Farg‘onada IIB xodimlari bir qator bosqinchilik jinoyatlarini qisqa fursatda issiq izidan ochdilar
Farg‘ona viloyati. 2021 yilning 11 aprel kuni soat 00:30 dan 01:00 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida nomaʼlum shaxs yuziga tibbiy niqob taqqan holda Farg‘ona shahri Marg‘ilon ko‘chasida joylashgan “555” nomli dorixonaga pnevmatik pistolet bilan qurollangan holda bostirib kirib, dorixonadagi navbatchi sotuvchi 28 yoshli O‘.Ulug‘bekni o‘ldirish bilan qo‘rqitib, dorixona g‘aznasida bo‘lgan 600 000 so‘m pullarni olib chiqib ketgan.
Shuningdek, ushbu ikki nafar nomaʼlum shaxslar Farg‘ona shahri Oybek ko‘chasida joylashgan “Sog‘lom hayot sari” nomli dorixonasiga ham bostirib kirib, dorixonadagi navbatchi sotuvchi 20 yoshli Q.Jasurbekka qo‘llaridagi pnevmatik pistoletni ko‘rsatib, uni o‘ldirish bilan qo‘rqitib, dorixona g‘aznasida bo‘lgan 400 000 so‘m pul va kuzatuv kamerasining xotira saqlash moslamasini olib hodisa joyidan yashiringanlar.
Farg‘ona viloyati IIB tomonidan yuqoridagi jinoyatlarni issiq izidan fosh qilish hamda jinoyatchilarni shaxsini aniqlash maqsadida JQB, YHXB, PPX, Tergov boshqarmasi hamda boshqa sohaviy xizmatlar xodimlaridan iborat maxsus tergov-tezkor guruhi tuzilib, ularning say-harakatlari natijasida, yuqoridagi jinoyatga aloqador “Cobalt” rusumli avtomashina har ikki holatda ham aloqadorligi aniqlanib, ushbu avtomashinaning yo‘nalishi sinchiklab o‘rganilganda, mazkur jinoyatni Qo‘qon shahrida yashovchi fuqarolar 41 yoshli T.Dilshod va 43 yoshli X.Sherzodlar sodir qilganliklari maʼlum bo‘lib, viloyat IIB xodimlari tomonidan yashash manzilida qo‘lga olinganlar.
O‘z navbatida, ularning xonadonlari tintuv qilinganda, xonadonlardan bir dona “PM” rusumli pnevmatik pistolet, bir dona “Kalashnikov” rusumli pnevmatik avtomat, 250 dona dumaloqsimon pnevmatik o‘qlar, 1 juft avtomashina davlat raqami, bir dona aloqa ratsiyasi, bir dona niqob, bir dona qora rangli qo‘lqoplar, 3 dona kuzatuv kamerasi xotira moslamasi, 20 dona “Beeline” uyali aloqa kompaniyasiga tegishli “Sim-card”lar, 4 dona pichoq, bir dona “LIZ” rusumli dron (uchuvchisiz uchish apparati). Shunindek, “Cobalt” rusumli avtomashinadan bir dona chopqi, bir dona otverka, bir dona ombir va 1 juft avtomashina davlat raqam belgisi aniqlanib, ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Farg‘ona viloyati IIB huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 2-qismi “a,B” bandlari (bosqinchilik) bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi yuzasidan T.Dilshod va X.Sherzodlar ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, ularga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Bundan tashqari, tergov harakatlari davomida, ushbu shaxslarni yana boshqa jinoyatga aloqadorliklari yuzasidan tekshiruvlar olib borilmoqda.
Agarda ushbu suratdagi fuqarolardan jabr ko‘rgan bo‘lsangiz quyidagi raqamga 073-244-26-22 murojaat qilishingiz so‘raladi.

Дерзкое разбойное нападение и не менее дерзкое его раскрытие
Ферганская область. 11 апреля 2021 года в промежутке времени с 00:30 до 01:30 часов неизвестное лицо надев на лицо медицинскую маску, вооружившись пневматическим пистолетом, вторгся в аптеку под названием «555» расположенной на улице Маргилана города Ферганы, после чего пригрозив пневматическим пистолетом и угрожая убить находившегося в аптеке дежурного провизора 28-летнего У. Улугбека, потребовал от него предоставить всю сумму денег находившихся в кассе, после, завладев деньгами в размере 600.000 сум преступник скрылся с места происшествия.
Кроме этого, примерно в 00:45 часов эти же лица, вооружившись пневматическим пистолетом таким же способом вторглись в аптеку под названием «Соглом хаёт сари» расположенную на улице Ойбека города Ферганы, после чего демонстрируя пистолет находившийся у них в руках, припугнули убить дежурного провизора 20-летнего К. Жасурбека, потребовав от него предоставить всю выручку, завладели деньгами в размере 600.000 сум находившихся в кассе устройством памяти с камер видеонаблюдения, после чего скрылись с места происшествия.
С целью раскрытия преступления по горячим следам в УВД Ферганской области из числа сотрудников УУР, УБДД, ППС и других подведомственных служб была создана специальная следственно-оперативная группа и благодаря слаженности действий сотрудников, были предприняты мероприятия по незамедлительному установлению личностей злоумышленников. В ходе просмотра записей с камер видеонаблюдения, установленных на ближайших домах и магазинах, где были совершены вышеуказанные преступления, правоохранителям удалось установить автомобиль марки «Cobalt» на котором двое неизвестных передвигались по местам совершения преступления. Установив маршрут лиц, совершивших разбойное нападения, удалось установить и их личности, которыми оказались жители города Коканда 41-летний Т. Дильшод и 43-летний Х. Шерзод., которые незамедлительно были задержаны со стороны сотрудников УВД Ферганской области.
В ходе проведенного обыска в домах Дильшода и Шерзода была обнаружено: один пневматический пистолет марки ПМ, один пневматический автомат марки “Калашникова”, 250 специальных пуль, одна пара автомобильных государственных знаков, одна рация, одна маска, одна пара перчаток, три устройства для хранения информации с камер видеонаблюдения, 20 штук Sim-card оператора связи Beeline, 4 ножей, один дрон (беспилотный летальный аппарат) марки «LIS». Кроме этого, с автомашины марки «Cobalt» было обнаружено: одна отвертка, один нож, плоскогубцы, одна пара автомобильных государственных знаков, которые были изъяты в качестве вещественного доказательства.
По данному факту со стороны Следственного управления при УВД Ферганской области было возбуждено уголовное дело по пунктам «а,б» части 2 статьи 164 (разбой, совершённый с применением оружия или других предметов, использованных в качестве оружия по предварительному сговору группой лиц) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время Т. Дилшод и Х. Шерзод привлечены в качестве обвиняемых и в отношении каждого применена мера пресечения в виде «заключение под стражу».
В настоящее время проверяется причастность этих граждан к другим преступлениям.
Уважаемые граждане если Вы пострадали от действий лиц, указанных на фотографии, просим Вас обратится по номеру 73-244-26-22;