Muhtaram xalqaro anjuman ishtirokchilari!
Jonajon Vatanimizning go‘zal va betakror maskanlaridan biri SHahrisabz zaminida, buyuk Amir Temur bobomiz bunyod etgan muazzam Oqsaroy maydonida Xalqaro maqom san’ati anjumani tantanali ravishda ochilmoqda. SHu munosabat bilan siz, azizlarni, o‘z hayotini noyob musiqa durdonasi bo‘lmish maqom san’atiga bag‘ishlagan fidoyi insonlarni chin qalbimdan muborakbod etaman.
Bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan yuqori martabali mehmonlarimiz YUNESKO, Osiyo folklor ijodiyoti tashkiloti kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar vakillariga alohida minnatdorlik bildiramiz.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining maslahatchisi, Vladimir Ilich Tolstoyga, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Sultanbay Rayevga, Qozog‘iston Respublikasi madaniyat va sport vaziri Arstanbek Muhammed o‘g‘liga, Tojikiston Respublikasi madaniyat vaziri SHamsiddin O‘rumbekzodaga, Ozarbayjon Respublikasi madaniyat vaziri Abulfas Garaevga, Turkiya Respublikasi madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ahmat Xaluk Dursunga o‘z tashakkurlarimizni bildiramiz. Ularning yurtlarida ham mana shunday san’at bayramlari ko‘p bo‘lsin va ularda qatnashish bizga ham nasib etsin.
YAna bir qator davlatlarning madaniyat sohasi rahbarlarini, xorijiy mamlakatlarning O‘zbekistondagi muhtaram elchilarini samimiy qutlab, chuqur minnatdorlik bildirishga ruxsat etgaysiz.
Biz sizlarning timsolingizda tinchlik va ezgulik namoyandalarini, xalqimiz va madaniyatimizning haqiqiy do‘stlarini ko‘ramiz.
Xush kelibsiz, O‘zbekistonga, xush kelibsiz, SHahrisabzga!
Mamlakatimizda birinchi bor o‘tkazilayotgan ushbu san’at bayramida dunyoning 73 ta davlatidan kelgan 300 ga yaqin ishtirokchilar va mehmonlar qatnashmoqda. Ularning orasida nafaqat o‘z yurtida, balki jahon miqyosida ham mashhur xonanda va sozandalar, madaniyat va san’at arboblari, musiqashunos olimlar borligi barchamizga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Bugun SHahrisabzning moviy gumbazlari ostida jahondagi ko‘plab xalqlar va mamlakatlarning musiqiy xazinasiga aylangan, o‘zining teran falsafasi, ilohiy qudrati bilan ming-minglab qalblarni maftun etadigan maqom sadolari baralla yangramoqda.
Haqiqatan ham, biz uchun bebaho badiiy qomus bo‘lgan maqom san’ati asrlar, necha yuz yillar davomida inson ruhini, uning dardu armonlarini, ezgu intilishlarini yuksak pardalarda ifoda etib kelmoqda.
SHarq mumtoz adabiyoti, tasviriy san’ati, ilmu ma’rifat, islomiy qadriyatlardan oziqlangan maqom san’atiga – ana shunday buyuk madaniy meros rivojiga o‘zbek xalqi ham munosib hissa qo‘shgani bilan biz haqli ravishda faxrlanamiz.
Bu noyob boylikni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash, undan dunyo ahlini bahramand qilish, kelgusi nasllarga bezavol etkazish turli qit’a va mamlakatlar vakillarini bu go‘zal maskanda mujassam etgan anjumanimizning asosiy maqsadidir.
Bugungi san’at forumini aynan SHahrisabz shahrida tashkil etganimiz bejiz emas, albatta.
Bu shahar o‘zining 2700 yillik ko‘hna tarixi davomida og‘ir va mashaqqatli sinovlarni, tahlikali zamonlarni o‘z boshidan kechirdi. Ammo har qanday murakkab davrlar, urush va bosqinlar, tabiiy ofatlar ham uni tarix sahifasidan o‘chira olmadi.
