Ish faqat ofitsiantlikdan iborat emas...
Buxoro viloyati. Joriy yilning 02 aprel kuni, Buxoro viloyati IIB hamda viloyat DXX xodimlari tomonidan tezkor tadbir o‘tkazilib, 26 yoshli fuqaro S.Sh., Turkiya Respublikasida yashovchi “Samir” ismli tanishi bilan oldindan jinoiy til biriktirib, 25 yoshli fuqaro M.M.ni Turkiya Respublikasida “ofitsiant” bo‘lib ishlashini aytib ishontirib, M.M.ni “Toshkent-Istanbul” yo‘nalishida harakatlanishi uchun aviachipta olib berib, Toshkent shahridagi “I.Karimov” nomidagi xalqaro aeroport hududida tezkor tadbir o‘tkazilib, chet elga yubormoqchi bo‘lgan vaqtida ushbu jinoiy holat aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Buxoro shahar IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi JKning 135-moddasi 2-qismi “g, ye” bandlari (odam savdosi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda fuqaro S.Sh.ga nisbatan ayblov e’lon qilish va ehtiyot chorasini tanlash masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
Aytib o‘tish joizki, mazkur turdagi jinoyat uchun amaldagi qonunchilikka ko‘ra, 5 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi mumkin.

Работа заключается не только в общепите…
Бухарская область. 02 апреля текущего года, в ходе проведения оперативного мероприятия со стороны сотрудников СГБ и УВД Бухарской области, было установлено, что 26-летний гражданин С.Ш. вступив в сговор с неизвестным лицом по имени «Самир» проживающим на территории Турции, пообещав 25-летней гражданке М.М. должность «официантки», войдя в её доверие, организовали её поездку в Турцию, фактически для занятия последней проституцией. В аэропорту имени «И.Каримова» гражданка М.М. была остановлена с вещественными доказательствами, у которой также имелся авиабилет по направлению «Ташкент-Истанбул».
По данному факту, Следственным отделом УКД ОВД города Бухары, было возбуждено уголовное дело по п. «г, е», части 2, статьи 135 (торговля людьми) УК Республики Узбекистан.
На данный момент решается вопрос о предъявлении обвинения гражданину С.Ш. и избрании в отношении него меры пресечения.
Следствие продолжается, по результатам которого будет принято законное решение.
Напомним, что согласно действующему законодательству за такие деяния предусмотрено наказание в виде лишения свободы от 5 до 8 лет.