Haydovchi protsessual tartibda ushlandi
Joriy yilning 24 avgust kuni Toshkent shahar IIBB va OАV orqali YHXB sobiq xodimi mast holatda Yunusobod tumanida ona-bolani avtomashinada urib YTH sodir qilganligi toʼgʼrisida axborot berilgan edi.
Аvval xabar berilganidek 36-yoshli T.А., (Toshkent shahar IIBB YHXB sobiq xodimi, shahodatlash komissiyasidan oʼtmagach, rahbariyatning buyrugʼi asosida joriy yilning 20 avgust kuni ichki ishlar organlaridan boʼshatilgan) boshqaruvidagi “Cobalt” rusumli avtomobilini Yunusobod tumani hududida joylashgan А.Donish koʼchasi tomonidan Yangi Yunusobod koʼchasi tomoniga qarab Yunus ota koʼchasi boʼylab mast holatda boshqarib borayotib piyodalarning tartibga solinmagan oʼtish joyidan yoʼlni kesib oʼtayotgan 35 yoshli G.Yu. va uning farzandi 2 yoshli T.Ch., ni urib yuborib, YTH sodir qilgan.
Sodir boʼlgan yoʼl-transport hodisasi natijasida har ikki piyoda turli koʼrinishdagi tan jarohatlari bilan shifoxonaga murojaat qilgan.
Mazkur holat yuzasidan 2020 yilning 24 avgust kuni T.А., ga nisbatan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 1-qismi (transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan boʼlib, voyaga yetmagan piyoda 2 yoshli T.Ch., shifoxonada koʼrsatilgan tibbiy muolajalarga qaramasdan vafot etgan, shu sababli jinoyat ishi JKning 266-moddasi 2-qismi (odam oʼlimiga sabab boʼlgan Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish)ga qayta malakalangan.
Hozirda haydovchi T.А., jinoyat ishida gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinib, protsessual tartibda ushlangan.
Hurmatli fuqarolar, kunning qorongʼu vaqtida harakatlanganda yoʼl harakati qoidalariga rioya qilishingizni, belgilangan tezlik normalariga amal qilgan holda harakatlanishingizni tavsiya qilamiz.

Водитель задержан в процессуальном порядке
24 августа текущего года ГУВД города Ташкента и СМИ было опубликовано информационное сообщение о том дорожно-транспортном происшествии в Юнусабадском районе, в котором бывший сотрудник УБДД сбил на своем автомобиле сбил мать с ребёнком.
Как сообщалось ранее, 36-летний Т.А. (бывший сотрудник УБДД ГУВД города Ташкента, приказом руководства уволенный с рядов органов внутренних дел 20 августа, в связи с не прохождением испытаний аттестационной комиссии) в состоянии алкогольного опьянения управляя автомобилем марки «Cobalt» со стороны улицы А.Дониша в сторону улицы Янги Юнусобод по улице Юнус ота Юнусабадского района, на нерегулируемом пешеходном переходе наехал на переходящих проезжую часть дороги 35-летнюю Г.Ю. и её сына 2-летнего Т.Ч.
В результате ДТП оба пешехода с телесными повреждениями были доставлены в медицинское учреждение.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Юнусабадского района в отношении Т.А. было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.266 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств). Но в связи с тем, что несовершеннолетний Т.Ч. несмотря на усилия врачей скончался, уголовное дело было переквалифицировано на ч.2 ст.266 УК (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее смерть человека).
В настоящее время водитель Т.А. привлечен в качестве подозреваемого и задержан в процессуальном порядке.
Уважаемые граждане, убедительно просим Вас при передвижении на транспортном средстве в тёмное время суток соблюдать действующие правила дорожного движения при движении и строго соблюдать установленные нормы скорости.