O‘zbekistonning Turkiy kengashga a’zo bo‘lishi – tabiiy va tarixiy jarayon
Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida 15 oktabr kuni Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining yettinchi sammiti bo‘lib o‘tdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Unda mazkur tashkilotga a’zo mamlakatlar rahbarlari – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sooronboy Jeenbekov, Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev ishtirok etdi. Kuzatuvchi mamlakat sifatida Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban, shuningdek, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari Purli Agamurodov anjumanda qatnashdi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi sammitida ilk bor to‘la huquqli a’zo sifatida ishtirok etdi. Mamlakatimiz ushbu nufuzli xalqaro tuzilmaga joriy yilda qo‘shildi.
Shavkat Mirziyoyev tashqi siyosatda asosiy maqsad, asosiy prinsip O‘zbekiston manfaati va yana bir bor O‘zbekiston manfaati ekanini doim ta’kidlaydi. Davlatimiz ana shu qat’iy tamoyillar asosida ochiq, do‘stona va pragmatik siyosat olib bormoqda. Buning natijasida keyingi yillarda O‘zbekistonning do‘stlari, xayrixohlari ko‘paydi. Qo‘shni, yaqin va uzoq mamlakatlar bilan mutlaqo yangi – sog‘lom siyosiy va iqtisodiy aloqalar yo‘lga qo‘yildi. Xalqaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlari, yangi mexanizmlari joriy etilmoqda.
Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi ana shunday yangi platformalardan biridir. Bu tashkilot 2009 yil 3 oktyabrda Ozarbayjonning Naxichevan shahrida tuzilgan bo‘lib, dastlab unga Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston va Qirg‘iziston a’zo edi.
Keyingi yillarda mazkur davlatlar bilan aloqalar mustahkamlandi. Oliy va yuqori darajadagi tashriflar amalga oshirildi.
Prezidentimiz 2018 yil 3 sentabr kuni Qirg‘izistonning Cho‘lponota shahrida bo‘lib o‘tgan sammitda faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi. Joriy yil 5 oktyabrda Toshkentda Turkiy tilli davlatlar Ishbilarmonlar kengashi majlisi hamda Investitsiya forumi o‘tkazildi.
Aloqalar bunday faol rivojlanar ekan, buni huquqiy jihatdan mustahkamlash ham zarur edi. Joriy yil 14 sentyabrda O‘zbekiston Respublikasi Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashini tuzish to‘g‘risidagi Naxichevan bitimini ratifikatsiya qildi.
Bu tashkilotning asosiy maqsadi qardosh mamlakatlar o‘rtasida ishonch va aloqalarni mustahkamlash, savdo-iqtisodiyot, transport, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishdir.
O‘zbekistonning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga qo‘shilishini barcha a’zo mamlakatlar mamnuniyat bilan qabul qildi. Rasmiy shaxslar, ekspertlar xalqimizning turkiylar tarixidagi o‘rni, bugungi salohiyati va ahamiyatini e’tirof etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev sammitda so‘zlagan nutqida O‘zbekistonning tashkilotga a’zo bo‘lishi, hech shubhasiz, tabiiy va tarixiy jarayonlar ifodasi ekanini ta’kidladi. Yurtimiz zaminida umumiy tariximizning shonli sahifalari bitilgani, jahon ilm-fani va madaniyatiga unutilmas hissa qo‘shgan Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek kabi mutafakkirlar, muqaddas dinimiz tarixida o‘chmas iz qoldirgan Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy, Bahouddin Naqshband singari buyuk allomalar, turkiy dunyoni qalam bilan birlashtirgan Alisher Navoiy singari ulug‘ shoirlar nafaqat o‘zbek xalqi, balki barchaning faxru iftixori ekanini qayd etdi.
