Orol mintaqasi masalalari Parlamentlararo ittifoqning Assambleyasining 141-sessiyasida ko‘rib chiqildi
13-17-oktyabr kunlari Belgrad shahrida Parlamentlararo ittifoq Assambleyasining 141-sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Uning ishida jahonning 149 ta mamlakatidan 700 dan ziyod parlament a’zolari ishtirok etdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Senator Oral Ataniyazova Oral Ataniyazova Parlamentlararo ittifoq Assambleyasining sessiyasi doirasida o‘tkazilgan ayollar forumi ishtirokchilarini O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva nomidan qutladi. Uning “O‘zbekistonning gender tengligi va salomatligi bo‘yicha siyosati” mavzusidagi ma’ruzasi forum ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi. Shuningdek, senator Parlament a’zolari-ayollar kongressini O‘zbekistonda o‘tkazish taklifini bildirdi.
Shuningdek, mamlakatimiz parlament delegatsiyasi Parlamentlararo ittifoqning Salomatlik bo‘yicha ishchi guruhi 23-sessiyasida ham qatnashdi. 2030 yilga kelib aholini sog‘liqni saqlash xizmatlari bilan to‘liq qamrab olish masalasi muhokamasi anjumanning asosiy mavzularidan biri bo‘ldi. Shu maqsadda Parlamentlararo ittifoqning “2030 yilga kelib aholini sog‘liqni saqlash xizmatlari bilan to‘liq qamrab olish maqsadiga erishish: salomatlikka oid huquqni ta’minlashda parlamentlarning roli” rezolyutsiyasi tayyorlandi. Sessiya doirasida 5 milliondan ziyod xotin-qiz va bolalar yashaydigan hamda jahonning eng ekologik tang mintaqalaridan biri sifatida e’tirof etilgan Orol mintaqasi muammolarini hal etish masalalarini ham Parlamentlararo ittifoqning rezolyutsiyasiga kiritish taklifi ilgari surildi.

Вопросы Аральского региона рассмотрены на 141-сессии Ассамблеи Межпарламентского союза
13–17 октября в Белграде состоялась 141-сессия Ассамблеи Межпарламентского союза, в работе которой приняли участие более 700 парламентариев из 149 стран мира. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На сессии Ассамблеи Межпарламентского союза сенатор Орал Атаниязова приветствовала участников женского форума, проведенного в рамках заседания Межпарламентского союза от имени Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой. Ее доклад на тему: «Политика Узбекистана по вопросам гендерного равенства и здоровья» вызвал большой интерес у участников форума. Сенатор также высказала предложение о проведении в Узбекистане Конгресса женщин-парламентариев.
Кроме этого, парламентская делегация нашей страны участвовала в работе 23-сессии рабочей группы МПС по здоровью. Одной из главных тем стало обсуждение вопроса всеобщего охвата населения услугами здравоохранения к 2030 году. С этой целью подготовлена Резолюция МПС «Достижение цели всеобщего охвата услугами здравоохранения к 2030 году: роль парламентов в обеспечении права на здоровье». В ходе сессии внесено предложение включить в Резолюцию МПС и вопросы решения проблем Аральского региона, который признан одним из наиболее экологически кризисных регионов мира, где проживает более 5 млн. женщин и детей.