Jinoyat yoʼliga kirgan oʼsmirlar
Fargʼona. 2020 yilning 01 iyul kuni fuqaro O.А. Fargʼona shahar IIO FMB ga ariza bilan murojaat qilib, unda 2020 yil 30 iyun kuni voyaga yetmagan ukasi (17 yosh) А.O. Fargʼona shahar, Yangi asr koʼchasida ketayotgan vaqtida, 16-yoshli T.P. va 18-yoshli D.S., lar uni toʼxtatib, urib-doʼpposlab, ukasi А.O., ning qoʼlidagi narxi 700.000 soʼm boʼlgan “Artel U-5” rusumli uyali telefon apparatini tortib olganliklarini bildirib, T.P. va D.S., larga nisbatan qonuniy chora koʼrishni soʼragan.
Oʼtkazilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida, А.O., ga tegishli boʼlgan “Artel U-5” rusumli uyali telefon apparati T.P.,dan ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Fargʼona shahar IIO FMB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan T.P. va D.S., larga nisbatan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “v” bandi (bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan talonchilik) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan. Hozirda D.S.,ga yuqorida koʼrsatilgan modda bilan ayblov eʼlon qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan. T.P.,ning хatti harakatlariga qonuniy chora koʼrilishi taʼminlanadi. Dastlabki tergov harakatlari davom etmoqda.

Подростки вставшие на путь совершения преступления
Ферганская область. 01 июля 2020 года гражданка О.А. обратилась с заявлением в УКД ОВД города Фергана в котором указала, что 16-летний Т.П. и 18-летний Д.С. остановив её несовершеннолетнего брата А.О. (17 лет) на улице Янги аср города Фергана, избили и отняли у него мобильный телефон марки “Artel U-5” стоимостью 700.000 сум, в связи с чем просила принять законные меры в отношении Т.П. и Д.С.
В ходе доследственной проверки довод приведённый гражданкой О.А. был подтверждён, похищенный мобильный телефон марки “Artel U-5” был обнаружен у Т.П. и изъят в качестве вещественного доказательства.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД горда Фергана в отношении Т.П. и Д.С возбуждено уголовное дело по п. “в” ч.2 ст.166 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (грабёж совершенный по предварительному сговору группой лиц). В данный момент Д.С. привлечен в качестве обвиняемого по вышеуказанной статье и в отношении его избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”. Действиям Т.П. будет дана правовая оценка после проведения следственнқх дейтвий. Предварительное следствие продолжается.