SHahrisabz buyuk sarkarda va davlat arbobi, madaniyat va san’at homiysi Sohibqiron Amir Temur bobomiz kamolga etgan mo‘‘tabar maskan sifatida ham dunyoga ma’lum va mashhurdir.
Bu shahar qadim-qadimdan ulug‘ alloma va shoirlari, san’at va madaniyat ahli, qo‘li gul ustalari, mohir hunarmandlari bilan shuhrat qozonib keladi. Uning bag‘ridagi noyob me’moriy obidalar, nodir yodgorliklar bu haqiqatni yaqqol tasdiqlaydi.
Bugungi kunda xalqimizning bunyodkorlik salohiyati, fidokorona mehnati bilan SHahrisabz yurtimizning eng obod maskanlaridan biriga, zamonaviy madaniyat va turizm markaziga aylanib borayotgani barchamizni quvontiradi.
Buyuk Ipak yo‘li chorrahasida joylashgan O‘zbekiston zamini qadimiy sivilizatsiya, madaniyat va san’at beshiklaridan biri bo‘lib kelayotgani, o‘ylaymanki, sizlarga yaxshi ma’lum.
Samarqand viloyatining Mo‘minobod qishlog‘idan topilgan 3 ming yillik nay cholg‘usi, Termiz yaqinidagi Ayritom arxeologik yodgorligida aks etgan sozandalar tasviri va boshqa ko‘plab misollar milliy musiqa san’atimiz, hech shubhasiz, boy va qadimiy tarixga ega ekanidan dalolat beradi.
Buyuk shoir va mutafakkir Mir Alisher Navoiy bobomizning aynan “navo”, ya’ni, musiqiy ohang, degan so‘zni o‘zlariga taxallus qilib, butun dunyoda shuhrat topganini barchamiz yaxshi bilamiz.
Xalqimiz badiiy tafakkurining mahsuli bo‘lgan “SHashmaqom”, ya’ni, olti maqomni, ta’bir joiz bo‘lsa, olti azim daryoga qiyoslash mumkin. Bu daryolar asrlar davomida jahon madaniyat ummoniga quyilib, uni har tomonlama to‘ldirib, boyitib kelmoqda. SHuning uchun ham bu muazzam musiqiy durdona YUNESKO tomonidan jahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgani chuqur ma’no va ahamiyatga ega, deb o‘ylayman.
Azaldan san’atni, musiqani butun qalbi bilan sevadigan, ijod ahlini munosib qadrlaydigan el-yurtimiz bugungi anjumanni katta quvonch va hayajon bilan kutib olmoqda.
Bugun biz ana shunday ulkan ma’naviy boylikning shakllanishi va taraqqiyotida, bu umrboqiy san’atning bizgacha etib kelishida beqiyos xizmat ko‘rsatgan ulug‘ shoir va mutafakkirlar, bastakor va sozandalar, buyuk hofizlarning xotirasini hurmat-ehtirom bilan yod etamiz.
Bugungi zamonda barcha ezgu niyatli insonlarni birlashtirish, yoshlarni yuksak gumanistik ideallar ruhida tarbiyalashda musiqa san’atining o‘rni va ahamiyatini hech narsa bilan o‘lchab, baholab bo‘lmaydi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Agar biz asl, haqiqiy san’atni bilmoqchi, o‘rganmoqchi bo‘lsak, avvalo mumtoz maqom san’atini bilishimiz, o‘rganishimiz kerak.
Agar biz san’atni, madaniyatni ko‘tarmoqchi bo‘lsak, avvalo mumtoz maqom san’atini ko‘tarishimiz kerak.
Maqom ohanglari, maqom ruhi va falsafasi har bir inson qalbidan, avvalo, unib-o‘sib kelayotgan yosh avlodimizning ongi va yuragidan chuqur joy olishi uchun bor imkoniyatlarimizni safarbar etishimiz zarur.
Maqom san’atining madaniy hayotimizdagi ana shunday beqiyos ta’sirini inobatga olib, mamlakatimizda bu borada keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda.