Turkiy Kengashga a’zolik xalqimizning tub manfaatlariga to‘la javob beradi. Bugungi kunda o‘rtamizda nafaqat madaniy-ma’naviy aloqalar, balki savdo-iqtisodiy munosabatlar ham yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Oxirgi uch yilda davlatlarimizning o‘zaro savdo hajmi salkam ikki barobarga oshdi, mingdan ortiq yangi qo‘shma shirkatlar ochildi. Transport qatnovlari kengaymoqda, vizasiz tartib asosida turistlar oqimi tobora ko‘paymoqda, xalqlarimizning qardoshlik rishtalari mustahkamlanmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev sammit kun tartibiga kiritilgan masalalar bo‘yicha o‘z fikr va takliflarini bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti tadbirkorlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri va ishonchli aloqalarni o‘rnatish uchun eng qulay sharoitlar yaratishni ustuvor vazifa deb qayd etdi. Shu borada qo‘shma texnoparklar, startap innovatsiya kompaniyalari va venchur jamg‘armalari tashkil etish, qo‘shma investitsiya fondi va turkiy davlatlar savdo uylarini birgalikda barpo etish tashabbusini ilgari surdi.
Shavkat Mirziyoyev Kengashga a’zo mamlakatlar aholisining 40 foizidan ortig‘i yoshlar ekanidan kelib chiqib, ularni tadbirkorlikka keng jalb etish maqsadida Turkiy Kengash doirasida Yosh tadbirkorlar forumini ta’sis qilish va uning birinchi yig‘ilishini kelgusi yil O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif qildi.
Davlatimiz rahbari yirik transport-kommunikatsiya loyihalarini amalga oshirish orqali Yevropa, Xitoy va Janubiy Osiyo bozorlariga chiqish, “Boku-Tbilisi-Kars” yangi temir yo‘lining salohiyatidan unumli foydalanish zarurligini ta’kidladi. Sayyohlik sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ham amaliy takliflar aytildi.
O‘zbekiston Prezidenti madaniy-gumanitar sohalar ahamiyatiga alohida to‘xtalib, Kengashga a’zo davlatlar adabiyotining eng sara namunalaridan iborat “Turkiy adabiyot xazinasi” nomli kitoblar turkumini har bir mamlakatning ona tilida nashr etishni taklif qildi.
Shavkat Mirziyoyev Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga raislik Ozarbayjon Respublikasiga o‘tishi munosabati bilan Ilhom Aliyevni qutlab, ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.
Uchrashuv yakunida Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi yettinchi sammitining deklaratsiyasi va boshqa hujjatlar qabul qilindi.
Turkiy kengashga a’zo davlatlar rahbarlarining O‘zbekiston Respublikasining to‘la huquqli a’zo sifatida tashkilotga qo‘shilishi to‘g‘risida Qo‘shma bayonoti sammitning muhim voqeasi bo‘ldi.

Вступление Узбекистана в Тюркский совет – отражение естественных исторических процессов
В столице Азербайджана Баку 15 октября состоялся седьмой саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие главы государств-членов организации – Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы Нурсултан Назарбаев. В мероприятии участвовали также Премьер-министр Венгрии (страны-наблюдателя) Виктор Орбан, а также заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Пурли Агамурадов.
Для Узбекистана это было первое участие в саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета) в качестве полноправного члена. Наша страна присоединилась к этой авторитетной международной структуре в текущем году.
Шавкат Мирзиёев неоднократно отмечал, что главной целью и ключевым принципом внешней политики Узбекистана неизменно являются интересы нашей страны. Следуя этому принципу, Узбекистан осуществляет открытую, дружественную и прагматичную политику. В результате в последние годы на международной арене растет число друзей и партнеров нашей страны. В отношениях с соседними странами, государствами ближнего и дальнего зарубежья сформирована совершенно новая атмосфера политического и экономического партнерства. Внедряются новые направления, формы и механизмы международного сотрудничества.
Одной из таких новых платформ является Тюркский совет. Данная организация была создана 3 октября 2009 года в азербайджанском городе Нахичевани, первыми ее членами стали Турция, Азербайджан, Казахстан и Кыргызстан.
