Prezident xalq koʻnglidagi gaplarni aytdi
“Oʻzbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida 7-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kunning 26 yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbir boʻlib oʻtdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Bayram Oʻzbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi bilan boshlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev xalqimizni ushbu qutlugʻ ayyom bilan muborakbod etib, siyosiy-huquqiy hayotimizdagi oʻzgarishlar haqida maʼruza qildi.
Bosh qonunimizni chuqur oʻrganish, anglash, hayotga joriy etish va unga soʻzsiz amal qilish - barchamizning sharafli burchimiz ekanini alohida taʼkidladi.
Konstitutsiyamizning 2-moddasida davlat xalq irodasini ifoda etib, uning manfaatlariga xizmat qilishi, davlat organlari va mansabdor shaxslar jamiyat va fuqarolar oldida masʼul ekani belgilab qoʻyilgan.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz rahbari boʻlgan ilk kunlardanoq mazkur konstitutsiyaviy prinsip davlat siyosatining asosiga aylandi. Prezidentimiz xalq bilan doimiy muloqotda boʻlish, odamlarning tashvish-muammolarini hal etish, ularni rozi qilishni oliy maqsad, mezon qilib qoʻydi. Tashkilotlar “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqqa xizmat qilishi kerak” degan tamoyil asosida ishlaydigan boʻldi.
Inson manfaatlarini taʼminlash maqsadida keyingi ikki yilda sud-huquq sohasida ham katta oʻzgarishlar qilindi. Sudlarda ishlarni yillar davomida qayta-qayta koʻrish amaliyotiga butunlay chek qoʻyildi. Fuqarolarimiz huquq va erkinliklarini taʼminlash borasida advokatlarning vakolatlari kengaytirildi. Sud-tergov faoliyatida ochiqlik va qonuniylikni taʼminlash, ovoragarchilik va ortiqcha sarf-xarajatga yoʻl qoʻymaslik maqsadida tizimga axborot texnologiyalari joriy etildi.
Davlatimiz rahbari Konstitutsiyaning bosh maqsadi – xalqimizning farovon hayot kechirishi uchun munosib sharoit yaratish borasida qilingan va qilinajak ishlarga ham eʼtibor qaratdi. Jamoatchilik va xalqaro ekspertlar fikrlari asosida Soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi qabul qilingani, unga muvofiq soliq stavkalari pasaytirilishi, baʼzi badal va toʻlovlar bekor qilinishi, tadbirkorlikni rivojlantirish va ish oʻrinlari yaratish ragʻbatlantirilishini taʼkidladi.
Tadbirkorlikni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, investorlar uchun keng sharoitlar yaratish, ayniqsa, inflyatsiya darajasini pasaytirish boʻyicha oldindagi muhim vazifalarni koʻrsatib oʻtdi.
“Agar biz yurtimizda barqaror iqtisodiyot qurmoqchi boʻlsak, dunyodagi rivojlangan mamlakatlar kabi boy va farovon yashamoqchi boʻlsak, yuzaki emas, balki qanchalik qiyin va murakkab boʻlmasin, haqiqiy bozor iqtisodiyotiga oʻtishimiz shart. Yagona yoʻlimiz shu. Bu – Asosiy qonunimiz talabi. Boshqa yoʻl yoʻq. Biz boshlagan islohotlarimizni qatʼiy davom ettiramiz va ular albatta oʻzining ijobiy natijasini beradi” dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz oʻz maʼruzasida fuqarolarning ijtimoiy huquqlarini roʻyobga chiqarish, yoshlarni oʻqitish va kasbga tayyorlash, ish va uy-joylar bilan taʼminlash, pensionerlarni qoʻllab-quvvatlash kabi masalalar boʻyicha ham muhim chora-tadbirlar koʻrilayotganini maʼlum qildi.
Yaxshi yashash uchun eng avvalo yaxshi mehnat qilish, huquq va erkinlik bilan birga javobgarlik va masʼuliyatni ham chuqur his etish zarurligini taʼkidladi. Yoshlarning ilmga intilishini kuchaytirish, tadbirkorlarning tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash, xorijiy mamlakatlar bilan turli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish bundan buyon ham islohotlar markazida boʻlishini qayd etdi.
