 2017 года «О дополнительных мерах по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности» были подготовлены предложения по внедрению специальной одежды, которая не оставляет эксперт-криминалистами волос или микрочастиц, а также обеспечивает чистое изъятие вещественных доказательств в виде биологических образцов ДНК, причастных к преступлению, следов обуви, следов пальцев рук, микрочастиц и других биологических видов (трупы, останки человеческого тела и кости, кровяные пятна и другие биологические вещественные доказательства для изъятия). Набор одежды состоит из комбинезона, маски защищающей дыхательные органы (респиратор), пластиковых очков, защищающих глаза, резиновых перчаток и бахил для обуви.
Также, предлагаемая легкая куртка, изготовленная из водонепроницаемого материала, защищает специалиста работающего на открытой местности во влажных погодных условиях, в дождливой погоде. При осмотре мест происшествия - разгрузочный жилет с головным убором создает удобства для ношения различных видов инструментов, а именно: кисточки, ножниц, валика, скотча и других. При этом, легкая куртка и жилет, на которых имеется светоотражающая лента, обеспечивают безопасность специалиста при осмотре, проводимом в ночное время суток.
Резиновые сапоги с высоким берцом используются на осмотрах в болотистых местностях, местах пожара, подвальных помещениях и местах, где есть опасность электрического напряжения.
Халат и брюки, используемые экспертами при работе в криминалистических и специальных лабораторных условиях, создают удобства при проведении исследований.
Данный образец специальной одежды, в марте-мае 2019 года был испытан сотрудниками Экспертно-криминалистического центра ГУВД города Ташкента и на основании внесенных предложений, был усовершенствован.
На данный момент одежда используется сотрудниками ЭКО УКД ОВД города Андижана, при осмотре мест происшествия и в лабораторных условиях, в качестве практических испытаний.
Данная специальная одежда создает удобства в организации качественного сбора, изъятия и упаковки вещественных доказательств сотрудниками экспертно-криминалистических подразделений в процессе осмотра места происшествия, а также работе в лабораторных условиях.