Namangan. 2019 yilning dekabr oylarida 48 yoshli A.X., va 23 yoshli B.B., lar oldindan jinoiy til biriktirib, bir guruh bo‘lib, Namangan shahar, G‘alcha MFYda yashovchi S.A.,ning ishonchiga kirib, unga “Namangan tuman hokimi bilan gaplashib, tikuvchilik sexi qurish uchun Namangan tumanida joylashgan “IDEAL” tikuvchilik korxonasi yonidagi dala maydonidan yer maydoni ajratib beramiz, har bir sotix yer uchun 700 AQSH dollaridan berasiz” - deb aldab, S.A.,ning ishonchini suiisteʼmol qilish yo‘li bilan juda ko‘p miqdoridagi, yaʼni 322.714.400 so‘m hisobidagi jami 34 ming AQSH dollarini qo‘lga kiritib, S.A.,ga yer maydoni olib bermay, firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritgan pul mablag‘larini shaxsiy manfaatlari uchun sarflab yuborgan.
Mazkur holat bo‘yicha 02.10.2020 yilda Namangan shahri bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan A.X., va B.B.,larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Возбуждено уголовное дело в отношении мошенников обещавших решить вопрос с хокимом района
Наманганская область. Примерно в декабре 2019 года 48 летний А.Х. и 23 летний Б.Б. по предварительному сговору, войдя в доверие уроженцу города Наманган гражданину С.А., обещая ему “ Поговорить с хокимом Наманганского района, о предоставлении С.А. земельного участка около ткацкого цеха “IDEAl” по тарифу 700 долларов США за каждую сотку” войдя в его доверие обманным путем заполучили 34.000 долларами США (эквивалент 322.714.400 сум), после чего не предоставив никакого земельного участка, истратили полученные денежные средства для своих нужд.
По данному факту 02.10.2020 года Следственным отделом при УКД ОВД город Наманган в отношении А.Х. и Б.Б. было возбуждено уголовное дело по пункту “а” части 4 статьи 168 (мошеничество в особо крупном размере) УК Республики Узбекистан.