Andijon. 2020 yilning 04 noyabr kuni soat 18:45 da 2 nafar nomaʼlum shaxslar o‘zganing mol-mulkini bosqinchilik yo‘li bilan qo‘lga kiritish maqsadida oldindan til biriktirib, Izboskan tumani Shinam ko‘chasidagi uylarning biriga g‘ayriqonuniy ravishda kirib, voyaga yetmagan 15 yoshli N.A.,ga hujum qilib, yog‘och bo‘lagi bilan uning boshiga urib, qo‘l-oyoqlarini mato bilan bog‘lab, yotoqxonada bo‘lgan sandiq ichidan 10 mln. so‘m pullarni talon-toroj qilib, hodisa joyidan yashiringanlar.
Hodisa joyini ko‘zdan kechirish davomida 4 dona qo‘l barmoq izlari olinib, sudga oid daktiloskopik ekspertiza hamda voyaga yetmagan N.A.,ni olgan tan jarohatini og‘irlik darajasini aniqlash maqsadida, sud-tibbiy ekspertiza tayinlangan.
Olib borilgan tezkor-surishtiruv harakatlari davomida, mazkur jinoyatni 22 yoshli I.G‘., o‘zining tergov jarayonida shaxsini aniqlashni imkoni bo‘lmagan nomaʼlum sherigi bilan sodir etganligi aniqlandi. Mazkur holat yuzasidan I.G‘.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandi (takroran, xavfli retsidivist tomonidan sodir etilgan bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

15-летний подросток стал жертвой разбойного нападения
Андижан. 04 ноября 2020 года в 18:45 часов двое неизвестных лиц вступив в предварительный сговор, с целью совершения разбойного нападения, ворвались в один из домов расположенный на улице Шинам Избосканского района и напав на 15-летнего Н.А., ударили его по голове деревянной палкой, после связали ноги и руки подростка тряпкой. Убедившись, что житель дома не будет оказывать злоумышленникам сопротивления, приступили к поискам ценностей и в результате обнаружив денежные средства в размере 10 млн. сум находящихся в сундуке спальной комнаты, завладели ими, а после чего скрылись с места совершения преступления.
В ходе осмотра места совершения преступления было изъято 4 отпечатка пальцев рук и для установления принадлежности данных отпечатков была назначена дактилоскопическая экспертиза. Так же для определения степени тяжести полученных телесных повреждений, нанесенных несовершеннолетнему Н.А. была назначена судебно-медицинская экспертиза.
В результате проведенных следственно-оперативных действий со стороны сотрудников правоохранительных органов, было установлено, что данное преступление совершил 22-летний И.Г., с не установленным в ходе следствия сообщником.
По данному факту в отношении И.Г. было возбужденно уголовное дело по п. «в» ч.3 ст.164 (разбой, совершенный с противоправным проникновением в жилище, хранилище или иное помещение) Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время следственные действия для установления лица совершившего данное преступление совместно с И.Г. продолжаются.