Velosiped ishtirokida yana bir YTH, uni boshqargan shaxs vafot etdi
Samarqand. 2020 yil 13 aprel kuni soat 20:00 da Ishtixon tumani “Sugʼot” mahallasi hududidan oʼtuvchi 4R-53 “Boʼronxoʼja-Ishtixon” avtomobilь yoʼlining 47 kilometrida haydovchi 34-yoshli B.R., boshqaruvidagi “Nexia” rusumli avtomashinasida harakatlanib kelayotgan vaqtida, yoʼlning oʼng qismidan qarama-qarshi yoʼnalishda harakatlanayotgan velosiped boshqaruvchisi 33 yoshli D.E.,ni urib yuborib yoʼl-transport hodisasi sodir qilgan. Natijada velosipedchi tan jarohati olib, tuman tibbiyot birlashmasiga murojaat qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Ishtixon tuman IIB huzuridagi TB tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi JKning 266-moddasi 1-qismi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan.
Biroq, 14 aprel kuni fuqaro D.E., YTH natijasida olgan tan jarohatlari tufayli tuman shifoxonasida vafot etganligi sababli jinoyat ishi JKning 266-moddasi 2-qismiga qayta malakalangan.
Hurmatli fuqarolar Respublika maxsus komissiyasining qaroriga asosan karantin vaqtida barcha shaxsiy transport vosita (stiker maxsus ruxsatnoma berilgan va tegishli roʼyxatga kiritilgan avtomobillar bundan mustasno) laridan foydalanish qatʼiyan man etilgan.
Oxirgi vaqtlarda velosiped ishtirokida YTH sodir boʼlishi koʼpayib bormoqda, shu sababdan avvalam bor koʼchaga chiqishdan tiyiling, hayot uchun zarur boʼlgan hollardan tashqariga chiqishdan avval transport vositangiz soz, velosipedingiz esa maxsus nur qaytaruvchi chiroqlar bilan jihozlanganligiga eʼtibor bering.

Очередное ДТП при участии велосипеда, велосипедист скончался
Самаркандская область. 13 апреля 2020 года примерно в 20:00 часов, водитель автомобиля марки “Nexia” 34-летний Б.Р. управляя автомобилем по 47 километру автомобильной дороги 4Р-53 «Буронхужа-Иштихон», пролегающей по территории махалли «Сугот» Иштиханского района, наехал на 33-летнего Д.Э. передвигавшегося на велосипеде по правой стороне дороги в противоположном направлении.
В результате дорожно-транспортного происшествия велосипедист с телесными повреждениями обратился в медицинское учреждение.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Иштиханского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.266 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Однако 14 апреля Д.Э. от полученных в результате ДТП травм скончался в медицинском учреждении, в связи с чем уголовное дело было переквалифицировано на ч.2 ст.266 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Уважаемые граждане, на основании постановления специальной республиканской комиссии управление транспортными средствами (за исключением, специального разрешения и стикера, служебных и личных автомобилей некоторых государственных органов и неотложных случаев) строго запрещено.
Согласно последним данным, увеличилось число ДТП при участии велосипедов, в связи с чем просим воздержаться от выхода на улицу, перед выходом на улицу на транспортном средстве, убедитесь в исправности транспортного средства, и обращаете внимание на оснащенность велосипедов светоотражающими приспособлениями.