Oʼq dori yasagan va saqlab kelgan shaxs aniqlandiOʼq dori yasagan va saqlab kelgan shaxs aniqlandi
Toshkent viloyati. 2020 yilning 07 iyunь kuni taxminan soat 15:30 da IIB xodimlari tomonidan oʼtkazilgan tezkor qidiruv tadbiri natijasida, Qibray tumani Tanovar koʼchasida yashovchi 67 yoshli Q.T. xonadonida yashirin ravishda 19 dona 12x76 kalibrli ichi toʼldirilgan butun holdagi patronlar, 9 dona 12x76 kalibrli gilьzalar, ikki xil turdagi taxminan ogʼirligi 100 gr yonuvchi kukunlar (porox) va xar xil turdagi taxminan vazni 1,5 kilogrammni tashkil qiluvchi drobь, shuningdek oʼq dori yasash uchun moʼljallangan 8 turdagi detalь va moddalarni saqlab kelayotganligi aniqlanib, xolislar ishtirokida ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirilib olingan.
Sud ballistik ekspertiza xulosasida fuqaro Q.T., ning uyidan olingan patronlar otish uchun yaroqli, gilьzalar esa otish uchun yaroqsiz ekanligi aniqlangan.
Holat yuzasidan Qibray tuman IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 248-moddasi 1-qismi (Qurol, oʼq-dorilar, portlovchi moddalar yoki portlatish qurilmalariga qonunga xilof ravishda egalik qilish va saqlash) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Xurmatli fuqarolar qurol, oʼq-dorilar, portlovchi moddalar yoki portlatish qurilmalarini oʼz ixtiyori bilan topshirgan shaxs javobgarlikdan ozod qilinishi toʼgʼrisida eslatib oʼtamiz.

Установлен мужчина изготавливавший и хранивший боевые припасы
Ташкентская область. 07 июня 2020 года примерно в 15:30 часов при проведении оперативно-розыскного мероприятия сотрудниками ОВД было установлено, что житель Кибрайского района 67-летний К.Т. в своем доме, расположенном по улице Тановар, незаконно хранил 19 цельных патронов калибром 12х76, 9 гильз калибром 12х76, два вида пороха весом примерно по 100 грамм, 1,5 грамм различной величины дроби и 8 деталей предназначенных для изготовления патронов, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств в присутствии понятых.
Согласно заключению судебно-баллистической экспертизы, изъятые у К.Т. патроны годны к производству выстрела, гильзы для производства не пригодны.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Кибрайского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.248 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконное владение оружием, боевыми припасами, взрывчатыми веществами или взрывными устройствами) в настоящее время ведется предварительное следствие.
Уважаемые граждане напоминаем, что лицо добровольно сдавшее оружие, боевые припасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства освобождается от ответственности.