АQShga borish uchun taklifnoma yoxud jabrlanuvchilarning amalga oshmagan rejalari
Toshkent. 2019 yilning sentyabrь oyidan 28 oktyabrь kuniga qadar 25 yoshli B.Gʼ., Shayxontohur tumani, Bogʼ koʼchasida boʼla turib, oʼzining tanishi 35 yoshli S.X., ning ishonchiga kirib, unga 5.000 АQSh dollari evaziga АQSh davlatiga borishga viza uchun taklifnoma qilib berishni vaʼda qilib, uni aldab, 2.700 АQSh dollari miqdoridagi pullarni olib, bergan vaʼdasini bajarmasdan, pullarni oʼz ehtiyojlariga ishlatib yuborgan.
Shuningdek, B.Gʼ. jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2019 yilning sentyabrь oyidan 28 oktyabrga qadar 26 yoshli B.А., ning ishonchiga kirib, unga 5.000 АQSh dollari evaziga АQSh davlatiga borishga viza uchun taklifnoma qilib berishni vaʼda qilib, aldab, undan ham 2.050 АQSh dollari miqdoridagi pullarni olib, vaʼdasini bajarmay, firibgarlik yoʼli bilan qoʼlga kiritgan pullarni oʼz ehtiyojlariga ishlatib yuborgan.
Holat yuzasidan Shayxontohur tumani 6-sonli IIO FMB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi
1-qismi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan.
Dastlabki tergov jarayonida B.Gʼ. tomonidan yetkazilgan moddiy zarar jami 44.950.707 soʼmni tashkil qilganligi aniqlangan, shundan tergov jarayonida 946.300 soʼm qoplangan boʼlib, B.Gʼ. ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, unga nisbatan “shaxsiy kafillik” ehtiyot chorasi qoʼllanilgan.
Jinoyat ishi boʼyicha ayblov xulosasi tuzilib, tegishliligi boʼyicha sudlovga oshirish masalasini koʼrib chiqish uchun Shayxontohur tumani prokuraturasiga yuborilgan.

Приглашения в США или несостоявшиеся планы потерпевших
Город Ташкент. В сентября по 28 октября 2019 года 25-летний Б.Г. будучи на территории улицы “Боғ” Шайхантахурского района обещав оформить приглашение для визы для дальнейшего перелёта в США за 5.000 долларов США, вошёл в доверие своему знакомому 35-летнему С.Х. и путём обмана получил от С.Х. 2.700 долларов США, но обещанного не выполнив истратил денежные средства на свои нужды.
Кроме этого, Б.Г. продолжая свою преступную деятельность, с сентября по 28 октября 2019 года также войдя в доверие гражданину 26-летнего Б.А., также обещав оформить приглашение для визы для отправки в США за 5.000 долларов США, обманным путем получил от Б.А. 2050 долларов США, которые так же истратил на свои нужды не выполнив своего обещания.
По данному факту Следственным отделом при УКД 6-го ОВД Шайхантахурского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество).
В ходе предварительного следствия было установлено, что нанесенный материальный ущерб составил 44.950.707 сум, из которых в ходе следствия было возмещено 946.300 сум. Б.Г. привлечен в качестве обвиняемого и в отношении него избрана мера пресечения в виде «личного поручительства».
Уголовное дело с обвинительным заключением для решения вопроса передачи по подсудности, было направлено в прокуратуру Шайхантахурского района.