Samarqandda sodir bo‘lgan YTH bo‘yicha qo‘shimcha ma'lumot.
Avval ma'lum qilinganidek, 2020 yilning 16 mart kuni soat 21:40 da Narpay tumanida yirik yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lgan. Tekshirish natijasida aniqlashicha, 29-yoshli A.Ya., “Lacetti” rusumli avtomashinani Oqtosh-Mirbozor-Langar 4R-56 yo‘lida boshqarib kelib, yo‘l-harakat xavfsizligi qoidalarini buzgan holda M-37 avtomobil' yo‘lini ikkiga ajratib turuvchi beton to‘siqni urib o‘tib, ushbu yo‘lning ikkinchi qismining 105-kilometrida “Toshkent-Xorazm” yo‘nalishi bo‘ylab 53 yoshli I.J., boshqaruvida 18 nafar yo‘lovchilar bilan harakatlanib kelayotgan “Gazel'” rusumli avtomashinaga urilib, yo‘l-transport hodisasi sodir qilgan.
Yo‘l-transport hodisasi natijasida “Gazel'” rusumli avtomashina haydovchisi I.J. va shu avtomashinaning yo‘lovchisi 61 yoshli R.S., hodisa joyida vafot etgan, ushbu avtomashinaning 2 nafar yo‘lovchilari og‘ir va 9 nafar yulovchilari yengil darajadagi tan jarohati olgan bo‘lib, ularga tibbiy yordam ko‘rsatilgan, qolgan 6 nafar yo‘lovchilar tan jarohati olmaganligi aniqlangan.
Shuningdek, “Lacetti” rusumli avtomashina haydovchisi A.Ya., tan jarohatlar bilan shifoxonaga yotqizilgan.
Bundan tashqari, mazkur yo‘l-transport hodisasi oqibatida S.E., ga tegishli “VAZ-2106” rusumli hamda S.Sh., ga tegishli “Nexia” rusumli avtomashinalarga “Gazel'” rusumli avtomashina to‘qnashishi natijasida transport vositalariga shikast yetkazilganligi, xaydovchilar esa tan jarohatlari olmaganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Narpay tuman IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 3-qismi “a” bandi (odamlar o‘limiga sabab bo‘lgan transport vositasini boshqaruvchi shaxs tomonidan transport vositalarini harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligini qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Дополнительная информация по ДТП в Самаркандской области.
Как сообщалось ранее, 16 марта 2020 года примерно в 21:40 часов, 29-летний А.Я., управляя автомобилем марки “Lacetti”, по автомобильной дороге 4R-56 по направлению “Акташ-Мирбозор-Лангар”, нарушив правила дорожного движения, сбил бетонный бордюр, разделяющий автомобильную дорогу М-37 и столкнулся с автомобилем марки «Газель», находившийся под управлением 53-летнего И.Ж. и следовавшего по 105 километру данной дороги с 18 пассажирами по направлению «Ташкент-Харезм».
В результате дорожно-транспортного происшествия, водитель автомобиля марки «Газель» И.Ж. и пассажир 61-летний Р.С. погибли на месте события, 2 пассажира получили тяжкие телесные повреждения, 9 пассажиров получили лёгкие телесные повреждения, всем пострадавшим оказана медицинская помощь, остальные 6 пассажиров повреждений не получили.
Водитель автомобиля марки “Lacetti” А.Я. с телесными повреждениями доставлен в медицинское учреждение.
Кроме этого, в результате дорожно-транспортного происшествия, от столкновения автомобиля марки “Газель”, пострадали автомобили “ВАЗ-2106”, принадлежащий С.Э. и “Nexia”, принадлежащий С.Ш., у которых не имеется телесных повреждений.
По данному факту Следственным отделом при Нарпайском ОВД возбуждено уголовное дело по пункту “а” части 3 статьи 266 (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее человеческие жертвы) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Предварительное следствие продолжается.