За последние годы сотрудничество Узбекистана с этими странами значительно укрепилось. Были осуществлены визиты высшего и высокого уровня. Президент нашей страны в качестве почетного гостя участвовал в саммите Тюркского совета, состоявшемся 3 сентября 2018 года в кыргызском городе Чолпан-ате. 5 октября нынешнего года в Ташкенте прошли заседание Делового совета и Инвестиционный форум тюркоязычных государств.
Наконец, 14 сентября текущего года Республика Узбекистан ратифицировала Нахичеванское соглашение о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Главная цель организации заключается в укреплении доверия и связей между братскими странами, развитие сотрудничества в торговле, экономике, транспорте, энергетике, туризме и культурно-гуманитарной сфере, координации усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе.
Все страны-участницы с удовлетворением восприняли вступление Узбекистана в Тюркский совет. Официальные лица и эксперты единодушно отметили историческую роль нашего народа в судьбе тюркских народов, огромный потенциал и значимость Узбекистана для организации.
В своем выступлении на саммите Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что вступление Узбекистана в организацию является отражением естественных исторических процессов. На древней земле Узбекистана создавались славные страницы нашей общей истории, этот край взрастил ученых и мыслителей, внесших бесценный вклад в развитие мировой науки и культуры, таких как Мухаммад Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни, Ибн Сина, Мирзо Улугбек, великих богословов, оставивших яркий след в истории нашей священной религии, среди которых Имам Бухари, Имам Термизи, Имам Матуриди, Бахауддин Накшбанд, а также такого великого поэта, как Алишер Навои, объединившего тюркский мир своими прекрасными произведениями. Их именами гордится не только узбекский народ, но и все мы.
– Участие в Тюркском совете полностью отвечает коренным интересам нашего народа. Сегодня на новый уровень вышли не только наши культурно-духовные связи, но и торгово-экономические отношения. За последние три года объемы взаимной торговли наших стран увеличились почти в два раза, создано свыше тысячи совместных предприятий. Расширяется транспортное сообщение, растет число безвизовых туристических поездок, крепнут узы братства наших народов, – сказал глава нашего государства.
Шавкат Мирзиёев выдвинул предложения по включенным в повестку саммита вопросам.
Президент Узбекистана отметил, что приоритетной задачей является создание самых благоприятных условий для установления прямых, основанных на взаимопонимании и доверии связей между предпринимателями. В связи с этим предложил организовать совместные технопарки, инновационные стартап-компании и венчурные фонды, а также совместный инвестиционный фонд и открыть торговые дома тюркоязычных стран.
С учетом того, что в настоящее время более 40 процентов населения государств-членов Совета составляет молодежь, глава нашего государства предложил для широкого вовлечения талантливой и образованной молодежи в предпринимательство учредить в рамках Тюркского совета Форум молодых предпринимателей и провести первое его заседание в следующем году в Узбекистане.
Глава нашего государства подчеркнул важность реализации крупных транспортно-коммуникационных проектов, что создаст широкие возможности для выхода на рынки Европы, Китая и Южной Азии, а также эффективного использования потенциала новой железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Выдвинуты практические предложения по расширению сотрудничества в области туризма.
Президент Узбекистана отдельно отметил важность культурно-гуманитарного взаимодействия и предложил издать на родном языке каждой из стран Совета серию книг «Сокровищница тюркской литературы», в которую войдут лучшие образцы литературы наших народов.
Шавкат Мирзиёев поздравил Ильхама Алиева с переходом председательства в Тюркском совете к Азербайджанской Республике и пожелал ему больших успехов.
По итогам переговоров приняты Декларация седьмого саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств и другие документы.
Важным событием саммита стало принятие Совместного заявления глав государств, входящих в Тюркский совет, о присоединении Республики Узбекистан к организации в качестве полноправного члена.