«Chunki bilimli avlod – buyuk kelajakning, tadbirkor xalq – farovon hayotning, doʻstona hamkorlik esa – taraqqiyotning kafolatidir!” dedi davlatimiz rahbari.
Tadbirda davlat va jamoat arboblari, ilm-fan va sanʼat namoyandalari, xorijiy davlatlar elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari, keng jamoatchilik ishtirok etdi.
Bayramdagi konsert dasturi ilk bor toʻliq jonli ijroda oʻtkazildi. Unda xalqimiz hayotidagi oʻzgarishlar, mamlakatimizdagi millatlararo totuvlik va qoʻshni davlatlar bilan doʻstlik siyosati namoyon boʻldi.

Выступление Президента нашло горячий отклик в сердце народа
Во Дворце международных форумов “Узбекистон” 7 декабря состоялось торжественное собрание, посвященное 26-летию принятия Конституции Республики Узбекистан. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил народ с этим светлым праздником и выступил с речью об изменениях в политической и правовой жизни страны.
Глубокое изучение и понимание Основного закона, неукоснительное соблюдение его требований – священный долг каждого из нас, отметил глава государства.
Статья 2 Конституции нашей страны гласит, что государство выражает волю народа, служит его интересам. Государственные органы и должностные лица ответственны перед обществом и гражданами.
С первых дней вступления Шавката Мирзиёева на должность Президента этот конституционный принцип стал краеугольным камнем государственной политики. Глава нашего государства определил важнейший критерий деятельности - вести постоянный диалог с народом, решать волнующие его проблемы, делать все, чтобы удовлетворить нужды и потребности людей. Все органы власти и управления органы начали работать по принципу "Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу".
Для усиления обеспечения интересов человека в последние два года осуществлены большие преобразования в судебно-правовой сфере. Приняты важные меры по формированию такой системы правосудия, которая при любых обстоятельствах способна обеспечить справедливость. Полностью прекращена практика повторного рассмотрения судами дел в течение многих лет. Расширены полномочия адвокатов в обеспечении прав и свобод граждан. В целях обеспечения открытости и законности, а также сокращения издержек в судебно-следственной деятельности внедрены информационные технологии.
Глава государства затронул проделанную и предстоящую осуществить работу по достижению главной цели нашей Конституции - созданию достойных условий для благополучной жизни народа. Он подчеркнул, что с учетом мнения общественности и международных экспертов была принята Концепция совершенствования налоговой политики, согласно которой будут снижены налоговые ставки, отменены некоторые пошлины и платежи, что станет стимулом к развитию предпринимательства и созданию рабочих мест.
Президент обрисовал круг предстоящих задач по всемерной поддержке предпринимательства, созданию широких условий для инвесторов, а также снижению уровня инфляции.
“Если мы хотим построить в нашей стране действительно прочную экономику, жить так же богато и благополучно, как и народы развитых государств мира, мы, насколько бы трудно и сложно это ни было, обязаны внедрять механизмы настоящей рыночной экономики, и делать это не формально, кое-как, а глубоко продуманно. Это единственно верный путь. Иной альтернативы нет. Мы решительно продолжим начатые реформы, и они обязательно дадут положительный результат", сказал Шавкат Мирзиёев.
В своем выступлении глава государства сообщил также о принимаемых важных мерах по реализации социальных прав граждан, обучению и профессиональной подготовке молодежи, обеспечению работой и жильем, поддержке пенсионеров.
Чтобы жить хорошо, необходимо прежде всего хорошо трудиться, не только пользоваться правами и свободами, но и глубоко чувствовать ответственность, отмечалось на собрании.
Подчеркивалось, что усиления стремления молодежи к приобретению знаний, поддержки предпринимательских инициатив, развития сотрудничества с зарубежными странами в различных направлениях и в дальнейшем будут находиться в центре реформ.
"Ибо, образованное и просвещенное поколение – основа нашего великого будущего, предприимчивый народ – основа благополучной жизни, сотрудничество в духе дружбы – основа процветания!», сказал глава государства.
В мероприятии приняли участие государственные и общественные деятели, представители науки и искусства, посольств иностранных государств и представительств международных организаций, широкая общественность.
Праздничная концертная программа впервые представлена полностью в живом исполнении. В ней нашли отражение происходящие в жизни нашего народа изменения, царящее в нашей стране межнациональное согласие и политика дружбы с соседними странами.