Toshkent shahar. 2020 yilning 12 noyabr kuni soat taxmin 20:30 da Chilonzor tumani bo‘yicha IIO FMB xodimlari Chilonzor tumani 19-mavzeda xizmat olib borayotgan vaqtida “Istanbul” do‘koni oldida fuqaro 30 yoshli Oybek D., boshqaruvidagi “Malibu” rusumli avtomashinada o‘zini shubhali tutganligi sababli uning yoni va boshqaruvidagi avtomashinasi xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, avtomashina old yo‘lovchi o‘rindig‘ida polietilen paket ichida ko‘k rangli kukunsimon modda va 5 dona har xil rangli plastmassa naychalar borligi aniqlanib, tegishli tartibda hujjatlashtirib olingan.
Sud-kimyoviy ekspertiza xulosasida, fuqaro Oybek D.,dan olingan modda tarkibida giyohvand vosita «pirrolidinovalerofenon» mavjud bo‘lib, uning og‘irligi 0,25 grammni tashkil etishi, 5 dona plastmassa naychalarda ham “pirrolidinovalerofenon» izlari borligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Chilonzor tumani bo‘yicha IIO FMB 1-sonli IIB TB tomonidan Oybek D.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 276-moddasi 2-qismi “a” bandi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Jinoyat ishi bo‘yicha Oybek D., gumon qilinuvchi tariqasida ishda ishtirok etishga jalb qilinib, himoyachi ishtirokida so‘roq qilingan.

В автомашине “Malibu” обнаружен необычный наркотик
Ташкент. 12 ноября 2020 года примерно в 20:30 часов около магазина "Истанбул" во время несения службы со стороны сотрудников УКД ОВД Чиланзарского района был замечен подозрительный автомобиль марки "Malibu" под управлением которого оказался 30 летний Ойбек Д., в результате бдительности сотрудников и их оперативному реагированию в присутствии понятых был осуществлен досмотр автомашины в ходе которого на переднем пассажирском сидении был обнаружен полиэтиленовый пакет с порошкообразным веществом зеленого цвета и 5 разноцветных пластмассовых трубочек.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы в составе вещества изъятого у Ойбек Д. имеется наркотическое вещество «пирролидиновалерофенон» с массой 0,25 грамм, данное вещество указанно в Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан за №878 от 27.10.2018 года в списке за №1 как входящих в состав наркотических веществ, также в 5-ти пластмассовых трубках выявлены следы данного вещества .
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Чиланзарского района в отношении Ойбека Д. было возбуждено уголовное дело по п. «а» ч. 2 ст. 276 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
В данный момент Ойбек Д. привлечен в качестве подозреваемого и допрошен при участии адвоката.
Следует отметить, что виновные за совершение данного преступления наказываются ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от трех до пяти лет в соответствии с Уголовным кодексом Республики Узбекистан.