Toshkent viloyati. 2019 yil 11 may kunidan 2019 yilning 18 oktyabr kuniga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida “O‘zstandart” agentligi respublika sinov va sertifikatlashtirish markazi davlat korxonasining sobiq xodimi Yo.T., o‘ziga oldindan tanish bo‘lgan Chirchiq shahridagi xususiy tadbirkor 32 yoshli S.R. va MCHJ menedjeri 25 yoshli D.K.,larni aldab, ularga o‘zini go‘yoki hali ham “O‘zstandart” agentligida ishlayotgandek ko‘rsatib, chet eldan O‘zbekiston ichki bozorida savdoga chiqarish uchun olib kelingan mahsulotlarga tegishli ruxsat beruvchi “Muvofiqlik-sertifikat”larini hamda “Sanitariya-epidemiologiya markazi”ning xulosalarini ortiqcha ovoragarchiliklarsiz qisqa muddatlarda rasmiylashtirib berishini vaʼda qilib, o‘zining uyida “Toshiba” rusumli noutbuk elektron xotirasida mavjud bo‘lgan Agentlikning sertifikat namunalarini “Paint” dasturi yordamida o‘zgartirish yo‘li bilan qalbakilashtirib, bu soxtalashtirilgan ruxsat blankalarini D.Q. va S.R., larga jami 32.700.000 so‘m evaziga sotib, pullarni o‘zining shaxsiy ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan Chirchiq shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 228-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, Yo.T., JKning 228-moddasi 2-qismi “a” bandi va 168-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan ayblanuvchi tariqasida jalb qilingan hamda unga nisbatan “garov” ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Jinoyat ishi ayblov xulosasi bilan tegishliligi bo‘yicha sudga yuborilgan.

В Чирчике за обман предпринимателей мужчине предъявлено обвинение
Ташкентская область. 26-летний Ё.Т., бывший сотрудник «Республиканского центра испытаний и сертификации» Агентства «Узстандарт» с 11 мая 2019 года по 18 октября 2019 года в городе Чирчике вошел в доверие менеджера ООО 25-летнего Д.К. и частного предпринимателя 32-летнего С.Р., сообщив ложную информацию последним о том, что по сей день является специалистом Агентства «Узстандарт», обещал тем самым оформить «сертификаты-соответствия и заключения «Санитарно-эпидемиологического центра» на товары ввозимые из-за рубежа для последующего сбыта на территории республики, без каких-либо проблем и в быстрые сроки, и с помощью программы “Paint” подделал образцы «сертификатов-соответствия» и заключений СЭС, оставшиеся в памяти личного ноутбука марки «Toshiba», после чего продал эти документы Д.К. и Р.С. за 32.700.000 сум, полученные деньги истратил на свои нужды.
По данному факту Следственным отделом при УВД города Чирчика было возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.2 ст.228 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Ё.Т. было предъявлено обвинение по п. «а» ч.2 ст.228 и п. «а» ч.3 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении него была избрана мера пресечения в виде «залога».