Albatta, sizlar anjuman kunlarida hamkasb do‘stlaringiz, san’at muxlislari bilan muloqotda bo‘lib, ana shunday ishlar bilan atroflicha tanishish imkoniga ega bo‘lasizlar.
O‘ylaymanki, bugungi anjuman oldimizda turgan muhim nazariy-amaliy muammolarni atroflicha muhokama qilish, bu borada xalqaro tajriba, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, Internet imkoniyatlaridan keng foydalanish, turli madaniy va ijodiy tashkilotlar o‘rtasida hamkorlikni kuchaytirish, o‘zaro bordi-keldilarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishi ayni muddao bo‘lur edi.
SHu ma’noda, anjuman doirasida o‘tkaziladigan “Maqom musiqa san’ati va uning jahon sivilizatsiyasida tutgan o‘rni” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bu yo‘lda muhim qadam bo‘lishi tabiiy.
Fursatdan foydalanib, bugungi san’at va nafosat bayramini yuksak saviyada o‘tkazish uchun o‘zini ayamasdan, fidokorona mehnat qilgan barcha insonlarga, mehmondo‘st va olijanob Qashqadaryo viloyati va SHahrisabz ahliga anjuman ishtirokchilari nomidan, xalqimiz nomidan samimiy minnatdorchilik bildirishga ijozat bergaysiz.
Muhtaram do‘stlar!
Aziz mehmonlar!
Sizlarning bevosita ishtirokingizda boshlanayotgan bugungi xalqaro anjuman bardavom bo‘lib, uzoq va yaqin mintaqalarda maqom san’ati rivojini yangi bosqichga ko‘tarish uchun poydevor bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на церемонии открытия Международного форума искусства макома
Уважаемые участники международного форума!
Сегодня на щедрой, гостеприимной узбекской земле, где любят и почитают искусство, большой праздник. В одном из самых прекрасных городов нашей Родины – Шахрисабзе, на исторической площади Оксарой, основанной великим Амиром Темуром, открывается Международный форум искусства макома.
От чистого сердца поздравляю вас, участников этого торжества, всех, кто посвятил свою жизнь макому – жемчужине музыкального искусства.
Позвольте приветствовать участвующих в сегодняшней церемонии представителей таких авторитетных международных структур, как ЮНЕСКО, Азиатская международная организация фольклорного творчества.
Хочу выразить особую благодарность советнику Президента Российской Федерации Владимиру Ильичу Толстому, советнику Президента Кыргызской Республики Султанбаю Райеву, министру культуры и спорта Республики Казахстан Арстанбеку Мухаммедиули, министру культуры Республики Таджикистан Шамсиддину Орумбекзода, министру культуры Азербайджанской Республики Абульфасу Гараеву, первому заместителю министра культуры и туризма Турецкой Республики Ахмату Халуку Дурсуну. Пусть будет много таких праздников искусства во всех странах, и мы будем рады участвовать в них.
Разрешите приветствовать и выразить глубокую признательность руководителям сферы культуры ряда других стран, послам иностранных государств в Узбекистане.
В вашем лице, дорогие гости, мы видим послов мира и добра, настоящих друзей нашего народа и страны.
Добро пожаловать в Узбекистан, добро пожаловать в Шахрисабз!
Уважаемые участники форума!
В нынешнем празднике искусства, который проводится в нашей стране впервые, принимают участие около 300 представителей 73 государств. Среди них – певцы и музыканты, деятели культуры и искусства, ученые-музыковеды, известные далеко за пределами своих стран.
Сегодня под голубыми куполами Шахрисабза звучат мелодии макома, являющиеся неотъемлемой частью культуры многих народов, своей глубокой философией и волшебной музыкой покоряющие сердца миллионов людей по всему миру.
Действительно, искусство макома – это бесценное духовное сокровище – на протяжении столетий отражает глубокие чувства, надежды и мечты, благородные устремления человека.
Мы по праву гордимся тем, что достойный вклад в развитие искусства макома, в истоках которого лежат классическая литература, изобразительное искусство, древние научные знания Востока, исламские ценности, внес и узбекский народ.
