Аndijon. 2020 yilning 24 avgust kuni soat 22:30 da 2 nafar nomaʼlum shaxslar yuzlariga niqob taqib, Аsaka tumani Otish MFY Qoʼrgʼonoldi koʼchasida yashovchi 28 yoshli I.N., ning yashash xonadoniga devor oshish yoʼli bilan gʼayriqonuniy ravishda kirib, I.N., ni qoʼli va ogʼzini skotch bilan bogʼlashib, uni yuzi va tanasining boshqa joylariga qoʼllari bilan urishib, pul berishini talab qilishgan va xonadon egasi faol qarshilik koʼrsatganligi sababli hodisa joyidan yashiringanlar.
Mazkur holat yuzasidan tergov-tezkor guruhi tomonidan hodisa joyini koʼzdan kechirish jarayonida, qonga oʼxshash dogʼlar, bir dona chalabzar pichoq hamda oyoq izi mavjud boʼlgan tyuner apparati, skotch boʼlaklari hodisa sodir boʼlgan joyidan 250 metr uzoqlikda yoʼl chetida qoʼlbola usulda tikilgan bir dona oq-qora rangli niqob va qonga oʼxshash dogʼlari boʼlgan bir juft oq rangli rezina qoʼlqop borligi aniqlanib, tegishli tartibda rasmiylashtirib olingan.
Holat yuzasidan Аsaka tumani IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandi (bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan.
Jinoyat ishi boʼyicha olib borilgan tergov harakatlari davomida mazkur jinoyatni 19 yoshli R.M. va T.А., lar sodir etganligi aniqlanib, fuqaro T.А., dan qoʼlbola usulda tikilgan bir dona oq rangli niqob va bir dona oq rangli rezina qoʼlqop rasmiylashtirib olingan. Shuningdek, R.M. va T.А., lar ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, ularga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qoʼllanilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda.

Лица совершившие разбой, проникнув в дом заключены по стражу
Андижанская область. 24 августа 2020 года примерно в 22:30 часов двое неизвестных надев маски, перелезли через забор дома противоправно проникнув тем самым в дом 28-летней И.Н., расположенного по улице Кургонолди махаллинского схода граждан Отиш Асакинского района, где скотчем связав руки и рот Н.И. нанесли несколько ударов по телу последней и угрожая потребовали денег, но встретив сопротивление хозяйки дома, скрылись с места происшествия.
На место происшествия выехала следственно-оперативная группа ОВД Асакинского района, в ходе осмотра места происшествия в установленном порядке были изъяты пятна схожие с кровью, один перочинный нож, тюнер со следами обуви, остатки скотча, в 250 метрах от места происшествия рукодельная маска черно-белой окраски, и пара резиновых перчаток с пятнами схожими с кровью.
По данному факту следственным отделом при ОВД Асакинского района было возбуждено уголовное дело по п. «в» ч.3 ст.164 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (разбой).
В ходе предварительного следствия было установлено, что данное преступление было совершено 19-летними Р.М. и Т.А., у Т.А. в качестве вещественных доказательств были изъяты рукодельная маска белого цвета и одна резиновая перчатка.
По уголовному делу Р.М. и Т.А. привлечены в качестве обвиняемых, в отношении них избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Предварительное следствие продолжается.