Firibgarlikning bu safargi obyekti qizning tuyg‘ulari bilan o‘ynashish bo‘ldi
Navoiy viloyati. 2021 yilning 14 yanvar kuni soat 11:30larda Zarafshon shahar Tibbiyot birlashmasiga 21 yoshli Jasurbek T., harbiy ust-bosh kiyimda kelib, hamshira bo‘lib ishlovchi 24 yoshli Nilufar N., bilan yaqindan tanishib, unga uylanishini lekin onasi og‘ir betob bo‘lib, jarrohlik amaliyoti o‘tkazilishi uchun pul kerakligini, pullarini 3 kun ichida qaytarib olib kelib berishini vaʼda qilib, unga tegishli jami narxi 4 950 000 so‘mlik tilla-taqinchoqlarini va hisobida 510 ming so‘m puli bo‘lgan plastik kartasini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritib, bergan vaʼdasini bajarmasdan hodisa sodir bo‘lgan joydan yashiringan.
Mazkur holat Zarafshon shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan Jasurbek T., ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 1-qismi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Dastlabki tergov davomida Jasurbek T., muqaddam firibgarlik va o‘g‘irlik jinoyatlari uchun sudlanib, hech qayerda ishlamasligi aniqlangan.
Hurmatli fuqarolar, mulklaringiz va pullaringizni notanish hamda halol inson sifatida Sizga tanish bo‘lmagan insonlarning qo‘llariga o‘zingizni xohishingiz bilan bermang. Firibgarlarni to‘riga tushmaslik o‘z qo‘lingizda.

Объектом мошенничества на этот раз стала игра на чувствах девушки
Навоийская область. 14 января 2021 года в 11:30 часов 21-летний Жасурбек Т. одев форменную одежду военнослужащего, придя в медицинское учреждение расположенное в городе Зарафшан, завязал знакомство с 24-летней Нилюфар Н. работающей в данном учреждении в качестве медсестры, после вошел к ней в доверие и пообещал жениться на ней, но сообщил, что в настоящее время его мать тяжело больна и ему необходимы деньги для проведения операции и попросил у девушки деньги с условием вернуть всю сумму в течении 3-х дней, таким способом Жасурбек Т. завладел золотыми украшениями на общую сумму 4.950.000 сум и пластиковой картой на счёту которой находилось 510.000 сум, но не выполнив данное им обещание скрылся с места совершения преступления.
По данному факту Следственным отделением при ОВД города Зарафшана в отношении Жасурбека Т. было возбужденно уголовное дело по ч.1 ст. 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе следствия было установлено, что Жасурбек Т. был ране осужден за совершения им мошенничеств и краж.