Yordam niqobi ostidagi firibgarlik
Toshkent shahri. Fuqaro M.Raʼno Shayxontohur tumani bo‘yicha IIO FMBga ariza bilan murojaat qilib, unda 2019 yilning sentyabr oyida 40 yoshli N.Dilafruz jiyanining o‘qishini Ukraina Respublikasi Stomatologiya institutidan Toshkent shahrida joylashgan Stomatologiya institutiga tanishlari orqali o‘tkazib berishini vaʼda qilib, Shayxontohur tumani Shofayzi ko‘chasi hududida 3 400 AQSH dollar pullarni aldov yo‘li bilan qo‘lga kiritib, shu kunga qadar bergan vaʼdasini bajarmasdan pullarini ham qaytarib bermayotganligini maʼlum qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Shayxontohur tumani bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Мошенничество под видом помощи
Город Ташкент. В УКД ОВД Шайхонтохурского района с заявлением обратилась М. Рано, в котором просила принять законные меры в отношении 40-летней Н. Дилафруз. В своем заявлении М. Рано указала, что в сентябре месяца 2019 года Н.Дилафруз пообещала через своих знакомых перевести ее племянника из Стоматологического института расположенного в Республике Украина в Ташкентский Стоматологический институт, за определенную сумму денег, после чего обговорив место встречи на улице Шофайзи Шайхонтохурского района, заполучила от нее деньги в размере 3.400 долларов США, однако обещанного так и не выполнила.
По данному факту со стороны Следственного отделения УКД ОВД Шайхонтохурского района возбуждено уголовное дело по ст. 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время устанавливаются все причины произошедшего, по итогам которого будет обеспечена дача полной юридической оценки действиям участников произошедшего.