Сохранить это уникальное духовное наследие, приобщить к нему широкую зарубежную общественность, передать в первозданном виде новым поколениям – главная цель нашего форума, собравшего представителей разных народов, стран и континентов.
Имеет глубокий смысл то, что мы организовали этот форум искусства в прекрасном, неповторимом городе Шахрисабзе.
Этот легендарный город на протяжении своей древней истории, насчитывающей 2700 лет, пережил немало испытаний. Однако никакие войны и сражения, стихийные бедствия не смогли стереть его с лица земли.
Шахрисабз известен на весь мир и как благословенный край, в котором вырос великий полководец и государственный деятель, покровитель культуры и искусства Сахибкиран Амир Темур.
Этот город издревле славится своими великими учеными, поэтами и музыкантами, мастерами-ремесленниками, уникальными архитектурными памятниками.
Отрадно, что сегодня благодаря созидательному потенциалу, самоотверженному труду нашего народа Шахрисабз становится одним из самых благоустроенных городов страны, современным центром культуры и туризма.
Как вам известно, Узбекистан, расположенный на перекрестке дорог Великого шелкового пути, является одной из колыбелей цивилизации и культуры Востока.
Об этом наглядно свидетельствуют найденный археологами в селе Муминабад Самаркандской области музыкальный инструмент най, которому три тысячи лет, фреска с изображением музыкантов, обнаруженная в городище Айритом вблизи Термеза, и множество других примеров.
Поэтому не случайно великий поэт и мыслитель Алишер Навои выбрал для себя псевдонимом волшебное слово “наво”, которое означает чарующие звуки музыки.
Собрание из шести макомов – “Шашмаком”, являющийся плодом музыкального гения нашего народа – словно шесть полноводных рек. Они вливаются в океан мировой культуры, дополняя и обогащая ее. Глубоко символично, что это уникальное культурное явление признано ЮНЕСКО шедевром нематериального культурного наследия человечества.
Наш народ, в жизни которого всегда особое место занимали искусство, музыка, с большим уважением и почтением относящийся к людям творчества, встречает сегодняшний форум с открытой душой и радостью.
В этот день мы с благодарностью вспоминаем имена великих поэтов и мыслителей, композиторов и музыкантов, певцов-хафизов, внесших огромный вклад в становление и развитие макома, сохранение этого бессмертного искусства для нынешних поколений.
В настоящее время роль и значение музыкального искусства, которое объединяет всех людей с добрыми помыслами, в воспитании молодежи на основе высоких идеалов гуманизма еще больше возрастает.
Несомненно, без глубокого понимания искусства макома трудно познать суть настоящего искусства. Поэтому нам необходимо уделять его развитию особое внимание.
Мы должны задействовать все имеющиеся возможности для того, чтобы мелодии макома, его дух и философия заняли прочное место в сознании и сердцах наших современников, прежде всего молодого поколения.
Учитывая огромное влияние искусства макома на нашу культурную жизнь, в стране проводится большая работа в этом направлении.
Безусловно, в дни форума вы будете иметь возможность пообщаться с вашими коллегами, поклонниками макома и ознакомиться с этой работой. Думаю, что в рамках отрывающегося сегодня форума будут всесторонне обсуждены важные проблемы в этой сфере, разработаны предложения по широкому использованию международного опыта, современных информационно-коммуникационных технологий, возможностей интернета, развитию сотрудничества между культурными и творческими организациями разных стран.
Важным шагом в этом направлении станет проведение в ходе форума международной научно-практической конференции “Музыкальное искусство макома и его роль в мировой цивилизации”.
Пользуясь случаем, позвольте от имени участников форума и всего нашего народа выразить огромную признательность трудолюбивым и гостеприимным жителям Кашкадарьинской области и Шахрисабза, всем, кто, не жалея своих сил и энергии, знаний и мастерства, сделал все необходимое для того, чтобы этот музыкальных фестиваль прошел на высоком уровне.
Дорогие гости!
Надеюсь, что наш международный форум станет традиционным и послужит дальнейшему развитию искусства макома не только в Узбекистане, но и во многих других странах.