Toshkent shahri. 2019 yilning iyun oyining oxirlarida 26 yoshli F.S. Toshkent shahar, Yashnobod tumanida, 43 yoshli N.X., ni aldab, uning ishonchiga kirib Yashnobod tumanidan bir xonali uy olib berishni vaʼda qilib, undan 47.500.000 soʼm pullarni qoʼlga kiritib, bergan vaʼdasini bajarmasdan pullarni oʼzining ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Shuningdek, F.S. oʼzining jinoiy harakatlarini davom ettirib, 28 yoshli А.K., ni ishonchiga kirib, unga egasiz, lekin texnik hujjati mavjud boʼlmagan “Cobalt” rusumli transport vositasini 4.000 АQSh dollari evaziga olib berish va nomiga rasmiylashtirib berishni vaʼda qilib, 2020 yil 12 yanvar kunidan 15 fevralь kuniga qadar boʼlgan vaqt oraligʼida А.K., dan jami 33.205.000 soʼm va 700 АQSh dollari miqdoridagi pullarni qoʼlga kiritgan va oʼzining ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Bundan tashqari, F.S. oʼzining jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2020 yil yanvarь oyi davomida, А.K., ga oʼzini davlat notarial idorasida prokuratura va YHXB idoralarida ishlovchi mansabdor tanishlari orqali, “Cobalt” rusumli transport vositasini hujjatlarini uni nomiga oʼtkazishda ijobiy hal qilib berishini aytib, uni pora berishlikka ogʼdirib, А.K., dan jami 21.595.000 soʼm miqdoridagi pullarni va chiroyli davlat raqamini rasmiylashtirib berishini vaʼda qilib, 6.460.000 soʼm miqdoridagi pullarni firibgarlik yoʼli bilan qoʼlga kiritib, oʼzining ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Bundan kifoyalanmay, F.S., oʼzining jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2020 yil fevralь oyida А.K., ga “UАZ Patriot” rusumli transport vositasini sovgʼa qilishni vaʼda qilib, buni evaziga 700 АQSh dollari pullarni berishi kerakligini maʼlum qilib, А.K., dan 700 АQSh dollari miqdoridagi pullarni olgan vaqtida IIB xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Yashnobod tumani boʼyicha IIO FMB 2-sonli IIB Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilib, F.S. JKning 168-moddasi 2-qismi “a” bandi, 168-moddasi, 3-qismi va 28-221-modda, 2-qismi bilan ayb eʼlon qilinib, F.S. yetkazgan moddiy zararini tergov jaranyonida qoplaganligi sababli, unga nisbatan “garov” ehtiyot chorasi qoʼllanilgan.
Jinoyat ishi ayblov xulosasi bilan tegishli sudlovga yuborilish masalasini xal qilish uchun tuman prokuraturasiga yuborilgan.
Hurmatli fuqarolar firibgarlar toʼriga tushib qolmang, arzon avtomashina yoki uy olish niyatida yillab halol yigʼgan pullaringizni aldovlarga uchib oʼz qoʼlingiz bilan firibgarlar qoʼliga topshirib qoʼymang. Qonunga xilof ravishda qingʼir yoʼllar bilan nisbatan arzon mulkka yegalik qilaman deb firibgarlardan jabrlanib qolmang.

Сделавший мошенничество в свою профессию мужчина предстанет перед судом
Город Ташкент. В конце июне 2019 года 26-летний Ф.С., будучи на территории Яшнабадского района города Ташкента, вошел в доверие 43-летней Н.Х., обещав ей приобрести однокомнатную квартиру на территории Яшнабадского района, получил 47.500.000 сум, однако обещанного не выполнив истратил полученную сумму на собственные нужды.
Более того, Ф.С. продолжая свою преступную деятельность, войдя в доверие 28-летнего А.К., обещав приобрести и оформит на его имя автомобиль марки «Cobalt», не имеющего технических документов, в период времени с 12 января по 15 февраля 2020 года получил от А.К. 33.205.000 сум и 700 долларов США, которые также истратил на свои нужды.
Кроме этого, Ф.С. продолжая преступную деятельность, сообщив А.К., что через своих знакомых в органах нотариата, прокуратуры и УБДД, поможет оформить автомобиль марки «Cobalt» на его имя и склонил А.К. к даче взятке, получил от А.К. 21.595.000 сум и 6.460.000 сум за оформление красивого государственного номера на автомобиль, и истратил полученные деньги на свои нужды.
Не ограничиваясь этим, Ф.С. так же продолжая свою преступную деятельность, обещал подарить А.К. автомобиль марки «УАЗ Патриот» и заявил что для этого необходимо выплатить 700 долларов США и при получении 700 долларов США от А.К. был задержан с поличным сотрудниками ОВД.
По данному факту Следственным отделом при УКД 2-го ОВД было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество). Ф.С. было предъявлено обвинение по п. «а» ч.2 ст.168, п. «а» ч.3 ст.168 и ч.2 ст.ст.25,221 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В связи с тем, что в ходе следствия Ф.С. возместил большую часть нанесенного материального ущерба в отношении него была избрана мера пресечения в виде «залога».
Уголовное дело с обвинительным заключением передана в районную прокуратуру для решения вопроса передачи по подсудности.
Уважаемые граждане, не будьте столь доверчивыми, при передачи вашего имущества лицам которые уверяют в легком обогащении, будьте предельно бдительны. Не стоит передавать не проверенным и незнакомым лицам ваше имущество, добытое через честный труд.