Qoraqalpog‘istonda “geroin” sotayotgan fuqarolar qo‘lga olindi
Qoraqalpog‘iston. 2021 yil 16 fevral kuni Ellikqalʼa tumani IIB JQB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida To‘rtko‘l tumani O‘zbekiston OFY hududida 41 yoshli Aybek K. va 36 yoshli Axmad ye. ismli shaxslar maxsus xaridorga 1.200.000 so‘m pul evaziga chaqmoq shakldagi daftar varag‘iga o‘ralgan qo‘ng‘ir sarg‘ish rangli, donador, kukunsimon va uksus hidli sof og‘irligi 0,17 gramm “GEROIN” giyohvandlik moddasini sotgan vaqtlarida ushlanganlar.
Sud kimyoviy ekspertiza xulosasiga ko‘ra, ushbu modda “Geroin” giyohvandlik moddasi ekanligi aniqlangan.
Mazkur holat bo‘yicha Ellikqalʼa tumani IIB huzuridagi Tergov guruhi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksning 273-moddasi 5-qismi (Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan hamda dastlabki tergov jarayonida og‘ufurushlarga nisbatan ayblov eʼlon qilinib “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan.

В Каракалпакстане задержаны торговцы героина
Каракалпакстан. 16 февраля 2021 года сотрудниками ОУР ОВД Элликкалинского района, в период проведения оперативного мероприятия, на территории аула «Узбекистан» были задержаны 41 летний Айбек А., и 36 летний Ахмад Е., которые за 1.200.000 сум сбывали условному покупателю порошкообразное вещество желтоватого цвета с резким запахом похожее на “героин” с общим весом 0,17 грамм.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы, подтвердилось что вещество, изъятое в период мероприятия, является наркотическим средством «Героин».
По данному факту Следственной группой при ОВД Элликкалинского района возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.273 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт) Уголовного кодекса и в ходе предварительного следствия в отношении наркоторговцев было предъявлено обвинение и избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».
В настоящее время ведется следствие по установлению источника наркотических средств у данных граждан. По итогам предварительного следствия будет обеспечено принятие законного решения.