Toshkent. 2015 yil noyabr oyidan 2016 yil dekabr oyiga qadar boʼlgan vaqt oraligʼida S.Raximov Toshkent shahar Shayxontohur tumani Gulobod koʼchasida boʼla turib jabrlanuvchi А.K., ga birgalikda videokameralarni yigʼish sexini ochishni va katta miqdorda foyda koʼrishni vaʼda qilib А.K., dan dastlabki ishlab chiqarish dastgohlari, turli mebelь, asbob-uskunalar sotib olish uchun jami 3.700 АQSh dollari (11.802.741 soʼm) miqdordagi pullarni davomiy ravishda firibgarlik yoʼli bilan qoʼlga kiritib, oʼzining ehtiyojlari uchun ishlatib yuborgan.
Bundan tashqari, S.Raximov jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2016 yil aprel oyining boshida Toshkent shahar Chilonzor tumani Novza koʼchasi “Gamilon” nomli ofisda boʼla turib, jabrlanuvchi B.G., dan 7.200 АQSh dollari (20.755.296 soʼm) evaziga “Lacetti” rusumli avtomashina olib bersa, ikki yil mobaynida unga ushbu pullarini 3.600 АQSh dollari miqdoridagi ustamasi bilan qaytarib berishini vaʼda qilib jami 7200 АQSh dollari miqdoridagi pul mablagʼlarini firibgarlik yoʼli bilan qoʼlga kiritib, oʼzining ehtiyojlari uchun ishlatib yuborgan.
Bundan tashqari, S.Raximov yana bir qancha firibgarlik jinoyatlarini sodir etib bir guruh fuqarolardan turli aldov yoʼllari bilan katta miqdordagi pullarini qoʼlga kiritib, oʼz ehtiyojlariga ishlatib yuborgan.
Firibgarlik holatlari yuzasidan Shayxontohur tumani IIO FMB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan jinoyat ishi qoʼzgʼatilib, S.Raximovga ayb eʼlon qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qoʼllanilgan, jinoyat ishi ayblov xulosasi bilan tegishli sudlovga yuborilgan.
Jinoyat ishlari boʼyicha Toshkent shahar Shayxontohur tuman sudining hukmiga koʼra, S.Raximov firibgarlik jinoyatlarini sodir etishda aybli deb topilib, umumiy 5 (besh) yil 1 (bir) oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanib, jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy zarar undirilishi belgilangan.

Вынесен приговор в отношении лица сделавшего мошенничество профессией
Ташкент. С ноября 2015 года по декабрь 2016 года Рахимов С. будучи на территории улицы Гулобод Шайхантахурского района вошел в доверие гражданина А.К., обещав последнему открыть совместный цех по сборке видеокамер, и с целью завладения чужого имущества, под предлогом покупки различной утвари и мебели для цеха, получил от А.К. частями 3.700 долларов США (11.802.741 сум), но обещанного не выполнив истратил деньги на свои нужды.
Кроме этого, Рахимов С. продолжая свою преступную деятельность, в начале 2016 года, находясь в офисе «Гамилон», расположенный по улице Новза Чиланзарского района, вошел в доверие гражданина Б.Г., у которого попросил приобрести ему автомобиль марки «Lacetti» за 7.200 долларов США (20.755.296), он же в свою очередь в течение двух лет выплатит ему по 3.600 долларов США за каждый год с доплатой и получил тем самым от Б.Г. 7.200 долларов США, которые истратил на свои нужды
Кроме этого было установлено, что Рахимов С. совершил несколько других эпизодов мошенничества, обманув целую группу граждан, завладев тем самым крупной суммой денег.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Шайхантахурского района возбуждено уголовное дело по факту мошенничества, в ходе предварительного следствия Рахимову С. было предъявлено обвинение по всем эпизодам и в отношении него была избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу», уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд по подсудности.
Суд по уголовным делам Шайхантахурского района признал Рахимова С. виновным и назначил наказание в виде лишения свободы сроком на 5 лет и 1 месяц.