Bir oyda berilishi zarur bo‘lgan pullar bir yilda ham qaytarilmadi
Andijon viloyati. 2019 yil 3 dekabr kuni Asaka tumanida yashovchi 25 yoshli L.T. o‘zganing mulkini qo‘lga kiritish maqsadida 60 yoshli L.A.,ning ishonchiga kirib uyida bo‘lgan 50 bosh qo‘ylarini 7.500 AQSH dollariga sotib olishga kelishib, avvaliga 450 AQSH dollarini o‘sha kuni berib, qolganini bir oy muddat ichida berishini aytib, 50 bosh qo‘ylarni olib ketib hanuzgacha bergan vaʼdasini ustidan chiqmagan. Fuqaro L.A. salkam bir yildan beri vaʼda qilingan pullarini ololmaganligi sababli jabrlanuvchi IIBga ariza bilan murojaat qilib, yuqoridagi fuqaroga qonuniy chora ko‘rilishini so‘ragan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan (ko‘p miqdorda sodir qilingan firibgarlik) jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda Marhamat tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Hurmatli fuqarolar, mulklaringiz va pullaringizni notanish hamda xalol inson sifatida Sizga tanish bo‘lmagan insonlarning qo‘llariga o‘zingizni xohishingiz bilan bermang. Firibgarlarni to‘riga tushmaslik o‘zingizni qo‘lingizda.

Деньги, которые нужно было отдать через месяц, не вернули и через год
Андижанская область. 3 декабря 2019 года примерно в 12:00 часов 25-летний житель района Асака Л.Т. в целях личного обогащения путем мошенничества, вошел в доверие к 60-летнему Л.А., и пообещал продать принадлежащих ему 50 голов баранов за 7.500 долларов США, в тот же день Л.Т. отдал за них 450 долларов США, при этом пообещал, что остальную сумму он отдаст ему в течении месяца, ну так и не сдержал данное им ранее обещание. Поскольку гражданин Л.А. не смог получить обещанные ему деньги в течении года он был вынужден обратиться с заявлением в ОВД с просьбой о принятии законных мер в отношении Л.Т.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Мархаматского района возбужденно уголовное дело по п. “а” ч. 3 ст. 168 (мошенничество, совершённое в крупном размере) Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
Уважаемые граждане будьте бдительны, порой потерпевшие сами того не подозревая попадают в сети мошенников. Не передавайте нажитое кропотливым трудом имущество в руки лиц с которыми Вы хорошо не знакомы и которые не зарекомендовали себя как добропорядочные и проверенные лица.