Ishga yuborishni vaʼda qilib, fuqarolarni aldab kelayotgan firibgar qo‘lga olindi
Andijon viloyati. 2021 yilning yanvar oyida 53 yoshli Ayubxon J., Asaka tumani Obod MFY., hududida 42 yoshli Zuhriddin R.,ga Koreya Respublikasiga ishga jo‘natishda yordam bera olishini aytib aldov yo‘li bilan ishonchiga kirib, undan 6 500 AQSH dollar pul mablag‘larini firibgarlik yo‘li bilan olib, ushbu pullarni ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida, Ayubxon J., yana bir nechta fuqarolarni Koreya Respublikasiga ishga jo‘natishini vaʼda qilib, aldov yo‘li bilan pul mablag‘larini qo‘lga kiritib kelganligi maʼlum bo‘lgan.
Mazkur holat yuzasidan Asaka tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Ayubxon J.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “b” bandi (Firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda Ayubxon J.,dan jabrlangan shaxslarni aniqlash choralari ko‘rilmoqda.
Hurmatli fuqarolar, mulklaringiz va pullaringizni notanish hamda halol inson sifatida Sizga tanish bo‘lmagan insonlarga o‘z xohishingiz bilan bermang. Firibgarlarni to‘riga tushmaslik o‘z qo‘lingizda.

Данные обещания по работе оказались лживыми
Андижанская область. Начиная с января месяца 2021 года 53-летний Аюбхон Ж., находясь на территории махалли “Обод” расположенной в Асакинском районе, вошёл в доверие к 42-летнему Зухриддину Р., пообещал ему свою помощь по отправке его на заработки в Республику Корея, после чего завладел его денежными средствами в размере 6.500 долларов США, обещанного не выполнил а вырученные деньги потратил на собственные нужды.
В ходе проведённой доследственной проверки было установлено, что Аюбхон Ж., таким же способом, предлагал свою помощь и другим гражданам обещал отправить их на заработки в Республику Корея, брал у них деньги, но обещанного не выполнял.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Асакинского района в отношении Аюбхона Ж. было возбужденно уголовное дело по п. «б» ч. 3 ст. 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время принимаются меры по установлению потерпевших от преступных действий Аюбхона Ж.
Уважаемые граждане не будьте столь доверчивы. Не передавайте добытые своим кропотливым трудом денежные средства не знакомым и не зарекомендовавшим себя с положительной стороны лицам. Не стать жертвой мошенников только в ваших руках!