Pora berish vaqtida qoʼlga olindi
9 may kuni Yashnobod tumani IIO FMB 7-son ichki ishlar boʼlimi tergovchisi leytenant Sh. Turaev Toshkent shahar IIBB boshligʼi nomiga raport bilan murojaat qildi. Xodimning maʼlum qilishicha, uning tergovi ostida boʼlgan shaxs undan “ishni yopishni” iltimos qilib, evaziga 1000 АQSh dollari miqdorida noqonuniy pul mukofoti taklif qilgan. Shu munosabat bilan tergovchi gumonlanuvchi Nodirjon I.ga nisbatan qonuniy chora koʼrilishini soʼrar edi. Deyiladi Toshkent shahar IIBB axborotida.
Gumonlanuvchi Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 276 moddasi boʼyicha jinoiy javobgarlikka tortildi.
31 mart kuni kechqurun soat 17.00 da Yashnobod tumani Choʼlpon YPX postida Toshkent shahar IIBB xodimlari Nodirjon I.ni tekshiruv uchun toʼxtatishgan. Nodirjon I.ning oʼzini tutishi shubha uygʼotgach, xolislar taklif etilib, uning sumkasi tekshirildi. Tekshiruv davomida sumkadan “Tropikamid”, “Regapen”, “Tramadol”, “Selofen” kabi sotuvga taqiqlangan bir nechta dori vositalari va boshqa psixotrop dori vositalari turiga kiruvchi vositalar topildi.
Nodirjon I. ichki ishlar boʼlimiga yetkazilgach, u yerda maʼlum boʼlishicha 27 yoshli Mirobod tumanida yashovchi fuqaro muqaddam bir necha bor sudlangan ekan.
Psixotrop vositalari topilganligi fakti boʼyicha Yashnobod tumani IIO FMB 7-son ichki ishlar boʼlimi tergovchisi leytenant Shoxruh Toʼraev tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 276 moddasi “a” bandi 2 qismi (“Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni oʼtkazish maqsadini koʼzlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar”) boʼyicha jinoiy ish qoʼzgʼatildi.
Tergov davomida ayblanuvchi tergovchiga “ming АQSh dollari evaziga ishni yopishni taklif qilgan”, bu haqda leytenant Sh. Toʼraev raport orqali Toshkent shahar IIBB rahbariyatiga maʼlum qildi.
Shu kunning oʼzida, 9-may kuni saot 17.35 da Nodirjon I. tergovchiga noqonuniy pul mukofoti berayotganida Oʼzbekiston Respublikasi IIV Oʼz xavfsizlik boshqarmasining Toshkent shahri boʼyicha masʼul xodimlari va poytaxt prokuraturasi xodimlari tomonidan tomonidan qoʼlga olindi .
Nodirjon I.ga nisbatan Oʼzbeksiton Respublikasi Jinoyat kodeksining 211 moddasi (“Pora berish”) boʼyicha jinoiy ish qoʼzgʼatildi. Tergov davom etmoqda.
Joriy yilning boshidan buyon mazkur fakt Toshkent shahar IIBB xodimiga pora berishga urinish bilan bogʼliq uchinchi holat boʼlib, Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 211 moddasi boʼyicha qoʼzgʼatilgan uchinchi jinoiy ishdir.

Задержан с поличным при даче взятки
9 мая с рапортом на имя начальника ГУВД г. Ташкента обратился следователь отдела внутренних дел № 7 УКД ОВД Яшнабадского района лейтенант Ш. Тураев. Сотрудник сообщил, что его подследственный предложил ему за незаконное денежное вознаграждение в размере 1000 долларов США «закрыть дело», и просил принять законные меры в отношении подозреваемого Нодиржона И., говорится в сообщении ГУВД города Ташкента.
Молодой человек был привлечен к уголовной ответственности по статье 276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Вечером 31 марта, около 17.00 часов, на посту ДПС Чулпон в Яшнабадском районе сотрудники ГУВД г. Ташкента его остановили для проверки документов. Поведение Нодиржона И., его реакция на вопросы натолкнули на подозрения, и сотрудники попросили показать содержимое сумки. Были приглашены понятые, в присутствии которых молодой человек извлек из сумки по несколько упаковок лекарственных препаратов, запрещенных к свободной продаже, таких как «Тропикамид», «Регапен», «Трамадол», «Селофен» и ряд других психотропных и относящихся к наркотическим лекарственных препаратов.
Нодиржона И. задержали и доставили в отдел внутренних дел, где выяснилось, что 27-летний житель Мирабадского района ранее был неоднократно судим.
По факту обнаружения психотропных препаратов следователем отдела внутренних дел № 7 УКД ОВД Яшнабадского района лейтенантом Шохрухом Тураевым было возбуждено уголовное дело по части 2, пункт «а» статьи 276 («Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе следствия обвиняемый предложил следователю «закрыть дело за тысячу долларов США», о чем лейтенант Ш. Тураев рапортом доложил руководству ГУВД г. Ташкента.
В тот же день, 9 мая в 17.35 часов Нодиржон И. с поличным был задержан сотрудниками Управления собственной безопасности МВД Республики Узбекистан по г. Ташкенту и работниками прокуратуры столицы при передаче незаконного денежного вознаграждения следователю.
В отношении Нодиржона И. возбуждено уголовное дело по статье 211 («Дача взятки») Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Следствие продолжается.
С начала текущего года это третий факт попытки дачи взятки сотруднику ГУВД г. Ташкента и, соответственно, третье уголовное дело, возбужденное по статье 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.