YPX maskanidan giyohvandlik vositasini olib oʼtmoqchi boʼlgan shaxs ushlandi
Namangan. 2020 yilning 12 avgust kuni soat 21:00 da Namangan shahrida joylashgan “Аngor” YPX nazorat maskanida, Namangan-Pop yoʼnalishi boʼyicha harakatlanib ketayotgan fuqaro А.K., ga tegishli boʼlgan “Nexia” rusumli avtomashina toʼxtatilib, xolislar ishtirokida koʼzdan kechirilganda, yoʼlovchi sifatida kelayotgan 39 yoshli T.T., ning oʼrindigʼi tagidan, qora rangli polietilen paket parchasiga oʼralgan, jigarrang oʼtkir hidli, sof ogʼirligi 482,62 gramm “gashish” giyohvandlik moddasi borligi aniqlanib, tegishli tartibda ramiylashtirib olingan.
Holat yuzasidan Namangan shahri boʼyicha IIO FMB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 25,273-moddasi 5-qismi bilan (Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni koʼp miqdorda qonunga xilof ravishda sotishga suiqasd ) jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan.
Dastlabki tergov jarayonida, T.T. mazkur giyohvandlik vositasini 2 mln. soʼm xaq evaziga Yangiqoʼrgʼon tuman markazida “А” ismli shaxsdan Pop shahri markazida kutib turgan oʼziga notanish boʼlgan shaxsga yetkazib berish uchun olib ketayotganligini bildirgan.
Jinoyat ishi boʼyicha T.T. ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, unga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qoʼllanilgan. Dastlabki tergov harakatlari davom etmoqda, mazkur jinoyatga aloqador boʼlgan shaxslarni aniqlash choralari koʼrilmoqda.

Задержан мужчина пытавшийся провести наркотическое средство через контрольно-пропускной пост
Наманганская область. 12 августа 2020 года примерно в 21:00 часов на контрольно-пропускном посте «Ангор», расположенном в городе Наманган был остановлен и досмотрен при участии понятых автомобиль марки «Nexia» гражданина А.К., при досмотре под сиденьем пассажира 39-летнего Т.Т. было обнаружено 482,62 грамм наркотического средства «гашиш» коричневого цвета со специфическим запахом, завернутое в чёрный полиэтиленовый пакет. Обнаруженное средство было изъято в установленном порядке.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Наманган было возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.ст.25, 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (покушение на незаконную продажу наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах).
В ходе предварительного следствия Т.Т. указал, что изъятые наркотические средства получил в центре Янгикурганского района от некоего гражданина «А» и вез в Папский район для передачи неизвестному ему лицу и за данную услугу он получил 2 млн. сум.
По уголовному делу Т.Т. привлечен в качестве обвиняемого и в отношении него избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по установление причастных к преступлению лиц.