G‘allaorollik o‘qituvchi “MTM” mudirasidan ta'magirlik qildi
Jizzax. 2020 yilning 08 may kuni G‘allaorol tumanida yashovchi 41 yoshli N.A., (ayol) G‘allaorol tumani IIB ga ariza bilan murojaat qilib, arizasida G‘allaorol tumanidagi maktabgacha ta'lim muassasa mudirasi bo‘lib ishlab kelishini, karantin davrida xodimlarini shanbalik qilib ishlatganligi holati yuzasidan, qo‘l ostida musiqa fani o‘qituvchisi bo‘lib ishlovchi 38 yoshli L.A. ustidan qilgan shikoyat arizasini qaytarib olishi evaziga 5.000.000 so‘m pullarni tovlamachilik yo‘li bilan talab qilganligi uchun L.A., ga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni so‘ragan.
Tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida N.A., 2020 yil 11 may kuni L.A., ning plastik karta hisob raqamiga 3.000.000 so‘m pullarni o‘tkazib berganligi aniqlangan.
Holat yuzasidan G‘allaorol tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 1-qismi (tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Jinoyat ishi yuzasidan N.A., 2020 yil 11 may kuni L.A., ning plastik kartasiga 3.000.000 so‘m pul o‘tkazilganligini tasdiqlovchi chek hujjatlashtirib olinib hamda ashyoviy dalil deb topilgan.

Учитель вымогал деньги у заведующей в Галааральском районе
Джизакская область. 08 мая 2020 года жительница Галлааральского района, заведующая дошкольного образовательного учреждения 41-летняя Н.А., обратилась с заявлением в ОВД Галлааральского района, в котором указала, что учитель музыки учреждения 38-летний Л.А. потребовал 5.000.000 сум за то, что бы он отозвал своё заявление в правоохранительные органы по факту вызова на работу сотрудников учреждения и организации субботника в период карантина.
В ходе доследственной проверки установлено, что Н.А., перечислила на пластиковую карту Л.А. 3.000.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Галлааральского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.165 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (вымогательство).
В ходе предварительного следствия, в качестве вещественного доказательства был изъят чек о перечислении 3.000.000 сум на пластиковую карту Л.А.
В отношении заведующей Н.А. назначена соответсвующая проверка, по результатам которой будет принято законное решение.